ChatGPT ile Yenilikçi SEO: Özel GPT’lerin Gücünü Keşfedin

ChatGPT Plus ve Enterprise kullanıcıları için özel GPT’lerin gücünü keşfedin. SEO ve pazarlamada E-E-A-T analizi ve daha fazlası için yenilikçi yaklaşımlar.

Özel GPT’ler (Custom GPTs) artık SEO ve pazarlama için yeni uygulama yolları sunuyor. Bu yeni özellik, ChatGPT Plus ve Enterprise kullanıcılarının belirli talimatlar, ek referans dosyaları, çoklu ortam yetenekleri ve üçüncü taraf API’ler ile özel eylemler içeren bir GPT oluşturmalarını sağlıyor.

Özel GPT İki yolla oluşturulabiliyor:

  • Create (Oluştur)
  • Configure (Yapılandır).

Create, GPT Oluşturucu ile doğal dil kullanarak özelleştirme imkanı sunuyor. Instructions (Talimatlar) bölümü, GPT’nin sahip olmasını istediğiniz fonksiyonları ve davranışları belirlemenize olanak tanıyor ve 8.000 karaktere kadar uzunlukta olabiliyor.

Multimodal özellikler ve üçüncü taraf API’leri, Capabilities (Yetenekler) altında etkinleştirilebilir.

SEO ve pazarlama için ilk örneklerden birisi, E-E-A-T (Deneyim, Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik) değerlendirmesi yapabilen bir Web Kalite Analisti. Bu GPT, Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirme Kılavuzları ve diğer belgeleri referans olarak kullanıyor​:

Her ne kadar ChatGPT Plus kullanıcıları ilk GPT’lerini sosyal medyadan ya da blog yazıları aracılığı ile paylaşsalar da, iddiam o dur ki, yakın zamanda sadece kendi çalışmalarına özel GPT’ler oluşturmaya başlayacaklar. Özellikle API ile diğer servislere bağlanarak farklı aksiyonlar alabilme imkanına kavuşmuş olmak, rekabette ciddi bir avantaj sağlayabilir.

GPT mağazalarının açılacağı ve GPT üreticilerinin para kazanacağı da söyleniyor. Ancak bunun için gerçekten sıradışı, 3.parti servisleri de entegre ederek çözüm üreten bir GPT oluşturmanız gerektiğini düşünüyorum.

Şu an için geçerli uygulama, ChatGPT ile rutin olarak yaptığınız işleri birer GPT’ye dönüştürmek ve bu sayede verimliliğinizi artırmak olabilir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner