Screaming Frog SEO Spider 19.0 Güncellemesi

Screaming Frog SEO uzmanları için her zaman vazgeçilmez bir araç olmuştur. 19.0 sürümünün yayımlanmasıyla birlikte daha da vazgeçilmez hale gelmiş gibi görünüyor.

Kod adı ‘Peel’ olan bu son güncelleme, SEO görevlerinizi daha verimli ve etkili hale getirmek için tasarlanmış birçok yeni özellik ve geliştirme getiriyor.

Sürüm 19.0’da fark edeceğiniz ilk şey güncellenmiş tasarım Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI) yenilenerek daha sezgisel bir görünüm ve his sunuyor. Tarama davranışı işlevleri, daha kolay erişim için ana navigasyona taşınmış ve aracı özellikle ücretsiz kullanıcılar için daha kullanıcı dostu hale getirilmiş.

En önemli güncellemelerden biri ise Unified Config. Bu özellik tüm yapılandırma ayarlarını tek bir iletişim kutusunda birleştirerek ayarların yapılmasını daha verimli hale getiriyor. Bu modern yaklaşım mevcut kullanıcılara tanıdık gelecek ve yeni gelenler için gezinmesi daha kolay olacak diye düşünüyorum.

Bu güncellemede gözüme çarpan bir başka özellik de Segmentlerin kullanıma sunulması. Bu özellik, kullanıcıların şablonlar, sayfa türleri veya öncelikli alanlardaki sorunları ve fırsatları daha iyi belirlemek ve izlemek için bir taramayı bölümlere ayırmasına olanak tanıyacak. Taramaya yönelik bu granüler yaklaşım şüphesiz büyük ölçekli SEO projelerinde çok değerli olacaktır.

Bir Segment oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Configuration > Segments bölümüne gidin
 2. “+Add “e tıklayın
 3. “Segment Name” bölümünde segment için bir ad oluşturun. Segmentin rengini seçin.
 4. Segmenti gruplamak için kullanmak istediğiniz mantığı girin. Bir URL segmenti için “Adress”, “Contains” ve URL yolunu seçebilirsiniz.
 5. OK’a tıklayın. Artık URL sütununda Segmentleri görebileceksiniz

Standart bir Screaming Frog’un neredeyse tüm kriterlerine göre Segmentler oluşturabilirsiniz. Meta verilere, içerik uzunluğuna, dizine eklenebilirlik sinyallerine ve çok daha fazlasına dayalı segmentler oluşturabilirsiniz.

En büyük kullanım alanı muhtemelen sayfa şablonlarına dayalı segmentler oluşturmak olacaktır. Örneğin, aşağıdakiler için segmentler oluşturabilirsiniz:

 1. Ürün sayfaları
 2. Kategori sayfaları
 3. Blog gönderileri
 4. Açılış sayfaları
 5. Kaynaklar
 6. Yazar sayfaları
 7. Sayfalar hakkında

Bu son derece faydalı yeni bir özellik; SEO uzmanlarının teknik sorunların sitenin farklı alanlarını nasıl etkilediğine dair daha ayrıntılı bilgiler edinmek için kullanması gereken bir özelliktir.

Görselleştirilmiş Özel Çıkarma özelliği de bir başka heyecan verici yenilik. Bu özellik, kullanıcıların dahili tarayıcıda bir web sayfası açmasına ve çıkarmak istedikleri öğeleri seçmesine olanak tanıyor. SEO Spider daha sonra çıkarma için doğru XPath/CSSPath’i formüle ederek XPath veya CSSPath’e aşina olmayanlar için süreci daha erişilebilir hale getiriyor.

3D Görselleştirmeler özelliği, veri görselleştirmeyi sevenler için ezber bozan bir özellik. 3D Force-Directed Crawl Diagram ve 3D Force-Directed Directory-Tree Diagram ile kullanıcılar verilerini daha etkili bir şekilde görselleştirebilecekler.

Güncelleme ayrıca mevcut sekmelerde çeşitli yeni filtreler ve sorunlar içeriyor. Bu eklemeler, verilerin daha iyi filtrelenmesine ve keşfedilen sorunların iletilmesine yardımcı olarak SEO endişelerinin tespit edilmesini ve ele alınmasını kolaylaştıracak.

Son olarak, 19.0 sürümü yeni bir ‘odak’ modu, güncellenmiş ön ayarlı kullanıcı aracıları, güncellenmiş bir SERP snippet sekmesi ve Form Tabanlı Kimlik Doğrulamada Yerel Depolama desteği gibi daha küçük güncellemeler ve hata düzeltmeleri içermekte.

Screaming Frog SEO Spider 19.0 güncellemesi, SEO görevlerinizi daha verimli ve etkili hale getirecek birçok yeni özellik ve geliştirme sunan önemli bir adım. İster deneyimli bir SEO uzmanı olun, ister bu alana yeni adım atmış olun, bu güncelleme SEO araç setinizi kesinlikle geliştirecektir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner