Moz 2015 Google Sıralama Kriterleri Analizi

Moz, 2015 Google Sıralama Kriterlerini açıkladı. Daha önce SearchMetrics 2014 Google Sıralama Kriterlerini ve SearchMetrics 2015 Google Sıralama Kriterlerini incelemiştik. Gelin hep birlikte Moz’un 2015 Google Sıralama Kriterlerini inceleyelim.

moz ranking factors

Moz, uluslar arası otoritesiyle dikkat çeken bir kuruluş. Bilinen birçok firmaya SEO hizmeti vermesinin yanı sıra, ücretli ve ücretsiz SEO araçları geliştirerek SEO uzmanlarına yardımcı olmaya çalışıyor. Google ağırlıklı olmak üzere birçok arama motorunun algoritmaları üzerine detaylı incelemeler yapan Moz, her sene Google sıralama faktörleri hakkında incelemeler yayımlamakta. Bu sene yayımlanan rapor, SimiliarWeb, Ahrefs, DomainTools gibi birçok iş ortağından ve 150’nin üzerinde SEO uzmanının görüşleri alınarak yapılan incelemelerle gerçekleşti. Raporda dikkat çeken birkaç kriteri sizin için incelemeye çalıştık:

Çalışmada başlıca test edilen konular:

 • Anahtar Kelime Kullanımı
 • Sayfa Yükleme Hızı
 • Anchor Text Kullanımı
 • Ve 170’in üzerinde özellik

Moz, yukarıdaki ve diğer konular hakkında Google’dan herhangi bir ipucu ya da bilgi almadığını ifade ederek, Arama Motoru Optimizasyonu konusunda bilinen her noktayı incelemeye çalışmış. Böylece bir sayfanın sıralamaya girerken hangi yollardan geçtiğini anlamak çok daha önemli bir hal alıyor. İnceleme 16,521 arama sorgusu ve 700,000 özgün URL üzerinde yapılmış.

Buna göre 10 sıralama faktörü üzerine yoğunlaşan Moz, aşağıdaki kriterleri ele almakta:

 1. Site üstü anahtar kelime kullanımı ile sıralama arasında düşük ilişki bulunmakta. Yani içerik haricinde kullanılan anahtar kelimeler ikinci planda kalıyor. Google bu öğeleri içerikten ayırt edebildiği için site üstü öğe kullanımının çok fazla abartılmaması gerekmekte.
 2. Hreflang (Dil etiketi) ve sayfa içerisindeki toplam iç ve dış link sayısı, orta düzey etkiye sahip. Https kullanımının çok az bir pozitif etkisi olduğu tespit edilmiş. Ayrıca sunucu yanıt süresi ve URL uzunluğu negatif etki yaratan etkenler.
 3. En yüksek etkilerden biri, son zamanlarda çıkan söylentilere rağmen sayfaya verilen linkler ve bu linklerin kalitesi. Bir sayfaya kaliteli linkler verilmişse, sıralamada üst sırada yer alması mümkün. Ancak sayfaya verilen linkler düşük kaliteye sahipse, negatif etki yaşanması söz konusu.
 4. Arama sorgularını tam olarak karşılayan URL’ler, çok düşük etkiye sahip. Daha önce de örneğini verdiğimiz gibi,  “www.ucuzotomobilkiralama.com” şeklinde olan ve doğrudan ilgili arama terimlerine hitap eden ana URL tipleri SEO açısından düşük etkiye sahip. Daha önemlisi, bu gibi URL seçimleri uzunluk ve karmaşıklık sebebiyle kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir.
 5. Domain uzantısı seçimi (.com, .org gibi) sıralamada çok düşük etkiye sahip.
 6. Sitede yer alan alt sayfaların (subomain.anadomain.com gibi) ana adresle arasındaki link ilişkisi güçlü bir etkiye sahip. Ayrıca bu alt sayfalara verilen linklerin site geneline etkisi de dikkat çekmekte.
 7. Bir sayfanın aldığı linklerde kullanılan “anchor text”lerin çeşitliliği de önemli bir faktör. Bir sayfaya 10 farklı siteden link verilmişse ve hepsinde aynı anchor text kullanılmışsa etki düşük oluyor fakat farklı bir anchor text kullanılmışsa, bu daha faydalı olmakta.
 8. Sosyal Paylaşım miktarı, doğal bir sıralama etkisi ortaya çıkarıyor. Google algoritmalarında sosyal paylaşım miktarıyla ilgili bir ölçüm biçimi bulunmuyor olsa da, sosyal paylaşımlarla gelen trafik kullanıcı hareketini işaret ettiği için ortaya organik bir ilişki çıkmakta. Bu da sosyal paylaşım aracılığıyla yüksek trafik alan sitelerin olumlu etkilenmesi demek.
 9. Site adresinin alındığı tarih (Domain Registration) orta düzeyde öneme sahip bir etkiyken, alan adı kaydının dolmasına kalan zaman düşük etkiye sahip.
 10. Yüksek ziyaretçi sayısına, düşük hemen çıkma oranına ve yüksek sitede kalma süresine sahip sayfalar doğal olarak daha üst sıralarda kendine yer bulabilmekte.

İncelemenin çok daha detaylı versiyonuna ve 150’den fazla uzmanla yapılmış anket sonuçlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
Moz Sıralama Faktörleri İlişkisi
Sıralama Faktörleri Uzman Anketi

İncelediğimiz kadarıyla, SearchMetrics’in yaptığı inceleme bizim için çok daha doyurucu ve anlaşılır gelmekte. Moz konuya biraz daha matematiksel yaklaşırken, SearchMetrics konuya kullanıcı deneyimini de ele alarak yaklaşmakta. Her ne kadar bütün sıralama faktörlerini bilemiyor olsak da, bildiğimiz ve yukarıda yer alan kriterler ile sayfalarımızı optimize ederek arama sonuçları sayfalarında daha iyi pozisyonlara ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar