Google Posts ile My Business Hesabınızdan Duyuru Yapın

Google, Google My Business (Google Benim İşletmem) hesabınızla haber ve duyurularınızı yayımlamanıza imkan veren “Yayınlar” özelliğini duyurdu.

google-benim-isletmem-yayinlar

Bu özellik sayesinde yapacağınız yayımlar, arama sonuç sayfasında işletme hesabınızla ilişkilendirilmiş şekilde kullanıcının karşısına çıkacak. Google Yayınlar (Google Posts) fonksiyonunu kullanarak hem organik trafiğinizi artırabilir hem de önemli duyurularınızın marka adınız ile yapılan aramalarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Gelin hep birlikte yeni “Google Yayınlar” fonksiyonunu yakından inceleyelim.

Google Yayınlar Nedir?

Google Yayınlar, küçük işletmelerin Google Benim İşletmem hesabında mesajlar yayınlamasına olanak tanır. Bu mesajlar kullanıcının yaptığı arama terimiyle bağlantılıysa arama sonuç sayfasında görüntülenebilir. Görsel içeriğe de sahip olabilen Google Yayınlar, söz konusu işletmelere kullanıcının dikkatini çekme fırsatı tanıyor.

Google Yayınlar fonksiyonuyla işletmenizin sunduğu özel fırsatları veya planlanmış etkinlikleri kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Eğer işletmenizin Google Benim İşletmem hesabı yoksa, hemen oluşturmanızı tavsiye ederiz. Hesabı oluşturup işletmeniz ile ilgili detayları girdikten sonra bu yeni fonksiyonu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Yayınlar Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem hesabınıza girdikten sonra yönettiğiniz hesapların bir listesini göreceksiniz. Ekranın en alt kısmında yönetmek istediğiniz hesabın menüsüne girerek “Gösterge Tablosu” bölümüne geçiş yapın.

google-my-business-yayinlar-dashboard

Gösterge Tablosuna geçiş yaptığınızda karşınıza birçok seçenek ve analiz penceresinin olduğu bölüm çıkacak. İşte burada yeni fonksiyon “Yayınlar”ı göreceksiniz. İşletmenizin içeriğiyle ilgili küçük yayınlar paylaşmanızı sağlayan bu fonksiyon sayesinde arama sonuç sayfasında bir adım önde olma şansını yakalayabilirsiniz.

google-my-business-yayinlar-yeni-olustur

Yayınlar fonksiyonunu kullanmak istediğinizde karşınıza küçük bir yayın ekranı çıkacak. Bu bölümde yayınlamak istediğiniz içerikle ilgili birkaç seçenek göreceksiniz. Yayın türüne göre seçim yaptıktan sonra bir görsel ve çok uzun olmayan ancak içeriğinizi en iyi şekilde anlatan bir açıklama ile birlikte yayınınızı hazır hale getirebilirsiniz. Yayınınızı isterseniz bir etkinlik haline getirebilir ve etkinlik tarihini seçebilirsiniz. İsterseniz de yayınınıza bir buton ekleyerek kullanıcılarınıza eylem çağrısı yapabilirsiniz:

google-my-business-yeni-yayin-secenekleri

Yapacağınız yayın ile promosyon, kampanya, etkinlik veya yeni özelliklerle ilgili bilgi verebilir ve kullanıcılarınızın dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Yayınızın nasıl göründüğünü “önizle” butonuna basarak görebilir, yayındaki içerikle ilgili bir değişiklik olduğunda düzenleme yapabilirsiniz. Ayrıca yayınınızın nasıl bir etkisi olduğunu analiz etme şansınız da var. Bu yeni fonksiyonla ilgili detaylara ulaşmak için Google Benim İşletmem Yardım sayfasına göz atabilirsiniz.

Google My Business yayınlarına gelen bir yenilik ile artık işletmenize ait videoları da bir yayın gibi paylaşma şansına sahipsiniz. Hazırladığınız en fazla 30 saniye uzunluğundaki tanıtım videosu 24 saat boyunca Google My Business hesabınızda yayında kalacak. Bunun için yapmanız gereken tek şey, normal bir yayın hazırlarken yaptığınız gibi görsel seçmek yerine video seçmek.

Google’ın Sunduğu Her Fırsattan Yararlanın

Bu yeni fonksiyon sayesinde özellikle Yerel SEO açısından etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Google küçük işletmelerin kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için bu ve buna benzer fırsatlar sunuyor. Geçtiğimiz haftalarda değindiğimiz Google’dan Küçük İşletmelere Özel Web Sitesi Oluşturucu da buna bir örnek. Yerel SEO söz konusu olduğunda bu yeni fonksiyonları kullanmak küçük ve orta ölçekli işletmeler için oldukça önemli hale geliyor. Özellikle bütçe ve zaman sınırı olan küçük işletmeler için büyük bir fırsat olduğunu söylemek isteriz.

Hemen Google Benim İşletmem hesabınızda oturum açarak bu yeni fonksiyonları denemenizi tavsiye ederiz.

Güncelleme: 26.10.2018

Yaptığınız yayın, bir hafta boyunca lokal arama sayfanıza kalıyor ve bir hafta sonra (tam olarak 7 gün sonra) otomatik olarak siliniyor. Eğer yayınınız tarihi olan bir etkinliğe işaret ediyorsa, yayın etkinlik tarihinden sonra silinmekte.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner