Google Yerel Listeleme Güncellemesi

Google arama sonuçlarında yer alan yerel listeleme fonksiyonunda değişikliğe gitti. Buna göre daha önce 7 sonucun görüntülendiği sayfada şimdi sadece 3 sonuç görünüyor. Henüz çok taze bu gelişmeyi sizler için değerlendirdik.

Google lokal

Ağustos ayının ilk haftasında yapılan düzenleme, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, sonrasında da tüm dünyada geçerli olmaya başladı. Böylece “Sayının 7’den 3’e düşmesi trafik kaybına yol açacak mı?” sorusunu akıllara getirdi.  Değişiklik sonrası arama sonucu görünümü aşağıdaki gibi oldu:

Google lokal arama önce ve sonra

Daha önce en fazla 7 adet görünen sonuçlarda yapılan düzenlemeyle şu an en fazla 3 sonuç görmekteyiz. Bu da Google My Business hesabı olan firmalar arasındaki rekabeti artırmakta. Aynı zamanda sonuç sayfasında yer alan detaylarda da azalma olduğunu görmekteyiz. Telefon numarası ve açık adres bilgisi, yeni arama sonucunda yer almıyor. Ayrıca Google My Business sayfasına giden tüm tek tıklamalık linkler de kaldırılmış durumda. En çok dikkatimizi çeken değişiklik de, kullanıcı yorumları ve yapılan puanlamanın görüntülenmesi. Değişiklikten önce kullanıcı yorumları ve yapılan yorumlar görüntülebiliyorken, artık bu özelliklerin yer almadığını görmekteyiz.

Google bu değişikliği yaparken görüntülenecek sonuç sayısını maksimum üçle sınırladı ve bu üç sonuç bulunduğunuz konuma göre değişkenlik gösterebilmekte. Büyük bir şehirdeyseniz, Google’ın o şehirde sahip olduğu IP adresi sayısına bağlı olarak şehrin farklı bölgelerinde aynı arama terimine dair sonuçların değişmesi mümkün. Bulunduğunuz yere göre değişkenlik gösteren bu sonuçlar, Google Plus ve Google My Business hesabına dair detayları en doğru şekilde belirtmiş olan şirketlere öncelik tanıyabilir.

Google My Business ve Lokal arama

 

Bu Değişiklikler Yerel İşletme Profilinizi Nasıl Etkileyecek?

Henüz bir şey söylemek için çok erken ve güncellemenin etkilerini henüz görememiş olsak da, yerel işletmelerin performansını etkileyeceğini söylememiz mümkün. Organik arama sonuçlarında yer alan bu bölüm, kullanıcıların tıklayabileceği içeriği barındırmaktaydı. Yeni şekliyle tıklanacak daha az öğe var ve bu da organik trafikte bir düşüş yaşanmasına sebep olabilir. Ancak biz bu değişikliğin yaşatacağı trafik kaybı çok fazla olmayacak diye düşünmekteyiz. Kullanıcılar organik arama sonuçlarında listelenen sonuçları daha güvenilir bulduğu için, o sonuçlara tıklama eğilimindeydi. Üst bölümdeki çerçevede yer alan sonuçlar çok fazla tıklama almıyorsa, değişiklik sonucundaki trafik kaybı çok fazla olmayacaktır.

Buna rağmen yerel işletme profilinizi denetlemenizi ve firmanızın Google Plus ve Google My Business sayfalarında yer alan detayları düzenlemenizi tavsiye ederiz. Panik yapmadan, sakin ve düzenli şekilde sayfanızda yer alan detayları doğru şekilde doldurmanız çok sağlıklı olacaktır. Hali hazırda bu detaylar mevcutsa içiniz rahat olsun.

Söz konusu detaylar:

  1. Yeterince uzun ve özgün bir tanımlama yapın. Firmanızı ve içeriğini kullanıcılara doğru şekilde iletin.
  2. İşiniz için doğru kategoriyi seçin.
  3. Yüksek çözünürlüklü ve anlaşılır bir şirket profil ve kapak fotoğrafı yükleyin.
  4. Şirketiniz ve işinizle ilgili bilgilendirici fotoğraflar yükleyin.
  5. Lokal telefon numaranızı ekleyin.
  6. İş ve / veya mağaza adresinizi ekleyin.
  7. Açılış ve kapanış saatinizi ekleyin.
  8. Haftalık tatil gününüzü ekleyin.

Ayrıca pozitif Google Plus yorumları almanız, hakkınızda yapılan değerlendirmeler ve aldığınız yüksek puanlar, ilk üç sonuç içerisinde yer alma ihtimalinizi artıracaktır. Özellikle belli bir bölgeye hitap ediyorsanız, örneğin tek şubesi olan bir restoran işletiyorsanız, durumunuz daha kritik demektir. Google aramaları belli bölgelerden yapıldığı için, size yakın olmayan bir kullanıcının arama sonuçlarında restoranınızı görmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda, size yakın olan bölgelerdeki kullanıcılarınıza en açık ifadelerle kendinizi anlatmanız büyük önem taşımakta. Ayrıca açılış ve kapanış saatiniz, haftalık tatil gününüz (kapalı olduğunuz gün) hakkında kesin bilgileri eklemeyi unutmayın.

Firmanızın hem yerel arama sonuçlarında hem de organik arama sonuçlarında görünmesi için sadece bu detaylar yeterli değil. Web sitenizin de SEO anlamında tüm ihtiyaçları karşılıyor olması büyük öneme sahip. Kullanıcılar sitenizi bulmakta zorlanmadığı ve sitenizi kullanmakta sıkıntı yaşamadığı sürece herhangi bir kayıp yaşanması mümkün değildir. Bunun mümkün olmasını sağlayacak olan ilk çalışma, bir SEO Projesiyle mümkün olacaktır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner