2016 Google Penguen Güncellemesi İçeriği Netleşti

Google Penguen Algoritması’nın güncellenmesiyle ilgili son çıkan haberlerde en çok dikkat çeken konu, güncellemenin gerçek zamanlı olarak uygulanacağı ve zamanla çalışmaya devam edeceğiydi.

google penguen algoritması 2016

Google Webmaster Trend Analisti Gary Illyes, Stone Temple yetkilileriyle yaptığı söyleşide Penguen algoritmasıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Gelin hep birlikte gerçekleşmesi beklenen Google Penguen Algoritmasına dair detaylara göz atalım.

Google Penguen Algoritması Nedir?

Google Arama Algoritmalarının bir parçası olan Penguen Algoritması, otomatikleştirilmiş, satın alınmış ve SPAM niteliği taşıyan, özetle Google yönergelerini ihlal eden link kazanma yöntemlerini tespit etmek için geliştirilmiştir. Google haksız trafik ve kazanç sağlamasını önlemek, adil bir arama deneyimi yaşatmak için bu tür yöntemlerle alınan bağlantıların yer aldığı Web sitelerini sıralamada geriye atar veya dizinlerinden çıkarır.

Google Penguen satın alınmış linkleri veya belirli link ağlarını tespit etmek için geliştirilmiştir ve günümüzde bu tür bağlantıları oldukça başarılı şekilde tespit edebilmektedir. Tespit edilen Web sitesi ve sayfalar arama sonuçlarında görünürlük kaybı yaşadıkları için organik trafik açısından çok büyük kayıp yaşarlar. Bu da sitenin genel olarak trafik kaybetmesi ve diğer sayfalarıyla birlikte sıralama kaybetmesi demektir. Organik olarak ziyaret edilmeyen Web sitelerinin görünürlük açısından hiçbir değerinin olmadığını söylersek yanlış olmaz.

Black Hat SEO” konseptine dahil olan spam linkler Penguen Algoritması sayesinde tespit edilir ve cezalandırılır. SPAM linklerle haşır neşir olmanın iki farklı yolu vardır; bilerek ve farkında olmayarak:

  • Eğer Google Penguen Algoritmasının tespit ettiği türden bağlantılar aldıysanız ve Google cezasıyla karşılaştıysanız, bir sonraki Penguen Algoritma güncellemesini beklemeniz gerekiyor. Bu açıdan Penguen Algoritmasının güncellenme sıklığı cezalandırılmış Web siteleri için kritik bir önem taşıyor.
  •  Bu tür linklere farkında olmadan da sahip olabilirsiniz, eğer spam niteliği taşıyabilecek bir veya birden fazla link aldığınızı fark ettiyseniz, Google Search Console’da yer alan “Bağlantıları Reddetme” aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca bağlantının yer aldığı Web sitesinin yöneticisiyle iletişim kurmayı deneyebilirsiniz, eğer herhangi bir yanıt alamıyorsanız, Google Search Console’daki talebinizin tamamlanmasını beklemekten başka bir çareniz yok.

Sonraki Penguen Güncellemesi Ne Zaman?

Muhtemelen en çok merak edilen ve en çok sorulan sorulardan biri de sonraki güncellemenin ne zaman olacağıdır. En son 17 Ekim 2014 tarihinde güncelleme alan Penguen Algoritması, o tarihten sonra küçük güncellemeler almaya devam etti ancak bir buçuk yıldır büyük bir güncelleme almadı. Sonraki güncellemenin “gerçek zamanlı” olacağı ve 2015 yıl sonunda yayınlanacağı söyleniyordu fakat yapılan açıklamalar güncellemenin ertelendiği yönündeydi. Yani bu yıl büyük bir Penguen Algoritma güncellemesi gerçekleşebilir, ek olarak Gary Illyes yeni güncelleme için 2016 yılının ilk çeyreğini hedeflediklerini ekliyor.

Gary Illyes’in güncellemeyle ilgili açıklaması şöyle:

“Algoritmayla ilgili birçok test yapmaya devam ediyoruz ve memnun kalana kadar güncellemeyi yayınlamayacağız.”

Bu ifadeye bakarak şunu söyleyebiliriz; bir sonraki güncelleme oldukça etkili olacak ve hazırlıklı olmakta büyük fayda var. Eğer hazırlıksız yakalanırsanız, kendinizi geri dönülmesi zor bir noktada bulabilirsiniz…

Güncellemenin Gerçek Zamanlı Olması Ne Anlama Geliyor?

Google yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre algoritma güncellemelerinin gerçek zamanlı olması, büyük güncellemeler yapıldığında duyuru yapılmayacağı anlamına gelmekte. Sadece çok büyük bir değişikliğe yol açacak bir güncelleme yapılacaksa duyuru yapılacak. Fakat buradan anlıyoruz ki, artık Penguen için çok büyük güncellemeler yapılmayacak. Penguen tıpkı diğer yapay zeka tabanlı algoritmalar gibi kendiliğinden öğrenerek ve kendini geliştirecek.

Bu durum Web yöneticileri için biraz dezavantaj yaratıyormuş gibi görünse de, Gary Illyes algoritmanın gerçek zamanlı olmasının en büyük avantajını da açıklayarak yüreklere su serpiyor; “Penguen algoritmasının en büyük etkisi, ceza alan Web sitesi ve sayfaların daha hızlı şekilde kurtulabilir hale gelmesi olacak.” Böylece eğer yanlış bir şey yapmamış olmanıza rağmen Penguen cezasıyla karşı karşıya kaldıysanız, durumu düzeltmek için çok fazla beklemeniz gerekmeyecek.

Not: Algoritmanın “Gerçek zamanlı” çalışmaya başlaması, her şeyin anında gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Google siteyi tekrar tekrar taramak ve içeriği tespit etmek için biraz daha zamana ihtiyaç duymakta. Bir Google cezasına çarptırıldığınızı düşünüyorsanız, Google Cezalarından Kurtulmak İçin 8 Araç yazımıza göz atabilirsiniz.

Penguen Algoritması ve SEO ilişkisi İle İlgili Son Sözler

Google Webmaster Trendleri Analisti Gary Illyes, Penguen Algoritma güncellemesiyle ilgili birçok açıklama yaptıktan sonra SEO Ajansları ve SEO Uzmanları hakkında da birkaç kelam ediyor:

“Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, günümüzde SEO ajanslarını ve SEO uzmanlarını ikiye ayırabiliriz: “İyi SEO’cular ve Kötü SEO’cular. Örneğin müşteri olarak bir SEO uzmanının iyi mi kötü mü olduğunu anlamak oldukça zor olabilir. Daha da korkuncu kötü niyetli SEO uzmanlarına denk gelmektir. İyi işler yapan ya da iyi işler yaptığını duyurmaya çalışan SEO uzmanlarına ulaşmak için doğru yolu bulmak zor olsa da, denemeye değer. Eğer mümkünse ajansın ya da uzmanın daha önce çalıştığı müşterilere danışmayı deneyin.”

Söyleşinin tamamını bu videoda bulabilirsiniz:

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar