Google Trends’e Gerçek Zamanlı Veri Özelliği Geldi

Google Trends, arama trendlerine Youtube videolarını da ekleyerek 2012 yılından bugüne büyük bir atılım daha yaptı.

google trends

Ayda 100 milyar gibi yüksek miktarlara ulaşan aramaları baz alan bu yeni özellik, aynı zamanda Web aramaları için gerçek zamanlı izlemeyi de mümkün kıldı. Bu gelişmenin detaylarına beraber göz atalım:

Resmi Google blogunda yapılan açıklamaya göre, gündemde çok konuşulan konular hakkında gerçek zamanlı arama trendlerini bulmak mümkün olacak. Google, çok sayıda kişiden (gazeteciler, araştırmacılar, kullanıcılar) aldığı geri bildirimler sonrasında bu geliştirmeyi yapmaya karar verdiğini ifade etti. Arama trendlerine Youtube Arama özelliğinin eklenmesi ve Google Web Araması özelliğine gerçek zamanlı arama trendlerinin eklenmesiyle beraber, Google Trends daha verimli bir platform haline gelecek gibi görünüyor. Ayrıca sıklıkla değişen tasarımıyla Google Trends daha kullanışlı hale geliyor.

Böylece Google Trends’te veri alabileceğiniz seçenek sayısı 5’e yükseldi. Bunlar:

  • Google Web Araması
  • Resim Araması
  • Haber Araması
  • Google Alışveriş
  • Youtube Arama

Kategori bakımından da zenginleştirilen Google Trends’te neredeyse aklınıza gelebilecek her kategoriden arama terimlerini bulmak mümkün.

Gerçek zamanlı veriye ulaşmak için, zaman dilimi seçeneğini “Son Bir Saat” olarak seçmeniz yeterli. Sonrasında Google Trends ekranında son bir saat içinde yapılan aramaları gerçek zamanlı olarak görebiliyorsunuz:

Google Trends Gerçek Zamanlı

Not: Arama terimlerini girdiğimiz saat: 20:32 – 18 Haziran 2015

Google Trends gerçek zamanlı arama özelliğini test etmek isterseniz, Google Trends Keşfet sayfasına gidip bölge, tarih, kategori ve arama türünü seçebilirsiniz:

Google Trends Explore

 

Böylece Google Trends’in veri ağı daha da genişlemiş oluyor ve hem içerik yönetimi konusunda hem de Arama Motoru Optimizasyonu konusunda yol gösterme özelliği daha da kuvvetlenmiş oluyor. Eğer içeriğiniz geliştirecek bir yol arıyorsanız Google Trends’i derinlemesine incelemenizde büyük fayda var.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner