Yeni Semrush Organic Research Özelliği ile Rakip Site Analizi

Semrush kendini her alanda geliştirmeye devam eden yeni nesil “hepsi bir arada pazarlama aracı” olarak dikkat çekmeye devam ediyor.

semrush-organic-research-and-competitor-analysis

Dijital dünyada özellikle SEO projelerinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya aday olan SEMrush, “organik araştırma” (organic research) özelliğiyle çıtayı bir seviye daha yükseltti. Bu yeni aracı kullanarak SEO analizlerinizi nasıl daha etkin ve verimli hale getirebileceğinizi paylaştık.

Organic Research Bölümüne Genel Bakış

Daha önce hiç SEMrush aracı ile yolları kesişmemiş olanları öncelikle buraya alalım: Yeni Başlayanlar için SEMrush Rehberi

Başlamadan önce Semrush kullananlar için ufak bir not iletelim: Şu an organic research bölümü eski ve yeni versiyon olarak ikiye ayrılıyor. Biz incelememizi yeni versiyon üzerinden yapacağız. Siz de organic research bölümüne girdiğinizde sağ üst bölümde “new versiyon” seçeneğini seçerek yeni versiyondan devam edebilir, istediğiniz zaman eski versiyona dönebilirsiniz.

İncelememizi Türkiye’nin en faal sitelerinden biri olan Hürriyet.com.tr üzerinden yapacağız.

semrush-organic-research-overview

Analizi başlatmak için URL’yi gönderdiğinizde karşınıza sitenin genel istatistiklerini gösteren bir karşılama ekranı çıkıyor. Bu bölümde ayrıca siteye trafik getiren en önemli anahtar kelimeleri ve arama terimlerini, bu kelimelerin sıralamadaki değişimlerini, rekabet içinde olduğu diğer siteleri, sayfa bazında istatistikleri ve varsa alt alan adlarıyla ilgili istatistikleri gösteren ek sekmeler de yer alıyor. Bizim dikkatimizi en çok çeken özellik, alt alan adlarıyla ilgili bilgileri veren “subdomains” kısmı oldu.

Bunun dışında sitenin genel performansını anlayabilmek için hızlı şekilde pozisyon değişimlerini ve rakip siteleri inceleyerek zayıf olduğunuz noktaları tespit etmeniz çok kolay oluyor.

semrush-organic-research-keyword-positionsAnahtar kelimelerin sıralamadaki dağılımı, kullanıcıların arama yaparak sitenize geldiği anahtar kelimeler ve bu kelimelere dair istatistikleri bu bölümde görebilirsiniz. Gelişmiş filtreleri kullanarak belirli anahtar kelimelerin hangi durumda olduğunu görmeniz de mümkün. İsterseniz anahtar kelime verisini dışarı aktarıp Excel ile de kullanabilirsiniz.

Web sitenize entegre olmadan analiz yapan bir aracın gözünden hangi sitelerle rekabet içinde olduğunuzu görme fikri çok da sağlıklı görünmeyebilir. Sırf içerdiği anahtar kelimeler sebebiyle çok ilgisiz bir sektöre hitap eden siteler de rakip gibi görünebilir çünkü. Ancak SEMrush rakip siteleri tespit etmede oldukça başarılı. Rakip sitelerin nasıl performans gösterdiğini inceleyebilir ve hatta o siteleri de ayrıca organic research altında inceleyebilirsiniz.

semrush-organic-research-competitors

Sitenizdeki bazı sayfalar aynı anahtar kelimeler gibi düşük performans gösteriyor olabilir. Bu tür sayfaları tespit etmek için farklı bakış açılarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Google Search Console ve Google Analytics sayfalarınız açısından daha farklı veriler sağlıyor olabilir ancak bazen dışarıdan bir gözlem de faydalı olabilir:

semrush-organic-research-pages

Alt Alanları Kontrol Altına Alın

Birden fazla alt alana (veya daha fazlasına) sahip bir siteyi analiz ediyorsanız, bu özellik sizin için şaşırtıcı olacaktır. Örneğin, hurriyet.com.tr’ye hızla bakalım. Kök alan adını girdiğinizde ve alt alanlar sekmesini tıkladığınızda, sitenin sahip olduğu tüm alt alan adlarını görebilirsiniz. Alt alanları kendi açısından değerlendirebilir ve trafik katkısını ölçebilirsiniz.

semrush-organic-research-subdomain-list

Bazı alt alanlar zamanla trafik kaybı yaşayarak site genelinde performans düşüklüğüne yol açabilirler. Bu alan adlarını tespit ederek içerik düzenlemesi yapabilir ve performans artırma çalışmalarını planlayabilirsiniz.

semrush-organic-research-sub-domain-stats

Ayrıca sadece grafik görünümü değil, bu alt alanın içerdiği anahtar kelimelerin sıralama değişimini de inceleyebilirsiniz. En düşük performans gösteren anahtar kelimeleri tespit edip planlamayı bu kurgu çerçevesinde yapmak, kısa bir süre içerisinde büyük fayda sağlayacaktır.

semrush-organic-research-keyword-stats

Gelişmiş Filtreleme İle Potansiyeli Keşfedin

Sitenize trafik sağlayan anahtar kelimelerin durumunu detaylı olarak görmek için gelişmiş filtreleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle “Sıralama” bölümündeki filtreleme seçenekleri çok daha fazla veriye ulaşmanızı sağlayacaktır. Ek olarak Google’ın arama sonuç sayfasında yer alan hızlı gösterim araçlarından hangisinde yer aldığınızı da görmeniz mümkün.

semrush-organic-research-advanced-filtersYukarıdaki örnekte gelişmiş filtreyi “zengin cevaplar” gibi özelliklerde yer alan anahtar kelimelerin listesini göstermek için kullandık. Bu bölüme girmeyen anahtar kelimeleri tespit etmek için “içermeyen” koşulunu kullanabilir ve zengin cevap potansiyeli olan anahtar kelime ve yer aldıkları sayfaları görebiliriz. Bu sayfalarda yapılacak düzenleme çalışmaları ile site genelinde büyük oranda performans artışı sağlamak mümkün olabilir.

Gelişmiş Filtreleme Seçenekleri ile Daha Fazla Görüş Yakalayın

Bunun dışında geliştirme listenizde yer alan belirli anahtar kelimeleri de gelişmiş filtre ile inceleyerek ne durumda olduklarını görmeniz mümkün. Bir sonraki içerik planınızda kullanmayı planladığınız anahtar kelimeleri de bu bölümde inceleyebilirsiniz, bu anahtar kelimelerin yayınlanmış içeriğinizde yer alıp almadığını görmeniz de planlama açısından faydalı olacaktır.

Gelişmiş filtreleme içinde birden fazla filtreyi kombine ederek ekranınıza farklı sonuçlar getirmeniz de mümkün. Özellikle belirtmek isteriz ki, gelişmiş filtreleme kısmında yer alan seçenekler oldukça fazla ve zengin bir filtreleme yapma imkanı sunuyor. Kabaca göz attığınızda sayamayacağınız kadar çok fazla filtreleme seçeneği bu aracın kilit noktasını oluşturuyor.

Sonuç Olarak; Organic Research

Bu yazıyı okuduktan sonra sırf Organic Research özelliğine dair bir yazı yazmamızın sebebini anlayabilirsiniz. Bu bölüm araştırmalarınızda yaratıcı olmanızı, canlı grafiklerle anında geri bildirim almanızı ve daha da derinlere inmek için gelişmiş filtrelemeyi kullanmanızı sağlıyor. Hali hazırda Semrush kullanıcılarının bu bölümü çok severek kullanacağını düşünmekteyiz.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner