SEO Yatırımının Geri Dönüşü Nedir?

 

seo roi

Danışmanlık hizmeti verdiğimiz müşterilerimizden duymaya en alışkın olduğumuz soru, “SEO kampanyasına harcayacağımız bütçenin geri dönüşünü nasıl hesaplayabiliriz?”‘dir. Firmalar, yatırımın geri dönüşünün ölçümü mümkün olduğunda, yatırım yapmaya çok daha hevesliler. Ancak sorun şu ki, kısa süre içinde SEO çalışmasının geri dönüşünü ölçmek ve göstermek, biz SEO danışmanları için dahi, pek kolay bir iş değil. Bu yazımızda daha ziyade SEO yatırımının ilk bakışta görünmeyen, uzun vadeli faydalarından bahsedelim istedik.

SEO’yu bir yatırım aracına benzetmek gerekirse, Borsa’ya benzetebiliriz. Mevcut bilgi ve tecrübeniz ölçüsünde hisse senetlerine (keyword yani anahtar kelime) yatırım yapıyorsunuz, ondan sonra takip etme ve bekleme aşamasına geçiyorsunuz. Pazardaki gelişmelere ve Google güncellemelerine bağlı olarak takip ettiğiniz keyword’lerde sıralama inişleri ve çıkışları yaşıyor, bazen seviniyor, bazen kaygılanıyorsunuz. Hem Borsa yatırımında hem de SEO yatırımında ortak bir özellik varsa, o da her ikisinin de uzun vadeli yatırımlar oluşudur. Her ikisinde de kısa sürede köşeyi dönmek, bazı istisnai durumlar dışında, mümkün değildir.

Bununla birlikte, uzun vadeli düşünür ve yeterince sabır gösterirseniz, SEO yatırımınızın pozitif geri dönüşleri olmasını bekleyebilirsiniz. Bu hiç Borsa’ya yatırım yapmamış bir yatırımcı ile, uzun süreden beri belli hisse senetlerini portföyüne katmakta olan bir diğer yatırımcının uzun vadede elde edecekleri gelirin karşılaştırılmasına benzetilebilir.

Warren Buffet’ın dediği gibi; “Uzun vade söz konusu olduğunda, her ne olursa olsun, Borsa’dan iyi haberler bekleyebilirsiniz”. Savaşlara, ekonomik krizlere ve durgunluklara rağmen Amerikan Borsa’sının, bazı iniş çıkışlar göstermekle birlikte, sürekli arttığı bir gerçektir:

stock-market-trend

Elbette bu firma sahiplerinin alışageldikleri yatırım ölçüm yöntemlerine oldukça uzak bir yaklaşımdır.  Strateji ve yatırımları haftalık, aylık, 3 aylık ve yıllık bazda ölçmeye o kadar alışmış durumdalar ki, SEO gibi uzun vadeli düşünme mantalitesi gerektiren bir yatırıma bütçe ayırmak çoğu firma için hiç de kolay olmuyor.

Eğer kötü hisse senetlerine yatırım yaparsanız, uzun vadede kaybedersiniz. Eğer vaktinden önce hisseleri elinizden çıkartırsanız, yine kaybedersiniz. Doğru hisse senetlerine yatırım yapmalı ve doğru zamanda o hisse senetlerini elinizden çıkartmayı bilmelisiniz. İşte aynen Borsa yatırımında olduğu gibi, SEO söz konusu olduğunda da doğru kewyord’lere ve giriş sayfalarına (landing page) yatırım yapmalı, doğru zaman geldiğinde onlardan maksimum dönüşüm elde etmelisiniz.

Dikkat ederseniz, SEO’yu şans oyunları ya da kumar makineleri ile karşılaştırmıyoruz. SEO yatırımı, aynen Borsa yatırımında olduğu gibi, derin bir pazar ve sektör bilgisi gerektirmektedir. Başarılı bir SEO stratejisi, potansiyel trafik ve dönüşüm oranlarını göz önüne alarak doğru keyword’lere yatırım yapmayı gerektirir.

Şunu da biliyoruz; başarılı bir SEO kampanyası firmanız için çok değerlidir. Örneğin Web sitenizin herhangi bir sayfasının hedeflediği bir arama kelimesi ile yapılan Google aramalarında 1.sırada listelenmesi, o arama sonuçlarına tıklayanların yaklaşık %33’ünün ilgili sayfanızı ziyaret etmesi anlamına gelmekte. Diğer bir deyişle, diyelim ki bu arama kelimesinin aylık aranma sayısı 5000 olsun, bu tek bir arama kelimesinden ayda yaklaşık 1650 ziyaretçi elde edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu yatırım yapmaya ve sabretmeye değer bir hedeftir.

Uzun Vadeli ve Başarılı Bir Yatırım Stratejisi

Başarılı yatırımcılar doğru hisse senetlerini bulabilmek için kendi stratejilerini (algoritma) geliştirebilenlerdir. Bu proses, hisse senedine yatırım yapılacak şirketin aşağıdaki başlıklar ışığı altında analiz edilmesini gerektirmektedir:

  • Finansal açıklamalar
  • Rekabet avantajları
  • Reputasyon
  • Yatırımcı haberleri
  • Uzman görüşleri ve tavsiyeleri
  • Marka prestiji ve algısı
  • Geçmiş performans

Yatırımcılar nihai yatırım kararını vermeden önce tüm bu faktörleri ve olası riskleri dikkate alırlar. Aslında yaptıkları eldeki mevcut verilerle “en iyi tahminlerini” oluşturmaktır.

SEO prosesi buna çok benzemektedir. Belli araçları, stratejileri, bilgi ve tecrübenizi kullanarak en iyi keyword’leri hedeflemeye odaklanırsınız. Keyword seçiminde dikkate almanız gereken faktörlerden bir bölümü aşağıdakilerdir:

 • Potansiyel trafik seviyeleri
 • Keyword’ler için rekabet durumu
 • Keyword’lerin geçmiş performansı
 • Arama yapanların niyeti ya da niyet okuma (Örn:  Sadece bilgi amaçlı bir arama kelimesi mi, yoksa satın almak maksadıyla mı aranmış?)
 • Endüstri trendleri ve öngörüleri
 • Uzman düşünceleri ve tavsiyeleri

SEO yatırımlarının kısmen ölçülebilir ve ispatlanabilir faydaları şunlardır:

– Google Adwords (Ücretli Google reklamları) maliyetinizin azalması
– Organik trafikten elde ettiğiniz trafiğin ve dönüşümün arttırılması
– Sitenizin teknik performansının Google kriterlerini sağlayacak şekilde iyileştirilerek (site yükleme hızı, mobil uyumluluk, vb) kullanıcı etkileşiminin arttırılması
– Her yıl gerçekleşen onlarca Google güncellemesinden negatif etkilenmeden maksimum faydayı sağlamak
– Mobil SEO çalışmaları ile mobil cihazlarda yapılan Google aramalarında daha görünür hale gelmek
– Şirket içinde SEO kültürü yaratılması

Sonuç:

Müşterilerimiz bize SEO yatırımının geri dönüşünü sorduklarında, keşke elimizde x + y = z şeklinde basitçe onları cevaplayabileceğimiz bir formül olsaydı. Maalesef o şekilde standart bir formül ile SEO yatırımının geri dönüşünü hesaplamak mümkün değil. SEO stratejisi, güncel veriler ışığı altında, geçmiş bilgi – tecrübeleri konuşturarak, firmanın gelecekteki arama motoru hedeflerini tutturma sanatıdır. Ekonomide çalkantılar olsa da, aynen Borsa yatırımında olduğu gibi, doğru bir SEO stratejisi izlemek ve doğru profesyoneller ile çalışmak uzun dönemde firmanıza kazandırır.

SEO yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, kısa vadeli hedeflemeler yapmamalısınız. Eğer kısa vadede geri dönüş elde etmek üzere bir yatırım yapacaksanız, bu kesinlikle SEO yatırımı olmamalı. Önümüzdeki çeyrek ya da yılda yatırımın dönüşünü net olarak görmek istiyorum diyorsanız, SEO yatırımı size göre değil. Uzun vadeli vizyona, nihai hedefinize ulaşacak kadar sabra sahipseniz, evet işte o zaman SEO yatırımı yapmalısınız!

2 Yorum Var: “SEO Yatırımının Geri Dönüşü Nedir?

 • 15 Nisan 2015 at 21:42
  Permalink

  Şimdilik yatırım getirisini Edinme > Tüm Trafik > Kaynaklar > Organik adımından gösterebiliyoruz. Uzun vadede sabırlı müşterilerde sonuçlarını görüyor ama bunu kimse anlatmıyor malesef. 🙂

  Reply
  • 16 Nisan 2015 at 11:31
   Permalink

   Maalesef Emre 🙂 Zaten organik trafiğimiz artacaktı, ahkam kesmekten öte siz ne yaptınız ki diyen müşterilerimiz de oldu vakti zamanında. Yapabileceğimiz en iyi şey, SEO çalışması öncesi ve sonrası gelişmeleri gösterecek şekilde arşiv oluşturmak ve alınan her aksiyon için kayıt tutmak, bu aksiyonları dikmeler şeklinde organik arama trafiği grafiğine yansıtmak. Aksi takdirde başarı genelde SEO danışmanlarına mal edilmiyor. O yüzden her şeyin arşivini tutmak, zamanı gelince performans değerlendirmesi esnasında göstermek iyi bir fikir. Buna da mesai harcamakta fayda var.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir