AlsoAsked ile Google’ın ‘Diğer Sorular’ Bölümünde Daha Görünür Olun

Alsoasked.com, Google’ın Arama Motoru Sonuç Sayfalarının “Diğer Sorular” bölümünde görünürlüğünüzü artırmak için kullanılabilecek bir araç.

AlsoAsked.com aracını kullanarak, belirli bir ülke ve dil için Google sonuçlarında “Diğer Sorular” bölümünde görünen arama sorgularını toplayabilir ve derleyebilirsiniz.

Google Sonuçlarında “Diğer Sorular” Bölümü

Google bu bölümü uzun süredir “Kullanıcılar Bunları da Sordu” olarak isimlendiriyordu, ancak son günlerde “Diğer Sorular” olarak isimlendirmeye başladı. Örneğin Google.com.tr’de “SEO Nedir” araması yaptığınızda, “Diğer Sorular” bölümünde şunları görebilirsiniz:

İşte Alsoasked.com aracı ile bu başlıkta yer alan sorguları bir çırpıda derlemeniz mümkün. Ücretsiz kullanımda günde 3 sorgu ile sınırlısınız. Ancak bu haliyle dahi oldukça faydalı bir araç olduğunu söyleyebilirim. Özellikle müşterilerimizin içerik stratejisini oluştururken olmazsa olmaz araçlarımızdan bir tanesi.

Arama yaptıktan sonra çıkan sonuçları ücretli versiyonda .csv uzantılı olarak, ücretsiz versiyonda .png uzantılı bir görsel olarak aktarmanız mümkün.

SEO faaliyetlerinin temel hedefi her zaman kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ancak, aramaların yaklaşık %50’sinin “İnsanların Ayrıca Sorduğu” (People Also Ask ya da PAA) sonuçlarını içerdiği göz önüne alındığında, bu özelliklerde görünürlüğü artırmak için belirli bir stratejiye sahip olmanın kritik bir öneme sahip olduğu kesindir.

Öne çıkan snippet’ler gibi “Diğer Sorular” bölümünde de hızla yer alabilirsiniz. Bu yüzden, geleneksel “mavi bağlantı” sıralamalarını geçmek için bu taktiklere dayalı bir SEO stratejisi oluşturmak değerli olabilir.

AlsoAsked, Stradiji olarak yürüttüğümüz tüm projelerde içerik pazarlama stratejimizin temel bir parçası haline geldi. Bizi sadece anahtar kelime araçlarının sunduğu sınırlı verilere bağımlı olmaktan kurtardı.

Özellikle büyük markaların müşterilerinin yaşadığı sorunları hızlıca fark etmemize yardımcı oldu. Bu sayede araç, müşterilerimizin potansiyel müşterileri ile daha uyumlu hale gelmelerine yardımcı oldu. Aracı kullanmaya başladığımızdan beri tüm projelerde etkileşimin arttığına şahit olduk.

Örneğin bir e-ticaret sitesinin kategori sayfasında kullanılacak SSS’leri bu araç sayesinde hızlıca derleyebilir, onları sayfada cevaplandırdıktan sonra Google’ın önerdiği SSS yapısal verileri ile tanımlayabilirsiniz. Bu, hiç şüphesiz Diğer Sorular bölümünde çıkma şansınızı artırmak ile kalmayacak, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin satın alma yolculuğunu da tetikleyecektir.

Herhangi bir araç olmaksızın, sadece Google’da bir arama yaparak da bu sorulara ulaşma fırsatınız her zaman var. Ancak bunları bir dakikadan daha kısa bir sürede dışarıya aktarma imkanı sunması aracın en önemli artılarından birisi.

Son olarak, Google’ın Üretken Arama Deneyimi’nin soru cevap şeklindeki doğasına hazırlanabilmeniz için, Diğer Sorular bölümünde görünürlüğünüzü artırmayı varoluşsal bir hedef olarak belirlemenizi önemle tavsiye ederim.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir