Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
8,209 okunma

AMP Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

“Accelerated Mobile Pages” (AMP) ya da Türkçesiyle “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”, Google tarafından geliştirilen yönergelere bağlı olarak mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan kodlama yöntemidir.

amp nedir

Google AMP yönergelerine uygun ve doğrulanmış sayfalar Google ön belleğinde saklanırlar ve arama sorgularından tıklandıklarında daha hızlı yüklenerek mobil kullanıcı deneyimini artırırlar. AMP ile ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için kapsamlı bir rehber hazırladık. Gelin hep birlikte AMP dünyasında bir yolculuğa çıkalım.

AMP Nedir?

Accelerated Mobile Pages, yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google tarafından geliştirilen yönergelere bağlı olarak, mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan kodlama yöntemidir. Google AMP yönergelerine uygun ve doğrulanmış sayfalar Google ön belleğinde saklanır ve kullanıcı tarafında daha hızlı yüklenerek mobil kullanıcı deneyimini artırmayı hedefler.

AMP projesinin en büyük avantajı açık kaynaklı kodlara sahip olmasıdır, yani isteyen herkes AMP yönergelerini izleyerek özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilir. AMP standartlarında bir sayfa oluşturmak için dikkat etmeniz gereken ana başlıklar;

  • Tasarım / Kodlama, yerleşim ve içerik
  • Bulunurluk / Erişilebilirlik, arama motorlarına açık olmak
  • Doğrulama / Sayfayı Google Search Console’da bildirme
  • Yapısal veri / Yapısal veri ile sayfa içeriğini zenginleştirme
  • Durum / Amp sayfasındaki hataları tespit etme

Eğer HTML ile aranız iyiyse, kolayca bir AMP sayfası oluşturabilir ve yayımlayabilirsiniz. Tasarım aşamasında açık kaynak HTML kodlarını kullanarak sayfayı oluşturabilir ve sayfanın Google gibi arama motorlarınca erişilebilir hale geldiğinden emin olabilirsiniz. Erişimi zenginleştirmek için yapısal veri kullanabilir ve sayfanızı daha çekici hale getirebilirsiniz. Sonrasında Google Search Console ile sayfayı Google’a bildirebilir, sonrasında da eğer varsa sayfa içindeki hataları tespit edebilirsiniz.

AMP projesine dahil olmak istediğinizde yapmanız gerekenleri yukarıda özetledik. Biraz daha derinlere inerek AMP hakkında detayları öğrenmeye çalışalım:

Özellikle mobil uyumluluk konusunda sıkıntılar yaşayan Web siteleri kadar, bütünüyle mobil uyumlu olan Web siteleri için de işe yarayacak olan AMP projesi, mobil İnternet kullanıcılarının çeşitli sebeplerden ziyaret etmekten vazgeçtiği sayfaların hemen açılmasını sağlayacak şekilde yapılandırılmasına imkan veriyor. Yavaş yüklenen, tasarımsal olarak kullanışlı olmayan veya tatmin etmeyen sayfaların daha basit ve istendiği şekilde görünmesini sağlayacak olan AMP projesini Web sayfalarınızda uygulamanızı tavsiye ederiz.

AMP ve Google Algoritmaları Arasındaki İlişki

Mobil uyumluluk Google tarafından bir sıralama kriteri olarak kabul ediliyor, ancak AMP bir sıralama kriteri değildir, bu yüzden uygulanması zorunlu değildir. Ancak AMP mobil uyumluluk açısından bir adımdır ve ayrıca mobil sayfa yükleme hızı Google tarafından bir sıralama kriteri olarak kabul edilmektedir; bu açıdan AMP mobil sayfaların oldukça hızlı yüklenmesini sağladığı için iki önemli sıralama kriterinde avantajlı olmanızı sağlayabilir. Bu açıdan baktığımızda AMP kullanmak bir zorunluluk değildir, sitenizdeki bütün mobil sayfaları AMP olarak oluşturmanız gerekmez, ancak yükleme hızı avantajını göz önüne aldığımızda, kullanmanızı tavsiye ederiz. Mobil sitenizin yükleme hızına güveniyorsanız, AMP yüklemek zorunda değilsiniz.

Sadece bu iki konuda değil, içerik kalitesi konusunda da AMP etkili bir öğe haline geliyor. Geçtiğimiz sene, yani Kasım 2017 tarihinde Google, AMP ile hizmet veren sayfaların Şubat 2018 tarihi itibariyle AMP olan ve olmayan sayfaların içeriklerinin uyuşması gerektiğini bildiren bir güncelleme yayımladı. Yani AMP ile sunulan sayfalar ile AMP olmayan sayfalar arasında içerik farkı varsa, bu durum kalite yönergelerine aykırı olarak kabul edilebilir. Ayrıca kullanıcı AMP ile oluşturulmuş bir sayfaya geldiğinde, sayfa içeriğinin tamamını görebilmesi için başka bir sayfaya yönlendirmek de aynı şekilde kalite yönergelerine aykırı bir durum olarak kabul edilmektedir.

amp-icerik-yonlendirmesi

Günümüzde AMP Kullanımı

2017 yılı rakamlarına göz atarak 2018 yılında gerçekleşmesi muhtemel AMP kullanım istatistikleri hakkında bilgi sahibi olabileceğimizi düşünebiliriz. 2017 yılında neredeyse tüm dünyada sıkça kullanılmaya başlanan bu teknoloji, günümüzde neredeyse bütün popüler web sitelerinde kullanılır hale geldi. 2017 Ekim ayında yaklaşık 25 milyon domain ve 4 milyardan fazla web sayfasında AMP güncellemesi yapıldı. Günümüzde bu rakamların en az iki kat daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de mobil kullanıcı sayısının bilgisayar kullanıcılarına göre hızlı şekilde artması sonucunda AMP, Türkiye’de önemli bir yere gelmiş durumda.

en-cok-hangi-cihazlar-kullaniliyor-2017

Google Tüketici Barometresi raporunda yayınlanan bu rakamlar 2017 yılına ait. Kullanıcılar yoğun olarak akıllı telefon ve bilgisayar kullanıyorlar. Peki bu cihazlar kendi arasında nasıl kullanım oranlarına sahip? Aynı döneme ait rakamlar da şöyle:

en-yogun-kullanilan-cihazlar-2017

Gördüğünüz gibi kullanıcıların yarısından fazlası akıllı telefonu bilgisayar ve tablete göre daha fazla kullanıyor. Aynı kitlenin dörtte biri de akıllı telefonla aynı ölçüde bilgisayar ve tablet kullanmakta. Sadece bilgisayar kullananların sayısı da oldukça az. 2018  yılında mobil kullanıcı oranının daha da arttığını söylemek yanlış olmaz. Buradan yola çıkarak mobil internet ve AMP teknolojisinin ne kadar önemli olduğunu, mobil uyumluluk, mobil sayfa yükleme hızı gibi kavramların performans ve SEO projesine katacağı pozitif etkiyi anlayabiliriz.

AMP Kullanmanın Amacı Nedir?

Bu noktaya kadar “benim de AMP kullanmam gerekiyor” diye düşünmüş olabilirsiniz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, AMP kullanmak zorunlu değildir, bir Web sitesi bu teknolojiyi kullanmadan da organik trafiğin avantajlarından yararlanıyor olabilir. Ancak özellikle haber siteleri, sık güncellenen bloglar, e-ticaret siteleri ve yoğun trafik hedefleyen sayfalar AMP teknolojisini kullanabilir. Bu teknoloji HTML bazında birçok yan teknolojiyi desteklemekte olup çok basit bir şekilde uygulama sağlayabilir, yazılımcı diliyle “implement” edilebilir de diyebiliriz.

Yani özgün CSS ve JavaScript gibi teknolojileri belli başlı kurallar doğrultusunda kullanabilirsiniz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, AMP’nin bir numaralı amacı bir sayfanın -deyim yerindeyse- süper hızlı açılmasını sağlamaktır. Bunu yaparken sayfadaki bazı fonksiyonlardan feragat etmeniz gerekebilir, uygulamayı bu açıdan ele almanızın çok faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Sayfa yükleme hızını odaklayan bu teknolojinin özellikle dönüşüm odaklı performans beklentisi olan sitelerde çok işe yarayacağını söylemek yeterlidir. Bu açıdan baktığımızda kullanıcıya sunulması gereken çok temel şeyler olduğunun farkına varacaksınız: içerik. Basit bir senaryoyla ele almak gerekirse; bir e-ticaret sitesinin iki saniye içerisinde yüklenen ürün sayfasında; “ürün, ürün detayı ve satın al butonu” dışında hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını söylemek mümkündür. Kullanıcı arama motorunu kullanarak sayfaya gelmiş, süper hızlı yüklenen sayfada ürünü görmüş ve hiç zorlanmadan siparişini tamamlamıştır. Tüm bunların on-onbeş saniye içinde gerçekleştiğini düşünürsek, AMP’nin ne kadar faydalı bir sistem olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

AMP Nasıl Çalışır?

Google’ın spesifik olarak mobil cihazlar için daha hızlı yüklenen ve daha uyumlu görünen sayfalar oluşturulması adına hazırladığı kod grubunun oluşturduğu AMP projesi, yönergelerde yer alan kod sistemi kullanıldığında ve bu durum Google’a bildirildiğinde hemen tanınırlar. Sayfaların AMP versiyonları Google belleğinde saklandığı için bir arama terimiyle tetiklendikleri durumlarda hemen yüklenmeleri mümkün olacaktır.

Bir Web sayfasının hem standart hem de AMP sürümü olabilir. Bunun tamamen bir tercih meselesi olduğunu söyleyebiliriz. Sayfalarınızı sadece AMP sürümü olacak şekilde de yayımlayabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz sayfalarınızı her iki versiyona sahip olacak şekilde yayımlamanız. Sayfalarınızı hem standart hem de AMP sürümü olacak şekilde yayımlıyorsanız, bu durumu sayfa içerisinde Google’a bildirmenizde fayda var. Bir sayfanın hem standart, hem de AMP sürümü varsa,

Standart sayfaya aşağıdaki kodu ekleyerek sayfanın AMP versiyonunun olduğunu Google’a bildirin:

<link rel=”amphtml” href=”https://www.example.com/url/to/amp-version.html” />

AMP sayfasına aşağıdaki kodu ekleyeren standart sayfadan referans verin:

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/regular-html-version.html” />

Eğer sayfanız sadece AMP sürümüne sahipse, aşağıdaki kodu kullanarak sayfanın her zaman öncelikli olduğunu Google’a bildirin: *

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/amp-document.html” />

*Sadece AMP sürümüne sahip olan, ancak daha sonra standart sürüme de sahip olması planlanan sayfalar için yukarıda belirttiğimiz kodu silmeyi ve ilk iki kod grubunu kullanmayı unutmayın.

Sayfalarınızı AMP standartlarına uygun şekilde oluşturduktan sonra, Google Search Console aracılığıyla sayfalarınızı Google’a bildirebilir ve oluşan hataları tespit etmek için kullanabilirsiniz. AMP hata raporlarını Google Search Console içerisinde, arama görünümü başlığı altında bulabilirsiniz.

yeni-search-console-hizlandirilmis-mobil-sayfalar

search-console-hizlandirilmis-mobil-sayfalar

hizlandirilmis mobil sayfalar gsc
Eski Search Console’da AMP görünümü – AMP sayfası yoksa

AMP Hakkında Kaynaklar ve Sonuç

AMP teknolojisi kullanılmaya başlayalı neredeyse 3 yıl olacak ve bu teknoloji oldukça hızlı bir şekilde büyüdü. Kullanıcıların büyük bir bölümü yadırgamadan bu teknolojiye aşina oldular ve yüksek hızlarla açılan sayfalar daha fazla kullanıcıyı memnun etmeyi başardı. Uygulaması ve bakımı oldukça kolay olan bu teknolojiyi ister WordPress sitenizde ister kendi seçtiğiniz özgün teknolojilerle yapılmış Web sitelerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek ve doğru teknolojik yatırımları yapmak. Gerisi AMP teknolojisinin ve Google’ın işi.

AMP hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki referans sayfalara başvurabilirsiniz:

Paylaş!