Google, ‘Nasıl Yapılır’ ve ‘Sıkça Sorulan Sorular’ Zengin Sonuçlarının Görünürlüğünü Azaltıyor

Google, ‘Nasıl Yapılır’ ve ‘Sıkça Sorulan Sorular’ (SSS) zengin sonuçlarının görünürlüğünü düşürüyor. Bu değişiklikler, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Google, zengin sonuçlarının iki formunun görünürlüğünü düşürdüğünü resmi olarak duyurdu: Nasıl Yapılır ve SSS. Bu değişiklik, kullanıcılara daha temiz ve tutarlı bir arama deneyimi sunma amacı güdüyor.

Google ‘Nasıl Yapılır’ ve ‘Sıkça Sorulan Sorular’ zengin sonuçlarının görünürlüğünü azaltacağına dair bir açıklama yaptı.

Önümüzdeki hafta sonuna kadar bu güncellemenin tamamlanması planlanıyor.

Açıklamayı özetleyecek olursak, önümüzdeki hafta sonrası:

– SSS zengin sonuçları sadece devlet veya sağlık siteleri için
– Nasıl yapılır zengin sonuçları ise sadece masaüstünde

görünür olacaklar. Bu durumun bazı sitelerde ciddi organik trafik kaybına yol açması doğal görünüyor

SSS (FAQ) Zengin Sonuçları:

SSS zengin sonuçları, çoğu web sitesi için aşamalı olarak kaldırılacak. Ancak sağlık alanında yüksek otoriteye sahip web siteleri ve hükümet web siteleri için hâlâ gösterilecek. Google, bu zengin sonucun düzenli olarak gösterilmeyeceğini, ancak uygunluklarına bağlı olarak sitelerin bu muameleyi otomatik olarak alabileceğini belirtti.

Nasıl Yapılır (HowTo) Zengin Sonuçları:

Nasıl yapılır zengin sonuçları ise tamamen mobil cihazlardaki arama sonuçlarından kaldırılacak. Yine de masaüstü cihazlarda görüntülenebilecek. Google, bu değişikliğin önümüzdeki hafta içinde küresel olarak tamamlanacağını açıkladı.

Yayıncılar İçin Etkileri:

Bu haber, SSS içeriği eklemek ve eşlik eden yapılandırılmış verileri eklemek için zaman harcayan yayıncılar için bir darbe olarak algılanabilir. Ancak, sitenizden yapılandırılmış verilerin kaldırılması gereksizdir, çünkü diğer arama motorları tarafından kullanılabilir. Google, daha önce olduğu gibi, bir karar değişikliği ile bunları yeniden aktif hale getirebilir.

Google’ın bu hamlesi, arama deneyimini daha kullanıcı dostu yapmak için önemli bir adımdır. Yayıncılar, bu değişikliklere uyum sağlamak ve içeriklerini Google’ın yeni politikalarına göre optimize etmek isteyebilirler.

Google’ın bu adımını Üretken Arama Deneyimi öncesi bir tür temizlik operasyonu olarak da okumak mümkün. Hem Üretken Arama Deneyimi hem de bu zengin sonuçların limitlenmesi operasyonunun aynı anda çakışması daha büyük sıkıntılar doğurabilirdi.

Bu durum, organik trafikte azalmaya neden olacak. Bazı büyük sitelerde yapılan örneklemeler, SSS zengin snippet’leri olan URL’lerin SSS’in olmadığı durumda göre çok daha yüksek tıklama oranına (CTR) sahip olduğunu gösteriyor — bazı durumlarda 2 katına kadar!

Bu kararın sonucu olarak, önümüzdeki haftadan itibaren bu tür snippet’lerle trafik kaybı yaşanacak. Bazıları, Google’ın bu adımı, yapay zeka cevaplarına hazırlık olarak attığını düşünüyor. Diğerleri ise kullanıcı değeri sağlamadığını veya Google’ın reklamlara daha fazla tıklama istediğini iddia ediyor. Ancak, tüm SSS zengin snippet’lerinin yüksek kaliteli içerik sunmadığı da bir gerçek. Bu sorunun Google tarafından çözülebileceği düşünülüyor.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir