Sunucunuzun Konumu ve CDN – SEO için Ne Kadar Önemlidir?

İlk bakışta çok önemli gibi görünmüyor olsa da, bir Web sitesinin hizmet verdiği sunucunun coğrafi konumu, SEO çalışmalarını doğrudan etkileyebilecek öneme sahip olabilir.

seo-cdn

Özellikle site yükleme hızını doğrudan etkileyen bir faktör olan sunucu konumu, hedeflediğiniz ülke ve kitle için bir dezavantaj oluşturabilir. Gelin sunucunun coğrafi konumu SEO’yu nasıl etkiliyor ve olumsuzlukları ortadan kaldırmak için neler yapılabilir, hep birlikte inceleyelim.

Web sitenizin hizmet verdiği sunucu ne kadar hızlı yanıt veriyor olursa olsun, hissedemeyeceğimiz gecikmelere sebep olabilir. Örneğin Türkiye’de bulunan ve hem Türkçe hem de İngilizce hizmet veren bir Web siteniz varsa, sitenizin İngilizce tarafında da -diyelim ki- Kuzey Amerika kıtasındaki kullanıcıları hedefliyorsanız, sitenizin coğrafi konumu hayati bir öneme sahip olabilir. Bu açıdan baktığımızda, fiziksel olarak Türkiye’de bulunan bir sunucunun Kuzey Amerika’daki kullanıcıya yanıt verme süresi, Türkiye’de bulunan kullanıcılara yanıt verme süresinden daha uzun olacaktır. Site yükleme hızında kritik rolü olan “sunucu performansı” açısından ele aldığımızda da bunun büyük bir dezavantaj olduğunu söylemek mümkündür. Bir sunucunun fiziksel olarak birden farklı yerde olmasını sağlamak büyük bir masraf anlamına gelir, tam da bu noktada yardımınıza CDN (content delivery network) koşmaktadır.

Ayrıca arama motorları, dünya genelinde farklı dilleri konuşan ve farklı konumlarda yer alan kullanıcıları hedefleyen Web sitelerinin sahip olduğu “hreflang” etiketini algılayabilir ve belirleyici etkiye sahip olabilirler. Daha fazla uzatmadan, örnekler üzerinden yapabileceklerimizi incelemeye çalışalım:

• Örnek 1- Bir ülkedeki kullanıcıları hedefleyen tek dile sahip web siteleri
• Örnek 2- Tüm Dünyayı hedefleyen dile sahip web siteleri
• Durum 3- Dünya çapında kullanıcıları hedefleyen birkaç dilde yayımlanan web siteleri
• Sonuçlar ve değerlendirmeler

Giriş – Sunucunun Coğrafi Konumu

Bir sunucu konumu seçmek, bir web sitesi projesini başlatmadan önce vermeniz gereken ilk kararlardan biridir. Bu bağlamda, bazı sorular ortaya çıkabilir:

 • Potansiyel kullanıcılarımın yakınında bulunan bir sunucu seçmek en iyisi midir, yoksa fark etmez mi?
 • Sunucunun coğrafi konumu SEO’yu nasıl etkiler?
 • Web sitemin hedeflediği ülkeyi arama motorlarına nasıl belirtebilirim?
 • Web sitem birden fazla dilde, alt dizinlere sahipse ve Dünya genelinde farklı dilleri konuşan kullanıcıları hedef alıyorsa ne olur?
 • Bir CDN servisi kullanmalı mıyım? Hreflang özniteliklerini kullanarak farklı sürümleri nasıl bağlarım?

Bu ve diğer soruları yanıtlamaya başlamak için, daha karmaşık bir davayla başlayarak daha basitten başlamak üzere üç farklı örneğin inceleyebiliriz:

 • Örnek 1 : Bir dilde (örn. Türkçe) ve kullanıcıları esas olarak bir ülkede (örneğin Türkiye) bulunan web siteleri,
 • Örnek 2 : Bir dilde (örn. İngilizce) ve içeriğin Dünyanın her yerinden veya Dünyanın farklı yerlerinden gelen kullanıcılara yönelik olduğu web siteleri (örneğin, Kanada, İngiltere, Avusturalya vb.)
 • Örnek 3: Birden çok dilde (örn. Türkçe, İngilizce, Almanca, Japonca, Arapça, Rusça vb.) ve Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları hedef alan web siteleri.

Örnek 1- Bir ülkedeki kullanıcıları hedefleyen tek dile sahip web siteleri:

 • Web sitem yalnızca Türkçe dilindeyse ve öncelikli olarak Türkiye’deki kullanıcıları hedefliyorsa ne olacak?
 • Web sitesini Türkiye’deki bir sunucuda barındırmak en iyi seçim midir? Yoksa herhangi bir yerde olsa da olur mu?

Arama motorları web yöneticisi araçlarında bir ülke hedefi belirlemenize izin verir.
Arama Trafiği > Uluslararası hedefleme > Ülke seçeneğine gidip açılır menüden bir ülke hedefi belirlemeniz yeterlidir. Web siteniz ülke kodlu bir üst düzey alan adı (örneğin,.TR) kullanıyorsa, Arama motoru bu alan adlarını coğrafi bir yere (bu örnekte Türkiye’ye) ilişkilendirdiği için başka bir ülke seçmek mümkün değildir. Web siteniz genel bir üst düzey alan adı (.com,.org, vb.) Kullanıyorsa ve Web Yöneticisi araçlarında herhangi bir coğrafi yönlendirme içermiyorsa segmentasyon aşağıdaki gibi diğer parametrelere dayanacaktır:

 • Sitenin bulunduğu sunucunun IP adresi
 • Web sitesinde coğrafi konum hakkında bilgi (iletişim bilgileri, zengin snippet’ler ve yapılandırılmış veriler, vb.)
 • Google My Business hesabınızda bulunan diğer ilgili bilgiler (lokal SEO için çok önemlidir).

Bu nedenle, bir web sitesi, New York veya Amsterdam’daki bir sunucuda barındırılıyorsa ve Türkiye halkına yönlendirilirse, Web Yöneticisi Araçları’nda ülke hedefi olarak Türkiye’yi belirlemek çok önemli olacaktır. Bu açıdan bakıldığında, web sayfasını Türkiye’deki bir sunucuda bulundurmak zorunlu değildir; Web yöneticileri araçlarında uluslararası hedeflemeyi ayarlamak yeterlidir.

Google açısından bir diğer önemli bir faktör, web sayfasının yükleme hızıdır. Kullanıcılar Türkiye’deyse ve web sitesi Amerika Birleşik Devletleri’nde barındırılıyorsa, bu mesafe daha uzun bir yanıt süresine neden olur. Sunucunun kalitesine bağlı olarak, yanıt süresinde ufak da olsa fark yaratabilir. Bu nedenle, web sitesini Türkiye’de bulunan bir sunucuda veya mümkün olduğunca Türkiye’ye yakın bir yerde bulunması önerilir.
Daha gelişmiş ve yüksek bütçeli sunucular Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet vermektedir. Bu durum Dünyanın dört bir yanındaki birçok web yöneticisinin web sitelerini Amerika’daki sunucularda barındırmasına sebep olmaktadır.
Unutulmamalıdır ki, bu Amerikan şirketlerinin birçoğu Dünyanın başka yerlerinde de sunuculara sahiptir: Chicago, New York, Dallas, Paris, Amsterdam, Frankfurt, Singapur, Tokyo Ve Sydney, bu şirketlerin uluslararası sunucularını bulundukları şehirlerden bazılarıdır.
Sonuç olarak, bir web sitesi Türkiye’de hizmet veriyorsa ve çoğunlukla Türkiye’deki kullanıcıları hedef alıyorsa, coğrafi olarak Türkiye’de bulunan bir sunucu seçmek doğru bir hareket olacaktır.

Örnek 2- Tüm Dünyayı hedefleyen bir dildeki web siteleri

 • Web sitesi yalnızca Türkiye’deki kullanıcılara değil, Kanada, İngiltere, Avusturalya veya ABD’den gelen kullanıcılara yönelikse de ne olur?
 • Web sitemi hem bir Türkiye’de bulunan bir sunucuda hem de bir İngiltere’de barındırabilir miyim?
 • Web sitem İngilizce’yse ve Dünyanın dört bir yanından gelen kullanıcıları hedefliyorsa ne olur?

google-search-console-uluslararasi-hedefleme

Google bütün bu durumları şöyle açıklamaktadır: “Siteniz belirli bir bölgeye ya da belirli bir dile yönelik değilse, az önce ülke seçimi yaptığınız “Uluslararası Hedefleme” bölümünde “Listelenmemiş” seçimini yapın”. Google yalnızca ülke seçimi yapmanızı sağlar; kıtaları veya belirsiz coğrafi alanları (Ortadoğu veya Latin Amerika gibi) seçemezsiniz. Bu durumda sunucunun konumu önemsizdir. Her şekilde, web siteniz Dünya genelindeki kullanıcıları hedef alıyorsa, bir CDN hizmeti (Content Delivery Network; İçerik Dağıtım Ağı) kullanmak önemlidir.

google-search-console-uluslararasi-hedefleme-listelenmemis

-Ön not: Eğer Web yöneticisi değilseniz veya sunucu hakkındaki teknik konularla ilgili çok fazla bilginiz yoksa, bu bölüm sizin için biraz sıkıcı olabilir-

CDN Hizmeti Nedir?

Bir CDN hizmeti, kullanıcıların kaynaklarını (genellikle statik içeriği) indirmek için alternatif sunucu dağıtım noktası olarak çalışır. Örneğin, orijinal sunucusu Türkiye’de barındırılan ancak farklı dillerde hizmet veren bir Web sitesini ele alırsak, Türkiye’de bulunan sunucu öncelikli olarak Türkçe konuşan kullanıcıları hedef alır. Diğer diller için de, o dillerin konuşulduğu ülkelerde barındırılan CDN servisi aracılığıyla yabancı dildeki içerik hedef kullanıcılara hızlıca ulaştırılır.

Bu dağıtım noktaları coğrafi olarak kullanıcılarınıza daha yakın olacak şekilde Dünyaya yayılmıştır, bu nedenle gecikme süresi kısaldığından içerik için daha hızlı şekilde kullanıcılara ulaştırılır. Birçoğu ücretsiz olan çok sayıda CDN hizmeti bulabilrsiniz: Amazon CDN hizmetine (Amazon CloudFront) ek olarak, en iyi üç seçenek şu şekildedir:

Cloudflare: En bilinen CDN hizmetini sunar ve ücretsiz bir temel planı vardır. Barındırma sağlayıcısından bağımsız olarak çalışır, bununla birlikte birçok barındırma hizmeti bu hizmetin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için ek önlemler almaktadır. Aslında birçok sunucu CloudFlare’in ortak olduğu ve yapılandırmayı kolaylaştıran cPanel’den bu hizmeti bağlamanıza izin vermektedir.

MaxCDN: Birçok web sitesi tarafından kullanılan bir CDN hizmetidir ancak herhangi bir ücretsiz planı yoktur. Bazı planlarında (örneğin, WP Hosting Spot) ücretsiz olarak sunan bazı sunucular olsa da, fiyatlar ayda yaklaşık 9 dolardan başlıyor.

KeyCDN: İsviçre’de bulunan yüksek performanslı bir CDN’dir. Fiyat olarak piyasadaki en uygun içerik dağıtım hizmetinden biridir (GB başına 0,04 dolar). CDN hizmetlerini herkese açık hale getirmeyi ve CDN’lerin bulunmadığı bölgelere (Rusya, Çin, Avustralya, Singapur, Japonya, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç, Hollanda, İngiltere, ABD vb.) ulaşmayı hedefliyorlar. WordPress, Joomla, Drupal, Magento gibi büyük içerik yönetim sistemlerini destekliyorlar.
Sonuç olarak, web siteniz tüm Dünyadaki kullanıcıları hedef alıyorsa, sunucu konumu en önemli şey değildir. Önemli olan web sitenizin kullanıcılarınızın coğrafi konumu ne olursa olsun hızlı bir şekilde yüklenmesi için kaliteli bir sunucu ve iyi bir CDN hizmeti kullanmaktır.

Örnek 3- Dünya çapında kullanıcıları hedefleyen birkaç dilde web siteleri

Üçüncü durum birden fazla dilde (örneğin İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca, Çince ve Rusça) ve tüm Dünyadaki kullanıcıları hedefleyen web siteleri olarak ele alınabilir. Ayrıca, Dünya genelindeki kullanıcıları hedefleyen farklı dil türevlerine sahip web siteleri (İspanyolca ve Meksika İspanyolca veya Portekizce, Brezilya Portekizcesi ve Angola Portekizcesi) söz konusudur.

 • Bu durumlarda ne yapılması gerekiyor? Her dil sürümünü farklı bir sunucuda barındırabiliyor muyum?

Birinci seçeneğiniz, her dil sürümünü farklı bir sunucuda barındırmaktır:

ABD sunucusunda ABD sürümü, Birleşik Krallık sunucusundaki İngilizce sürümü, bir Fransız sunucudaki Fransızca sürümü, bir İspanyol sunucu üzerindeki İspanyolca sürümü, bir Meksika sunucusundaki Meksika sürümü gibi. İçeriği senkronize etmeniz gerekmiyorsa, bu seçenek iyi bir çözüm olabilir. Ancak asıl sunucularınızın farklı ülkelerde barındırılması gerekiyorsa, bu seçenek fazla karmaşık ve pahalı olabilir.
Birkaç ülkede şubesi olan ve her şubenin kendi web sitesini yönettiği büyük şirketler için bu iyi bir çözüm olabilir, ancak Dünya çapında çok dile sahip web sayfalarının iyi bir seçenek olmayabilir.

İkinci seçenek, web sitesinin tüm dil sürümleriyle birlikte tek bir sunucuda bulunmasıdır.

Bu, düşük maliyetli, kolay yönetilebilen ve içeriği birbiriyle senkronize etme imkanı sağlaması nedeniyle çok dilli web sitelerinin kullandığı bir çözümdür.
Bu durumda, iyi bir barındırma ve bir CDN hizmeti kullanmanın faydalarıyla birlikte hesaba katılması gereken iki önemli unsur daha vardır:

 • Alanları, alt alanları veya alt dizinleri kullansanız da her biri için Google Web Yöneticisi araçlarında uluslararası hedeflemeyi ayarlamanız gerekir. Google yalnızca alan adları eklemenize izin vermez, aynı zamanda alt alanları veya alt dizinleri ayrıca eklemenize izin verir.
 • İkinci önemli unsur rel = “alternate” hreflang = “x” öznitelikleri ekleyerek her sürümü içeriğini birbirine bağlamak (veya senkronize etmek), böylece bir kullanıcı bir makalede bir dilde değişiklik yaparsa otomatik olarak onun versiyonuna yönlendirilirler.

Hreflang etiketlerinin eklenmesi iki nedenden ötürü önemlidir:

 1. Farklı ülkelerin kullanıcılarının arama sonuçlarını uygun dille ilişkilendirmek. Her bir dil sürümü aynı zamanda diğer sürümlere bağlantılar içerir ve tam tersi de geçerlidir.
 2. Erişilebilirliği ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için, kullanıcı herhangi bir anda dil değiştirmek istiyorsa, yalnızca dil seçeneğini seçer ve aynı içeriği tercih ettiği dilde okumaya devam edebilirler.

Hreflang etiketleri iki yöntem kullanarak bir web sitesine eklenebilir :

 • Başlıkta HTML bağlantısı: WordPress kullanıyorsanız bunu otomatik olarak bir çeviri eklentisi (WPML, Multilingual Press, Multisite Language Switcher, vb.) kullanarak yapabilirsiniz.
 • Site Haritası. Hreflang özellikleri olan bir Site Haritasında dil bilgilerini gönderebilirsiniz.

Her durumda Google, hataları önlemek için iki yöntemden yalnızca birini kullanmanızı önerir.
Sonuç olarak, Dünya çapında kullanıcıları hedefleyen çok dilli bir web siteniz varsa, sunucu konumu çok da önemli değildir. Önemli olan, iyi bir barındırma hizmeti ve bir CDN hizmeti kullanmak ve ayrıca Google Web Yöneticisi araçlarında uluslararası hedeflemeyi (alanlar, alt alanlar veya alt dizinler) uygun şekilde ayarlamak ve hreflang özniteliklerini kullanarak içeriği senkronize etmektir.

Sonuçlar:

Bu makalede sunulan üç ana sonuca özetlemek gerekirse:
Bir web sitesi sadece bir ülkedeki kullanıcıları hedef alıyorsa, o ülkede yer alan kaliteli bir barındırma servisini kullanmak, web sitesinin yükleme hızını artıracaktır. Bu, Google’ın arama sonuçlarında giderek daha fazla hesaba kattığı bir faktördür. Her durumda, genel bir üst düzey alan adı (.com,.org,.net, vb.) kullanıyorsanız, Web Yöneticisi Araçlarında uluslararası hedeflemeyi ayarlamayı unutmayın.

Web sitesi Dünya genelindeki kullanıcıları hedefliyorsa, sunucu konumu çok önemli değildir. Önemli olan, kaliteli bir sunucu ve bir CDN servisi kullanmaktır; böylece web sitesi Dünyanın herhangi bir yerinde hızla yüklenir. Bu, kullanıcı deneyimini ve SEO performansını artıracaktır.

Web sitesi birden çok dilde ise ve Dünya genelindeki kullanıcıları hedefliyorsa, webmaster araçlarına (uluslararası hedeflemeyi ayarlamak için) her bir sürümü tek tek (alanlar, alt alanlar veya alt klasörler) tek tek eklemek ve aynı zamanda hreflang etiketini kullanarak farklı sürümlerin içeriğini birbirine bağlamak çok önemlidir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner