Google Yahoo Birlikteliği Gerçekleşiyor

Bir dönemin popüler İnternet portalı ve arama motoru olan Yahoo, bir süredir Microsoft‘un arama motoru Bing‘den destek alarak hizmet veriyordu. Geçtiğimiz Nisan ayında yeni bir partner arayışına giren Yahoo, Google destekli arama motoru hizmetini test etmeye başladı.

google ve yahoo

Şu an halen Bing desteğini alan Yahoo, yakın zamanda Google ile işbirliği yaparak arama motorunda değişikliğe gidebilir. Bu durum Türk İnternet girişimcileri için ne anlama geliyor? Sizler için inceledik…

Eski popülerliğini kaybetmiş olan Yahoo, Microsoft ile yaptığı anlaşma sonrası Yahoo Arama Motoru da dahil birkaç servisini devre dışı bırakmıştı. Sonrasında Bing’in arama motorundan destek alarak tekrar dönüş yapan Yahoo, Amerika Birleşik Devletleri’nde %10,07 düzeyinde kullanım oranına sahip. Aynı ülkede diğer arama motorlarının kullanım oranlarını da ekleyelim:

Google: %76,35
Bing: %11.43

Yapılan bir diğer araştırma da Mart ve Nisan ayları verilerini karşılaştırarak İngiltere’deki  arama motoru kullanımını göstermekte:

Arama Motoru Mart 2015 (%) Nisan 2015 (%) Değişim
Google 88,12 88,38 0,26
Bing 7,09 6,70 -0,39
Yahoo 3,61 3,54 -0,07
Diğerleri 1,18 1,38 0,2

Genel olarak Arama Motoru pazarındaki payı düşük olan Yahoo, son hamlesiyle hem organik arama hem de Google AdWords temelli bir reklam gösterim hizmeti vererek payını yükseltmeyi hedefliyor diyebiliriz. Bu hamle, dünya çapındaki erişim ve kullanım gücü henüz sarsılmamış olan Google’ı nasıl etkileyecek, testler bittikten ve Yahoo arama motoru Google desteğiyle yayına girdikten sonra görebileceğiz.

Google-vs-Bing

Google ile test yapmadan önce Bing reklam servisini de kullanan Yahoo, yeni geçiş sonrası Google AdWords platformunu da kullanarak payını büyütmeyi hedefleyebilir. Aşağıdaki tabloda Google ve Bing reklamları ve organik arama sonuçları arasındaki farkları görebilirsiniz:

Arama Motoru Bing Google
En üstteki reklamın rengi Mor Mavi
Tıklanabilir reklam alanı Bütün Alan Başlık
Reklam Etiketi Reklam URL’sine yakın Her reklamın altında Gri
Reklam URL Yönlendirmesi r.msn.com google.com
Organik sonuçların üzerindeki reklamlar 5 4
Reklamla Bağlantılı Linkler Çok sayıda Az Sayıda

 

Yukarıdaki tabloda yer alan ifadeler, Google’ın domine ettiği organik ve ödemeli arama alanlarında çok bir şey ifade etmiyor gibi görünse de, sektörde farklı seçimler yapan büyük şirketler mevcut. Facebook’un Bing hizmetlerini kullanmaya başlamasından sonra Apple’ın da iOS işletim sisteminde Bing hizmetlerini kullanmasıyla Google’ın pazar payının düşmesi beklenebilir. Her şeye rağmen hem arama motorunda hem de diğer hizmetlerde kalitesini korumaya ve her zaman kullanıcıya en iyi sonucu yansıtmaya çalışan Google’ın ağırlığı hissediliyor.

bing webmaster tools

 

yandex webmaster tools

Bu noktada tavsiyemiz, SEO projesinde uluslararası hedeflere sahip olan Web geliştiriciler için sadece Google bazlı optimizasyon yapılmamasıdır. Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarının pazar payı her ne kadar düşük olsa da, piyasadaki diğer büyük oyuncuların etkisi hissedilir düzeye ulaşabilir. Bing ve Yandex‘in sahip olduğu Web geliştirici araçlarını ve analiz araçlarını da kullanarak sayfalarınızın SEO optimizasyonunu her arama motoru için ortalama düzeye getirebilirsiniz. Google’ın Türkiye’deki kullanım oranı %90-%95 civarında, Amerika Birleşik Devletlerinde %75-%80, İngiltere’de de %85-%90 arasında. Amerika veya İngiltere pazarını hedefleyen Web sitelerinin Bing, Yandex ve Yahoo arama motorlarını da dikkate alması sağlıklı olacaktır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir