Google Mobil Uyumlu Site Etiketi Aktif Hale Geldi

Bundan birkaç hafta önce Google’dan Mobil Aramalarda Mobil Dostu Site Etiketi yazısı ile duyurduğumuz Google güncellemesi nihayet dün gece itibariyle gerçekleşti.

google mobil uyumlu site

Google bundan böyle akıllı telefonlardan yapılan aramalarda mobil uyumlu siteleri “mobil uyumlu” etiketi ile listeleyecek.

Google’un “mobil uyumlu” etiketi henüz kullanıcıların çok fazla dikkatini çekecek nitelikte görünmüyor. Ancak Google’un hemen tüm algoritma güncellemelerine bu şekilde başladığını, sürekli farklı şeyler deneyerek sonunda ulaşmak istediği nihai hedefe ulaştığını biliyoruz. Hiç kuşkusuz bu güncelleme ile Google mobil optimizasyon konusunda önemli bir adım atmış görünüyor. Henüz bunun mobil arama sonuçlarındaki sıralamalara yansımasını analiz edebilecek durumda değiliz, ancak bir sonraki aşamanın o olacağını öngörebiliriz. Aşağıdaki HTC One akıllı telefonum ile yaptığım Google aramasını ve “mobil uyumlu” etiketinin ne şekilde gösterildiğini görebilirsiniz:

stradiji mobil uyumlu site etiketi

Henüz mobil arama yapan kullanıcıların büyük bölümünün yukarıda kırmızı çerçeve içine alarak belirttiğim “mobil uyumlu” etiketini fark etmiyor olmaları muhtemel. Ancak Google’un sadece birkaç ay evvel aşağıdaki etiketi (İngilizce sonuçlarda) deneyimlediğini gözlemledik. Dolayısıyla 2015 ilk çeyrek içinde daha belirgin ve göze çarpan bir etiket değişikliğine gidebilir:(Kaynak: https://searchengineland.com/google-non-mobile-friendly-icon-testing-mobile-search-results-205721)

google-not-mobile-friendly-icon
Mobil Uyumsuz Versiyon
Mobil Uyumlu Versiyon
Mobil Uyumlu Versiyon

Eğer sitenizin akıllı telefonlar ile yapılan Google aramalarında “mobil uyumlu” olarak listelenmediğini tespit ettiyseniz, aşağıdaki maddeleri takip ederek iyileştirmeler yapabilirsiniz:

1) Google Mobil Uyumlu Site Test Aracı ile sitenizi analiz edebilir, Google’un yönlendirmelerini takip edebilirsiniz.

2) Google Web Yöneticisi Araçları hesabınıza yeni eklenmiş “Mobil Kullanılabilirlik” raporunu inceleyebilirsiniz.

3) Google Mobil SEO Referans sayfasına başvurabilirsiniz: https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/

4) Akıllı Telefonlar için Optimize Edilmiş Web Siteleri Oluşturma – Google Referans sayfasına göz atabilirsiniz: https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/?hl=tr

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar