Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
934 okunma

Arama Sorguları ile Anahtar Kelimeler Arasındaki Fark Nedir?

Arama sorguları ve anahtar kelimeler arasındaki farkı anlamak, işe yarayan arama stratejileri oluşturmanın anahtarıdır.

Arama Sorguları ile Anahtar Kelimeler

Pazarlamacılar, arama sorgusu ve anahtar kelime terimlerini bilinçsizce birbirinin yerine kullanır; ancak iki terimin nasıl farklılaştığının açıklığa kavuşturulması gerekir.

Çünkü bir sorgu ile bir anahtar kelime arasındaki farkı bilmemek, düşük performans sergilenen arama pazarlaması stratejilerine yol açabilir. Search Engine Journal’de yayımlanmış bu makale, tanımdan başlayarak hem arama sorgularının hem de anahtar kelimelerin temel özelliklerini incelemiş.

Bu iki kavram arasındaki farkı bilmek, daha gerçekçi SEO stratejileri oluşturmanızı, bir SEO danışmanlığı veriyorsanız, daha ciddiye alınmasını sağlayabilir.

Arama Sorgusu Nedir?

Arama sorguları, insanların aradığı şeydir. Siri’ye bir şey sorduğunuzda (bir sorgu) veya Google’a bir şeyler yazdığınızda (sorgu) ve “ara” düğmesine bastığınızda — bu, arama sorgusu olarak bilinir.

Arama sorgusu terimi, yalnızca bir aramayı başlatmak için kullanılan değişmez metne atıfta bulunur. Bir kullanıcının almak istediği bilgiler, arama ya da kullanıcı amacı (user intent) olarak bilinir.

Kullanıcıların Google üzerinde yaptıkları sorgulardaki ana amacı user intent, yani kullanıcı niyeti olarak adlandırabiliriz. Kullanıcının ilgili sorguyu gerçekleştirme nedeni olarak da ifade etmek mümkündür.

Kullanıcı Niyetini Bilmek SEO Açısından Neden Önemlidir?

Kullanıcı sorgularını ve ilgili sorgulardaki arama niyetini analiz etmek, hem arama motorlarının geliştirici ekibi hem ilgili sorguda listelenmek isteyen web sitesi sahipleri hem için oldukça önemlidir. Arama motorları kullanıcıya faydalı ve tatmin edici sonuçlar sunmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla kullanıcı niyetine göre sayfa tasarlar ve içerik oluşturursak, SEO açısından önemli bir avantaj elde etmiş oluruz.

Google kullanıcı niyetini doğru anlamak için ciddi çalışmalar yürütmekte, arama sonuçlarını bu doğrultuda sürekli iyileştirmeye çalışmaktadır. Sırasıyla Hummingbird, RankBrain ve BERT sistemleri kullanıcı sorgularını daha iyi anlamak adına geliştirilen en önemli Google algoritmalarının başında gelmektedir.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler ise arama kampanyalarının temelidir. Ücretli bir arama reklamı veya organik trafik elde etmek için kullandığınız kelimeler veya kelime öbekleridir.

Anahtar kelimeler, web sitenizin Google’da görünmesini istediğiniz tam terim veya kelime öbekleridir.

İkisi Arasındaki Fark Nedir?

Kullanıcılar anahtar kelimeleri bilmiyor ve anahtar kelimeleri umursamıyor. Sadece sorularına cevap arıyorlar.

Hedef kitlemizin Google’a ne yazdığını ve bunun içerik ve reklamlarla nasıl ilişkili olduğunu anlamak, başarılı pazarlama kampanyaları oluşturmak için çok önemlidir.

Şu aşağıdaki görsel yaşanan durumu çok güzel özetlemiş;

Arama Sorguları ile Anahtar Kelimeler

Bu örnek, farklı arama sorgularının kullanıcıları aynı kök anahtar kelimeye yönlendirebileceğini gösterir.

Arama sorgularını ve anahtar kelimeleri birbirinin yerine kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak arama sorguları ile anahtar kelimeler arasındaki farkın, pazarlama stratejisi hakkındaki düşüncelerinizi değiştirme gücüne sahip olduğunu unutmayın.

Paylaş!