Uzaktan SEO Danışmanlığı ve Proje Yönetimi

Koronavirüs’ün yarattığı korku ve endişe nedeniyle şirketler çalışanlarını evden çalışmaya yönlendiriyorlar. “Remote” ya da “uzaktan çalışma” kültürü yeniden popüler hale geliyor.

remote seo project management

Hayatının son 10 yılını uzaktan SEO danışmanlığı ve proje yönetimi yaparak kazanmış birisi olarak, evden çalışarak SEO danışmanlığı yapmak ve SEO projesini yönetmek isteyenlere yol göstermek istedim.

Neden Remote Çalışmalı?

Koronavirüs kaynaklı olarak gündemimize gelmiş olsa da, aslında remote ya da uzaktan çalışma yeni bir kavram değil. Özellikle teknoloji ve Internet şirketlerinin sayıca artması ile birlikte son 10 yıla damgasını vurmuş bir olgu. Yapılan pek çok araştırma, uzaktan çalışmanın hem şirketler hem de çalışanlar açısından olumlu bir etki yarattığına işaret ediyor. Uzaktan çalışanlar açısından değerlendirdiğimizde;

 • kendilerini çok daha üretken hissettiklerini belirtiyorlar;
 • İletişim kalitesinin ciddi şekilde arttığını ve bundan işverenlerinin de fayda sağladığını düşünüyorlar
 • Nerede ve ne zaman çalışmalarına kendileri karar verdikleri için iş – yaşam dengesini kurmak söz konusu olduğunda kendilerini şanslı hissediyorlar.
 • İşe giderken trafikte harcadıkları süreyi kişisel hobilerine ayırabildikleri için daha mutlu hissediyorlar.

Uzaktan çalışan personele sahip işverenler açısından değerlendirdiğimizde;

 • Daha nitelikli profesyonellerle çalışma imkanına sahip oluyorlar
 • Çalışan verimliliği artıyor, bu ise şirketin daha kârlı bir işletme haline dönüşmesini sağlıyor
 • Ofis masrafları azalıyor

Elbette, madalyonun öteki yüzüne bakmakta yarar var. “Remote çalışmak” hemen her çalışanın hayalini kurduğu, kulağa çok hoş gelen bir kavram. Müthiş bir öz disiplin ve çok iyi zaman yönetimi gerektiriyor. Uzun süre bir iş yerinde çalışma alışkanlığı olan profesyonellerin, bu yeni ve belirsizliklerle dolu çalışma düzenine uyum sağlamaları için bir adaptasyon dönemine ihtiyaçları var.

Son 10 yılımı uzaktan çalışarak SEO danışmanlığı ve proje yönetimi yaparak geçirdim. Diğer bir deyişle, 10 yıldır uzaktan çalışma alışkanlıklarımı kusursuz hale getirmeye çalışıyorum.

Görünen o ki, Corona tehdidi nedeniyle, en azından bir kaç ay boyunca uzaktan çalışmak durumunda kalacağız. Belki de bundan sonrası için uzaktan proje yönetimi bir standart haline gelecek. Bu vesileyle SEO danışmanlığı yapan profesyoneller ve SEO süreçlerini uzaktan yönetmek durumunda olan küçük – büyük markalara uzaktan SEO proje yönetim süreçleri ile ilgili deneyimlerimi aktarmak istedim.

Öncelikle evde çalışma psikolojisini çok iyi şekilde yönetmeye ve kendinizi motive etmeye ihtiyacınız var.

Remote Çalışma Psikolojisi Nasıl Yönetilir?

Öncelikle “esnek çalışma” ile “uzaktan” ya da “remote” çalışma arasındaki farklılıkları ortaya koymakta yarar var. Uzaktan çalışmak ile esnek çalışmak arasında oldukça ciddi farklılıklar var. Esnek çalışma düzeninde ne zaman çalışacağınıza kısmen siz karar verebiliyorsunuz, ancak uzaktan çalışmak kavramı çoğu durumda şirketinizin belirlediği mesai saatleri içerisinde online ya da offline erişilebilir olarak çalışmak anlamına geliyor.

Korona salgını sonrası zorunlu evden ve uzaktan çalışma modeline geçişte karşılaşılan en büyük zorluk, mesai saatleri içerisinde ev ortamında çalışmaya motive olmak görünüyor. Bu deneyimi ilk kez yaşayanlara kendimden örnek vermek istiyorum.

Öncelikle şunu bilmelisiniz; uzaktan ve evden çalışmak  keyfe keder çalışmak anlamına gelmiyor. Muhakkak bir günlük rutininiz olmalı. Geceleri çok geç yatmamak ve sabahları erken kalkarak işe odaklanmak benim verimli olmamı sağladı. Uzaktan çalışma deneyimini mesai saatinin başlamasına 5 dakika kala kalkıp apar topar bilgisayarınızın başına geçerek yaşarsanız, eninde sonunda veriminizin düştüğünü fark edeceksiniz.

Ben genelde 22:45 gibi yatıyorum, sabahları 5:45 gibi kalkıyorum. Kısa bir meditasyon sonrası sabah ritüelim başlıyor. Biraz kitap okuyorum, Lumosity.com sitesinde zihin egzersizleri yapıyorum, günün olasılıklarla dolu olduğunu düşünüyorum, günün önemli olaylarını ve tamamlamama gereken görevleri not alıyorum.  Sonrasında eşimi ve oğlumu uyandırıyorum. Hep birlikte kahvaltımızı yapıyoruz.

Güne erken başlamış olmam sayesinde, işleri erken bir vakitte bitirerek geriye kalan zamanı kendime ve aileme ayırabiliyorum. Elbette bu kadar erken kalkmak herkesin harcı değil. Herkes kendine en uygun formülü bulmalı. Ancak zor zamanlardan geçiyoruz, korona salgını krizini atlatsak dahi, sonrasında ülkeyi vuracak ekonomik kriz işlerin sekteye uğramasına, bazılarınızın işsiz kalmasına yol açabilir. Diyeceğim o ki, böyle zamanlarda vakit nakittir ve erken kalkan yol alır. Her kriz kendi içerisinde fırsatlarla geliyor ve böyle dönemlerde zamanı çok iyi yönetmek gerekiyor.

Remote Çalışırken Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Evden çalışırken zaman su gibi akıp geçebiliyor. Ofise gidip gelirken trafikte vakit kaybı yaşamayacağım düşüncesiyle verimlilik artışı beklerken, tam tersine kendinizi bir türlü tek bir işe dahi odaklanmayı beceremeden günü tüketmiş vaziyette bulabilirsiniz.

Evden çalışırken pek çok zaman yönetim tekniğini deneyimleme fırsatım oldu. Bunlardan en çok işime yarayan tekniklerden birisi Pomodoro oldu.

Tekniği uygularken önce 25 dakikalığına işinize odaklanıyorsunuz, sonrasında 5 dakikalık bir mola veriyorsunuz. 1 pomodoro, bu 30 dakikalık sürece denk geliyor. Dört pomodoro yaptığınızda, yarım saatlik bir mola verebiliyorsunuz. Günde 6-12 arası Pomodoro yapmak, ideal sayılıyor. Bu da 3-6 saat arası bir zaman dilimine denk geliyor.

25 dakika ilk bakışta çok kısa bir süre olarak görünüyor. Ancak günümüz insanının en büyük sorunu, aynı anda tek bir işe odaklanamıyor olmak. Başka hiçbir iş yapmadan 25 dakika boyunca tek bir işe kendinizi vermeyi başarabilirseniz mucizevi bir şekilde verimlilik artışı sağlıyorsunuz. Denemek isterseniz bir online Pomodoro sayacı ile hemen şimdi bir deneme yapabilirsiniz.

Son zamanlarda, iş yaparken verimlilik artışı sağlayan sözsüz müzikler dinlemeye başladım. Bu konuda favorim Focusatwill.com web sitesi. Size de en azından bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Bu arada evden çalışmak demek hareketlerin kısıtlanması anlamına geliyor. Bu ise hem kilo almanıza hem de sağlığınıza olumsuz etki edebilir. Her bir saatlik çalışma sonunda bazı esneme gerinme hareketleri yapmanızda, kalkıp ev içinde biraz dolaşmanızda fayda var. Ben buna çözümü Mi Fit bileklik takarak ve mobil uygulaması ile hareket ve adım takibi yaparak buldum. Siz de kullanmaya karar verirseniz, beni “challenge” edebilirsiniz. Aşağıda an itibariyle kırdığım kişisel 10,000 adım attığım gün sayısı rekorunu bulabilirsiniz:

Remote Çalışırken Ekip Olarak Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi ekip çalışmalarında da çok önemli. Stradiji ekibi olarak biz çözümü  Toggl.com online zaman takip aracında bulduk. Her hafta kimin hangi işe ve müşterimize ne kadar süre harcadığını, karşılığında ne kadar para kazandığımızı bu araç sayesinde analiz edebiliyoruz.

İtiraf etmem gerek, ilk haftalar üzerinde çalıştığımız en ufak işi dahi araca kaydetmek bizleri çok zorladı. Ancak hafta bitiminde zamanı nasıl yönettiğimizi ve bütçelerine göre müşterilerimize ayırdığımız zamanın adil olup olmadığını sorgulamak bizde bir bilinç sıçraması yarattı. Araç sayesinde artık zamanımızı çok daha verimli kullanıyoruz ve müşterilerimize hangi iş için ne kadar mesai harcadığımızı raporluyoruz. Uzaktan çalışan ekiplere şiddetle tavsiye ederim.Remote SEO Proje Yönetimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle SEO’nun geldiği nokta itibariyle artık büyük ölçüde bir ekip çalışması gerektirdiğini ve hiçbir SEO uzmanının elinde bir sihirli değnek olmadığını söylemeliyim. Bakmayın siz ortalıklarda kendilerini kimsenin bilmediği çok önemli SEO formülleri biliyormuş gibi pazarlamaya çalışanları.

SEO daha önce hiç bu kadar belirsiz bir dönemden geçmemişti.  Emin olun tüm SEO profesyonelleri bu baş döndürücü hıza adapte olmaya ve müşteri kaybetmemeye çalışıyorlar. Müşteri iletişimi iyi olmayan ve müşterisinin ekip ve kaynaklarını projeye dahil edemeyen SEO profesyonelleri, başarısız olmaya mahkumlar.

https://www.youtube.com/watch?v=mHUBPNzWGZA

Backlink etkisinin giderek azalmaya başlaması, web sitelerindeki kullanıcı deneyimi, içerik ve müşteri beklentisinin karşılanmasının öne çıkması ile birlikte, SEO profesyonellerinin rolü bir orkestra şefinden farksız hale geldi. Evet, halen bir SEO projesini en iyi bir SEO danışmanı yönetir, ancak müşterisini daha baştan işin içine çok iyi bir şekilde dahil etmeli ve kimin hangi rolü üstleneceğini baştan çok net bir şekilde ortaya koymalısınız.

Bundan dolayı ilk müşteri görüşmesi ve burada konuşulması gerekenler projenin başarısı açısından son derece önemli. Bu ilk görüşmede şu konuları çok net bir şekilde konuşmanız gerekiyor:

 • Müşterinizin SEO projesinden beklentileri
 • Sizin SEO projesinden beklentileriniz

Bu iki beklenti karşılanmadığı takdirde projenin başarılı olması mümkün değil. Örneğin Stradiji olarak biz, “kafamızda 10 tane keyword var, hepsinde Google’da ilk sırada çıkmak istiyoruz” beklentisiyle gelen bir müşteri ile yola çıkmayı tercih etmiyoruz. Çünkü yüzlerce danışmalnık tecrübesi sonunda şunu fark ettik ki, salt sıralama beklentisi ile gelen bir müşteriyi en ufak bir sıralama kaybı ile kaybetmek mümkün. Üstelik tüm başarısızlık sizin üzerinize yıkılabilir.

Organik trafik artışı da tek başına bir başarı kriteri olmayabilir. İstatistikler ve sosyal medya platformlarında paylaşılan Google Analytics grafikleri çoğu zaman aldatıcıdır. En kötü haliyle bile bir SEO çalışması hiç SEO çalışmamış bir siteye göre başlarda görece bir organik trafik artışı sağlayabilir. Ancak bu danışmanlığın sürdürülebilir olması için bu artışın dönüşüme de katkı sağlaması gerekir.

Online satış, lead yaratmak gibi KPI’lar bizim açımızdan sıralamalardan çok daha önemli ve biz bu düşüncedeki müşterilerle çalışmayı tercih ediyoruz.

Elbette, bunu ilk görüşmede konuşmakta ve olaya bakış açınızı ifade etmekte yarar var. Sırf işi almak kaygısıyla kendinizden taviz verirseniz, sonrasında müşteri beklentisi karşılanmadığı için faturalarınızı tahsil etmekte zorlanabilirsiniz.

Şimdilerde bu ilk görüşme uzaktan yapılmaya başlandığına göre, bunu bir online araç üzerinden yapmak durumundasınız. Bunun için kullanabileceğiniz onlarca araç var. Biz birkaç farklı sebepten dolayı Streamyard.com servisini tercih ediyoruz.

 • YouTube kanalınıza bağlamak mümkün, webinar düzenlerken çok işimize yarıyor
 • Yüzlerce kez denedik, hiçbir online görüşmemizde sorun olmadı
 • Ekran paylaşımı yaparak müşterimiz ile online yaptığımız görüşmeyi video olarak kaydedip indirebiliyoruz, sonrasında müşterimiz ile paylaşabiliyoruz.

Müşteriniz ile kimin hangi rolü üstleneceği ve projeden beklentiler konusunda uzlaştıktan sonra, proje oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Online SEO Proje Yönetimi – SEMrush – Trello Entegrasyonu

SEO danışmanlığı yaparken pek çok online proje yönetim aracı tecrübe ettik. Son 2 yıldan beri SEMrush ile entegre olması açısından Trello online proje yönetim aracını kullanıyoruz. Süreç tam olarak şu şekilde ilerliyor:

 1. Öncelikle bir gizlilik sözleşmesi imzaladıktan sonra müşterimizden search console ve google analytics erişimi talep ediyoruz.
 2. SEMrush hesabımızda müşterimizin web sitesi için bir proje oluşturuyoruz ve Site Audit – Site Üstü Tarama yaparak sitedeki mevcut SEO hatalarını tespit ediyoruz. Nasıl yaptığımızı aşağıdaki videoyu izleyerek görebilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=HMvaLV166Lk

3. SEMrush Site Audit modulünün Trello ile entegrasyonu mümkün. Bu demek oluyor ki, Site Audit sonrası elde ettiğimiz bulguları bir Trello board üzerinden paylaşmamız mümkün. Muhataplarımız ücretli SEMrush paketi kullanmasalar dahi, onlara vereceğimiz read-only erişim sayesinde Trello projesinden site üstü hata takibini yapabilirler. Bunun için tek yapmaları gereken ücretsiz bir SEMrush hesabı oluşturmak ve bizim de o hesaba erişim vermemiz.

semrush-errors

4. Trello’da board oluştururken müşterilerimizi elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ortaya SEMrush ile entegre olarak uzaktan SEO projesi yürütmeye imkan veren şu şekilde bir proje yönetim sistemi çıkıyor:

Bu tür bir proje yönetim sistemi kullanmanın avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Her aşamada kimin ne işi takip etmesi gerektiği net bir şekilde ortada. Onlarca mail almaya – göndermeye gerek kalmıyor. Trello size ve müşterinize mobil uygulaması ve mail olarak hatırlatmalar gönderiyor.
 • Projeyi yavaşlatan tarafın kim olduğu kabak gibi ortaya çıkıyor. Çoğu durumda biz proaktif davranarak müşterimizden bir kaç adım önde olabiliyoruz.
 • Ay sonunda fatura ödemelerinde sorun yaşamıyoruz, çünkü yaptığımız çalışmaları çok net bir şekilde ortaya koyabiliyoruz.
 • Evernote Web Clipper gibi bir araç kullanarak sitenin SEO performansı ile ilgili başlangıç aşamasında tespit ettiklerimizi yine Trello’da derleyebiliyoruz. Böylece sitede somut değişiklikler olduğunda öncesi – sonrası raporlaması yaparken bu arşivi kullanabiliyoruz.

Trello ve SEMrush üzerinden projeyi götürürken periyodik olarak online görüşmelere devam ediyoruz. Ayrıca SEMrush ile haftalık ve aylık KPI raporlamaları yaparak müşterilerimizi KPI metriklerindeki gelişmelerle ilgili bilgilendirmeye devam ediyoruz.

SEMrush çok farklı şekillerde ve periyodik olarak raporlama yapmamıza olanak sağlıyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, müşterilerinizde otomatik bir rapor gönderiyormuş hissiyatını uyandırmamak. Muhakkak birkaç cümle ile kendi yorumlarınızı da katarak raporlama yapmalısınız.

Gelin İlk Uzaktan SEO Projenizi Birlikte Oluşturalım

Dünya ve ülkemiz çok zor bir dönemden geçiyor. Belirsizliklerle dolu ve zorunlu olarak eve kapanmak durumunda kaldığımız bu dönemde, yapabileceğimiz en iyi şey uzaktan çalışma konusundaki tecrübe ve deneyimlerimizi arttırmak, bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak.

Bir bireysel girişimci, küçük bir işletme sahibi ya da bir büyük şirkette pazarlama yöneticisi olarak uzaktan SEO projesi yönetmeye çalışıyorsanız, size bir teklifimiz var.

Gelin ilk uzaktan SEO projenizi birlikte oluşturalım ve tecrübelerimizi sizinle paylaşalım. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki butona tıklamak ve bilgilerinizi bizimle paylaşmak. Uzaktan ve online olmak koşuluyla, sizinle deneyimlerimizi paylaşmaktan çok mutlu olacağız.


Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir