Google’ın Faydasız İçerik Kriterleri: İçeriğinizi Gözden Geçirin

Google’ın ne tür içerikleri “faydasız” olarak gördüğüne dair önemli bilgiler. İçeriğinizi gözden geçirin ve Google sıralamalarında yükselin.

Google’ın Arama İlişkileri Danışmanı Danny Sullivan, faydasız içerik türlerine dair örnekler sundu. Sullivan, “Faydasız içerik, genellikle arama motoru sıralamaları için ve insan odaklı olmayan bir şekilde yazılmış içeriktir,” dedi.

Faydasız İçerik Nedir?

Örneğin, “Bugün yapabileceğiniz 20 eğlenceli şey” başlıklı bir içerik yazdıysanız ve bunu sadece “eğlenceli şeyler” anahtar kelimesi için yaptıysanız, bu Google tarafından faydasız içerik olarak kabul edilebilir. Burada önemli olan, içeriği kimin için yazdığınızdır; arama motorları için mi, yoksa hedef kitleniz için mi?

Araçlar ve Skor Takıntısı

Eğer içerik oluştururken hangi konuların popüler olduğunu belirlemek için araçlar kullanıyorsanız, bu da içeriğinizin Google tarafından faydasız kabul edilmesine yol açabilir. Sullivan, “Bu tür araçlar, insanların gerçek uygulamalardan çok bir ‘skor’a odaklanmalarına neden oluyor,” diye ekledi.

Aklıma Yoast SEO ya da SurferSEO gibi araçların içerik üretirken vermiş oldukları skorlar geliyor. Şahsi gözlemim, bu tür skorların editör arkadaşlarımızın dikkatini, kullanıcı beklentilerini karşılamak yerine, skoru artırmaya vermelerine yol açmakta. Bu da, günün sonunda, ortaya ruhsuz ve sadece arama motorlarında başarılı olmak için yazılmış içerikler ortaya çıkmasına yol açmakta.

İtiraf edelim, hepimiz bu tarz içerikler yazdık ve yazdırdık. Şimdi bununla yüzleşme zamanı geldi de geçiyor bile.

Google Nasıl Anlar?

Peki, Google bir içeriğin amacını nasıl anlar?

Sullivan, “Eğer birisi size bir soru soruyor ve siz ona cevap veriyorsanız, bu insan odaklı içeriktir ve muhtemelen faydalıdır,” diyor.

Bu cevaptan şunu anlıyorum; Diğer Sorular altında yer alan kullanıcı sorularını, salt skor odaklı bir yaklaşımdan ziyade, kullanıcıya yardımcı olacak şekilde ve konuyu tüm perspektifleri ile ele alarak cevaplandırmak en iyi strateji olabilir. Bu, ileriye dönük olarak, Üretken Arama Deneyimi devreye sokulduğunda sitenizin Google tarafından önerilen bir site haline gelmesini de sağlayacaktır.

Sonuç

Eğer son Google güncellemelerinden olumsuz etkilendiyseniz, içeriğinizin Google tarafından faydasız olarak değerlendirilmiş olabileceğini göz önünde bulundurun. İçeriğinizi gözden geçirmek için Google’ın Kullanıcı Odaklı, Faydalı, Güvenilir İçerik Üretme referans sayfasını inceleyebilirsiniz.

Son olarak; Faydalı İçerik sisteminin sadece içeriğe değil, içeriğin sayfa içindeki yerleşimine de odaklandığını unutmayın. Diğer bir deyişle, Faydalı İçerik sistemi aynı zamanda iyi bir kullanıcı deneyimi sunan siteleri öne çıkarmaktadır.


Arama motorlarında üste çıkarak, reklam gelirlerinizi maksimize etmek düşüncesiyle, üste çıktığınız sayfayı reklam görseline boğmuşsanız, bu da son güncellemelerden sonra düşüş yaşamış olmanızın olası sebeplerinden birisi olabilir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner