2016 Yılında SEO Dünyasında Bizi Neler Bekliyor?

Stradiji olarak kurulduğumuz 2010 yılından bugüne baş döndürücü bir hızla değişen ve gelişen SEO dünyasının bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz.

2016 yilinda SEO

Her yıl herhangi bir başka sektöre nasip olmayacak kadar çok değişikliğe şahitlik etmekle kalmıyoruz, hızla adapte olarak pratiğe dökmeye çalışıyoruz. Bu aralar herkes SEO’nun nereye doğru evrildiğini merak ediyor ve 2016 yılında SEO dünyasında yaşanması muhtemel gelişmeleri sorguluyor. Biz de 2016 yılında SEO dünyasında bizleri bekleyen yenilikleri gözler önüne serelim istedik.

2015 Yılında Neler Değişti?

Öncelikle geçtiğimiz yıla şöyle bir bakalım ve neler olmuş, kısaca hatırlayalım:

 • Google Mobil Uyumluluk Algoritma Güncellemesi:

2015 yılının en çok konuşulan gelişmesi, Mobil Uyumluluk Güncellemesi oldu. Mobil İnternet erişiminin ciddi boyutlara ulaşmasıyla, kullanıcılarına daha kaliteli sonuçlar sunmayı taahhüt eden Google, mobil arama sonuçlarında da en iyi sonuçları gösterebilmek için Mobil Uyumluluk Algoritmasını 21 Nisan 2015 tarihinde hayata geçirdi ve mobil uyumlu olmayan Web sitelerini sıralamada gerilerde tutacağının işaretlerini verdi.

 • Google İçerik Kalitesi Güncellemesi:

Mobil uyumluluk güncellemesinin hemen ardından, Panda algoritmasının bir parçası olarak Phantom İçerik Kalitesi Güncellemesi 3 Mayıs 2015 tarihinde hayata geçti. Doyurucu ve güncel olmayan içeriğe sahip sayfaları kaliteli sayfa olarak değerlendirmeyen Google, bu tür içeriğin arama sonuçlarında daha da gerilerde yer alacağının işaretlerini verirken, Web yöneticilerini ve içerik editörlerini daha kaliteli içerik üretmeye itti.

 • Google Panda Algoritma Güncellemesi, Panda 4.2:

Phantom İçerik Kalitesi Güncellemesinin ardından, 17 Temmuz 2015 tarihinde devreye giren Panda 4.2, temel algoritmaya yapılan bir güncellemeyle hayata geçti. Panda algoritmasının asıl görevi içerik kalitesini denetlemek ve spam içerikler yayınlayan sayfalarla savaşmaktı. Bu güncelleme sonrasında düşük kaliteli sayfaların arama sonuçlarında yer alma ihtimali neredeyse sıfıra indi diyebiliriz.

 • Google RankBrain Algoritması

26 Ekim 2015 tarihinde açıklanan Google RankBrain Algoritması, Google’ın yapay zekaya sahip bir arama motoru oluşturma çabasının yansımasıydı. Daha önceki yıllarda HummingBird algoritmasıyla “sorulara cevap veren bir arama motoru” oluşturmaya çalışan Google, arama motoru teknolojisini daha üst seviyelere taşımaya çalışıyordu. Bu algoritma içerik veya link kalitesi gibi ölçümler yapan bir temele sahip olmasa da, yapay zekanın beslendiği içerik bu ölçümlerin sonucunda uygun durumda olan sayfalardan oluşmakta.

Google 2015 guncelleme gecmisi

2015 yılında en çok ön plana çıkan algoritma güncellemelerine kısaca göz attıktan sonra insan düşünmeden edemiyor; 2016 yılında SEO dünyasında ne gibi gelişmeler yaşanacak?

2016 yılı öngörülerine geçmeden önce hemen belirtelim; açıkçası 2016 yılı 2015’ten çok daha hareketli başladı. Yıl başlar başlamaz aldığımız ilk haber, Panda algoritmasının Google çekirdek algoritmasına dahil olmasıydı. Yani Google Panda artık çekirdek algoritmayla birlikte çalışacak ve güncelleme alacaktı. Bundan sonra da bazı algoritmaların çekirdek algoritmaya dahil olacağını, yeni güncellemelerin HummingBird ve RankBrain gibi yapay zeka algoritmalara geleceğini tahmin etmekteyiz.

Daha sonrasında, 2015 yılı sonlarına doğru gözlemlediğimiz Google Zengin Cevaplar uygulaması sadece bilgisayar platformunda geçerli olacak şekilde devreye girdi ve sorduğunuz kısa sorulara kısa cevaplar veren bir arama sonuç sayfasıyla karşılaşmaya başladık. Arama motoruna “Google Zengin Cevaplar Nedir?” diye sorduğunuzda aldığınız cevaba benzer şekilde yüz binlerce sorunun hızlıca cevaplanması böylece mümkün hale geldi.

Yaşanan bir diğer gelişme de, AdWords Reklam sayısının azaltılmasıydı. Google sağ sütundaki AdWords reklamlarını kaldırarak hem dijital reklamda rekabeti artırdı hem de organik aramanın şansını biraz daha artırabileceği bir alan açmış oldu. Henüz bu değişikliğe dair belirgin bir geri dönüş almamış olsak da, zamanla belirgin değişimlere sebep olacağını söylememiz mümkün.

Şimdiye kadar yaşanan gelişmeler sonrasında özellikle hangi noktalara odaklanmamız gerektiği açık ve net bir şekilde gözümüzün önünde duruyor. Eğer özellikle organik trafiğinizi artırmakta zorlanıyorsanız, mobil uyumluluğa ve içerik kalitesi gibi konulara odaklanabilirsiniz. Sabır ve zaman gerektiren bu tür çalışmaları nasıl yapacağınıza dair bir SEO projesi oluşturmanız da oldukça faydalı olacaktır.

2016 yilinda bizi neler bekliyor

2016 Yılında Bizleri Neler Bekliyor?

Her sene teknolojiyle biraz daha fazla içli dışlı olmaya başlayan İnternet kullanıcıları bu sene de yeni teknolojik gelişmelerin yaşanmasıyla yeni davranışlar kazanmaya başlayabilirler. Özellikle mobil kullanıcıların hızla değişen davranışlarına hızlı refleksler veren teknoloji şirketleri, Web yöneticilerini ve içerik editörlerini sürekli kendini geliştirmek konusunda zorluyor. 2016 yılında yaşanacak gelişmelere hazırlıklı olmak ve özellikle SEO konusunda geride kalmamak için 2016 Yılı İçin SEO Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Aramanın Önemi

Artık sadece “Google’da birinci sırada olmak” önemli değil. Özellikle agresif stratejiler izleyen firmalar ve Web yöneticileri, her yerde birinci sırada olmak istiyorlar. Google gibi arama motorlarında ya da arama özelliği olan her mecrada ilk sırada çıkmak büyük bir getiriye sahip olacağından, sadece Google değil, Facebook, YouTube, Google Haritalar, Vimeo, Twitter, iTunes Store, Google Play gibi platformlarda da ilk sırada olmak istiyorlar. Google trendleri belirleyen amiral gemisi görevini sürdürürken, diğer Web siteleri de daha iyi arama deneyimi sunmak için irili ufaklı dahili arama algoritmaları geliştiriyorlar. Google’a Alternatif Arama Motorları yazımızda da değindiğimiz gibi, hem arama motorları açısından hem de Web de görünmek isteyen firma ve kişiler açısından rekabet gittikçe yükseliyor.

 • Siz de 2016 yılında sadece arama motorlarında değil, hedef kitlenizin vakit geçirdiği önemli mecralarda üst sıralarda yer almak için stratejiler geliştirebilirsiniz.

2- Sosyal Medyanın Etkileri

Yukarıda bahsettiğimiz “platform içi arama”  konusunda en büyük yatırımı Facebook yapıyor. Facebook dışında Twitter, Linkedin, Pinterest gibi platformlar da kullanıcıların arama sorgularına en iyi yanıtı verebilmek için hem kendi içinde algoritmalar geliştiriyor hem de Google’ın yöntemlerinden faydalanıyor. Ayrıca bazı alanlarda sadece Google değil, farklı firmalar da değişik teknolojileri test ediyorlar.

 • Sosyal Medya hala popüler bir iletişim aracı olarak hayatına devam ediyor. 2016 yılında Sosyal Medya’daki görünürlüğünüz, arama motorlarındaki görünürlüğünüz kadar önemli. Marka bilinirliğinizin artmasının SEO performansınıza da olumlu yansıması var. Ayrıca arama motorlarının Sosyal Medya etkileşimlerinizi mercek altına aldığı da artık bir sır değil.

3- Teknik SEO Unsurlarının Arka Planda Kalması

SEO ile ister yakından ister uzaktan ilgilensin, herkes teknik SEO unsurları hakkında bilgi sahibi. “Site Üstü SEO Unsurları” olarak bir araya topladığımız her konu başlığı belirli etkiye sahip olsa da, içeriğin ve kullanıcı deneyiminin gerisinde kalmış durumda. Birkaç yıl önce oldukça önemli olan bu unsurların artık en başta düzgün şekilde yapılandırılması daha fazla önem kazandı. Yani diyelim ki yeni bir Web projesi üzerinde çalışıyorsunuz, “Hele bir yayına geçelim de, SEO’yu sonra düşünürüz” dediğiniz anda bir sıfır yenik başlıyorsunuz. SEO sürecinin projeniz yapım aşamasındayken entegre olması çok büyük önem taşıyor.

 • 2016 yılında SEO projelerinizi Online stratejinize entegre ederek teknik SEO unsurları üzerinde daha rahat çalışabilirsiniz.

4- Teknik Yerine Yeteneklerin Ön Plana Çıkması

Az önce bahsettiğimiz gibi teknik SEO unsurlarının arka planda kalması, içerik kalitesinin ve kullanıcı deneyiminin daha fazla önem kazanmasından kaynaklanıyor. İçerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi gerçekten de yetenek isteyen bir iş. Şu ana kadar SEO projelerini teknik bazlı yürüten SEO uzmanlarının ve SEO ajanslarının artık içerik ve kullanıcı deneyimi konusunda iddialı olması gereken bir dönemde olduklarını söyleyebiliriz.

 • Teknik SEO unsurlarına ayrılacak vakti azaltmak için teknolojik altyapıyı iyi hazırlayarak içerik kalitesine ve kullanıcı deneyimine daha fazla vakit ayırarak 2016 yılını daha verimli geçirmeyi hedefleyebilirsiniz.

5- İçerik ve Analiz İlişkisi

Web sitenizdeki ögeleri kullanıcı deneyimi açısından analiz etmek, kaliteli içeriğin kullanıcıda nasıl bir izlenim yarattığını analiz etmekten daha kolaymış gibi görünebilir. Aslında temel olarak baktığımızda bu doğru, tasarım, navigasyon ve yerleşim açısından testler yapmak sonuca daha hızlı ve net şekilde ulaşmayı kolaylaştırıyor. A / B testi yaparak tasarımsal değişikliklerin ne yönde olması gerektiğini belirlemek mümkün ancak içerik biraz daha göreceli bir konu olduğundan kullanıcının tepkisini ölçmek için özellikle yapılması gereken şeyler var. Bu açıdan izleyebileceğiniz farklı yollar var;

 • İçeriğin sosyal medyadaki yansıması: İçeriğin yer aldığı sayfa sosyal medyada ne düzeyde paylaşılmış? Farklı araçlar kullanarak sosyal medya performansınızı ölçün.
 • Kullanıcı oyları / anketleri: Kullanıcılara içerikten ne kadar memnun olduğunu sormaktan çekinmeyin. Alabildiğiniz olumlu olumsuz tüm geri bildirimlere değer verin ve üzerinde çalışmak için ayrı bir alan açın.
 • Farklı görüşler ve rakipler: İçerik stratejinize farklı bir bakış açısıyla göz atmayı deneyin. Kendi doğrularınızın dışına çıktığınızda nereye varıyorsunuz? Rakipleriniz veya sektörün önde gelen isimleri neler yapmış? İçerik stratejinizi kapsamı genişletebilecek şekilde düzenlemeyi ve farklı görüşlere yer vermeyi düşünün.

Unutmayın, analiz edilmeyen içerik havaya gitmiş gibidir. Bir ürün, bir hizmet veya bir fikir üzerine yayımladığınız içeriğin kullanıcıya fayda sağlamanın yanında objektif olmasını sağlamak iyi bir yatırımdır.

6- Sesli Google Aramaları

Google’ın usulca gündelik hayatımıza soktuğu yeniliklerden biri de sesli arama özelliği. Google’ın yapay zeka algoritması Rank Brain’i besleyen araçlardan birisinin bu olduğunu düşünüyoruz. Yaptığımız her sesli arama ile bu algoritmayı geliştiriyoruz, bu yüzden tahmin edersiniz ki, sesli aramalar yaparken insanlar daha uzun cümleler kurmaya eğilimliler; bu da daha fazla long tail keyword oluşması anlamına geliyor. Dolayısıyla sesli aramalara karşılık gelen içerikler oluşturan siteler 2016 yılında güzel bir performans artışı sağlayabilirler.

Sonuç Olarak:

2016 yılında artık herkesin uyguladığı SEO pratikleri ile bir fark yaratmak ve rekabet avantajı sağlamak mümkün değil. Google’ın arama yapan kullanıcıları sürücü koltuğuna oturtması  ile birlikte oyunun kuralları bir daha geri dönmeksizin değişmiş oldu. Çok temel bir işlevi gördüğü için SEO bazılarının umduğu gibi 2016 yılında da ölmeyecek, ancak farklı bir formata doğru evrilebilir. Özellikle mobil ile ilgili ciddi yenilikler bizleri bekliyor diye düşünüyoruz. 2016 yılında SEO başarısı elde etmek için gündemi takip eden, içerik konusunda yaratıcı ve gerçek zamanlı işbirliğine yatkın bir ekibe ihtiyacınız olacak. Bu yolculukta blogumuzu takip ederek siz de en güncel SEO gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Olan biteni sadece haber olarak duyurmakla yetinmiyoruz, kendimiz bizzat test ederek size yorumlarımızla birlikte ulaştırmaya çalışıyoruz. 2016 boyunca lütfen bizi takibe devam edin 🙂

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar