Searchmetrics 2015 Google Mobil Sıralama Kriterleri

Ağustos ayında incelemesini yaptığımız SearchMetrics 2015 Google Sıralama Kriterleri, masaüstü Web sitelerinin daha fazla organik trafik elde edebilmesi için uygulanması gereken ipuçlarını içeriyordu. Peki mobil siteleri neler bekliyor?

searchmetrics Google mobil sıralama kriterleri

Kurumsal SEO çözümlerinde dünyanın en gelişmiş ve kapsamlı SEO yazılımı olan SearchMetrics, 2015 Google Mobil Sıralama Kriterlerini yayımladı. Her zamanki gibi oldukça faydalı bilgilerle dolu olan bu analizi sizler için inceledik.

2015 yılı biterken ve 2016 yaklaşırken, mobil İnternetin durumu ne olacak? Konu özellikle mobil İnternet olunca almamız gereken cevap sayısı oldukça fazla. SearchMetrics, sorulara elinden geldiğince çok cevap vermeye çalışarak aşağıdaki ana başlıklara sahip  olan analizi yayınlamış. Uzunca bir analiz olduğu için birkaç yazıda inceleyebileceğiz. Kolaylık olması açısından ilk bölüm için aşağıdaki navigasyon menüsünü hazırladık; ilgilendiğiniz konu başlığına tıklayarak ilgili bölüme atlayabilirsiniz:

İnceleyeceğimiz faktörler aşağıdaki sorulara yanıt bulmaya çalışacak:

  1. Google Mobil Uyumluluk güncellemesi sonrası hangi kriterler Mobil İnternet için büyük önem taşıyor?
  2. Bu kriterler Mobilde ve Masaüstünde nasıl farklılıklar gösteriyor?
  3. Bu kriterlerle iyi bir giriş sayfası üretmek arasındaki bağlantılar nelerdir?

Bu soruları cevaplayarak Mobil İnternet sitesi projesinde belirginleştirilmiş bir strateji oluşturmak mümkün olabilir.

Mobil Arama – Trafiğin Gelişimi ve Google Güncellemeleri

Tahmin edebileceğiniz gibi mobil İnternet kullanımı son yıllarda hızla arttı ve hatta bilgisayar kullanımı geçmeye başladı. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu hem akıllı telefon hem de bilgisayar kullandığı için her zaman İnternete girebilecek şekilde yaşamakta. Durum böyle olunca Mobil cihazların İnternete erişimini daha kolay hale getirmek, Mobil Web sitelerini daha kullanışlı hale getirmek şart oldu. Teknik olarak bakarsak artık Mobil cihazlar İnternete çok daha hızlı erişebilir durumda; ister evde olalım isterse dışarıda, Wi-fi, 3G, 4G gibi teknolojilerle İnternete yüksek hızlarla bağlanabiliyoruz. İnternete bağlandığımızda Sosyal Medya, iletişim, oyun gibi uygulamalarla vakit geçirmek dışında İnternette arama yapıp Web sitelerine giriyoruz. Mobil Uygulamalar kendine has kurallara ve daha geniş imkanlara sahip olduğu için o alana hiç girmeyip, Mobil Web sitelerini inceleyeceğiz.

StatCounter‘ın ölçümlerine göre, 2012 – 2015 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde İnternete bilgisayar ve mobil cihaz kullanarak bağlananlar arasındaki fark kapanmak üzere:

StatCounter Platform comparison United States
Kaynak: StatCounter

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de durum biraz daha net görünüyor:

StatCounter Platform comparison China
Kaynak: StatCounter

Peki Türkiye’de durum ne? Aşağıda aynı ölçüm değerlerinin Türkiye’deki durumunu göreceğiz ve Mobil İnternet kullanımının ülkemizde ne kadar hızlı büyüdüğünü anlayabileceğiz:

StatCounter Platform comparison Turkey
Kaynak: StatCounter

Bilgisayar ile İnternete giriş oranı: %51,04 Mobil cihazlarla İnternete giriş oranı: %45,05 kalan kısım da Tabletlerle İnternete giriş oranını göstermekte. Türkiye’de özellikle Apple iOS ve Android işletim sistemine sahip olan cihazların çoğunlukta olduğunu, işletim sistemi olarak Android’in daha çok kullanıldığını, cihaz marka model bazında Apple iPhone’un en çok kullanılan cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Basitçe ele aldığımız bu bilgiler sonrasında, bir mobil web sitesinin iOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarla uyumlu olması çok büyük bir gereksinim olarak karşımıza çıkmakta.

Yukarıdaki verilerle aşağıdaki mini takvimi karşılaştırdığımızda, Google’ın resmen geleceği gördüğünü söyleyebiliriz. 2013 yılına kadar birçok ülkede yavaş yavaş artan mobil İnternet kullanımı, 2014 yılında büyük bir hız kazanarak bilgisayarlara ulaştı. Ancak Google’ın bu artışı tahmin edebilecek yegane şirket olduğunu da söylemek gerek, dünyada bu kadar çok bilgiyi bir arada barındıran başka bir şirket var mıdır? Varsa bile bu kadar ön planda olmasa gerek.

Google mobil uyumluluk guncelleme gecmisi

Mobil Uyumluluk

Tanımlama:

Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun ve akıllı telefonla sitenizi ziyaret eden kullanıcılara konfor sunun. En büyük probleminiz, mobil kullanıcıların küçük ekrana sahip olması, mouse kullanamıyor olmaları ve nispeten düşük performanslı cihazlar kullanıyor olmalarıdır.

Google’a göre aşağıdaki 7 unsur mobil uyumluluk konusunda en sık yapılan hatalardandır:

  • JavaScript, CSS ve Görsel dosyalarının engellenmesi
  • Oynatılamayan içerik
  • Hatalı yönlendirmeler
  • Mobile özel 404 sayfaları
  • Geçiş reklamları
  • Alakasız çarpraz bağlantılar
  • Yavaş mobil sayfalar

Google’ın yaptığı bu değerlendirmenin sadece site ana sayfası bazında değil, URL bazında yapılması gerektiğini unutmayın. Sitenizin sadece ana sayfasını mobil uyumlu hale getirmeniz yeterli değil, sayfa bazında mobil uyumluluk kriterlerine uymanız gerekiyor.

Kurulum

Web sitenizin Mobil uyumluluk kriterlerini karşılaması için seçebileceğiniz 3 farklı yapılandırma tekniği var:

Yapılandırma

URL adresim aynı kalır mı?

HTML adresim aynı kalır mı?

Duyarlı Tasarım

Evet

Evet

Dinamik Tasarım

Evet

Hayır

Ayrıştırılmış Tasarım

Hayır

Hayır

Şüphesiz 2015 yılının en çok beklenen algoritma güncellemesi Google Mobil Uyumluluk güncellemesiydi. Güncelleme web sitelerinin mobil cihazlarda düzgün ve işlevsel görüntülenmesini hedefleyen düzenlemeleri içeriyordu ve bu düzenlemeleri yapmayan web sitelerinin arka planda kalması amaçlanmıştı. Güncelleme etkisini hemen göstermemiş olsa da, üzerinden geçen 8 aylık döneme baktığımızda birçok web sitesinin olumlu veya olumsuz etkilendiğini görebiliyoruz. Aşağıda, en çok görünürlük kaybı yaşayan ilk 15 siteyi görebilirsiniz:

Adres

Mobil görünürlük

Kayıp

Trafik kaybının Masaüstüne oranı

reddit.com                      874.108

-27%

-36%

nbcsports.com                      139.213

-28%

-40%

songlyrics.com                      111.042

-26%

-47%

youngmoney.com                        10.602

-76%

-77%

fool.com                        78.599

-27%

-49%

isitdownrightnow.com                        83.067

-25%

-49%

tested.com                          3.243

-89%

-18%

sidereel.com                        88.851

-22%

-44%

census.gov                        71.234

-23%

-53%

onlinecreditcenter2.com                        33.026

-38%

-39%

odir.us                        75.586

-21%

-15%

boxofficemojo.com                        39.951

-33%

-64%

schoolloop.com                        50.046

-27%

-50%

interviewmagazine.com                        42.280

-31%

-32%

locatetv.com                        65.460

-21%

-53%

Kaynak: SearchMetrics Suite

Mobil uyumluluk kriterlerini zamanında karşılamayan web siteleri organik trafik ve görünürlük kaybı yaşarken, olacakları sezip gerekli çalışmaları yapan Web siteleri de organik trafiklerini korumayı başarmakla kalmadı, mobil trafiklerini arttırabildiler. Aşağıda güncellemeden sonra mobil ve organik trafik ve görünürlükte büyük kazançlar yaşayan ilk 15 web sitesini görebilirsiniz:

Adres Mobil görünürlük Kazanım Trafik Kazancının Masaüstüne oranı
tvtropes.org                      290.528

420%

23%

foreignaffairs.com                      153.528

771%

37%

gq.com                      178.364

67%

19%

w3snoop.com                      104.573

91%

108%

knowyourmeme.com                      153.154

32%

13%

bandcamp.com                      272.302

13%

12%

fbschedules.com                      133.754

31%

11%

washingtontimes.com                      173.354

21%

12%

ipaddress.com                        89.830

51%

71%

imgur.com                      118.307

32%

24%

free-tv-video-online.info                        71.972

65%

38%

quora.com                      251.746

13%

28%

lyricsmania.com                      229.221

14%

12%

foreignpolicy.com                        56.583

83%

18%

wtvr.com                        43.562

124%

67%

Kaynak: SearchMetrics Suite

2014 ve 2015 yılı içerisindeki ölçümlerle, Web sitelerinin %3’ü mobil uyumluluk kazandığını söyleyebiliriz.

En İyi Görünürlüğe Sahip 100 Mobil Site

Güncellemeden önce, İnternetteki görünürlüğü bakımından ilk 100’e giren web sitelerinin sadece %80’i mobil uyumluydu. Güncellemeden sadece 4 ay sonra bu rakam %90’a çıktı ve ilk 100’de yer alan Web siteleri mobil kullanıcılara daha iyi hizmet vermeyi hedef haline getirdi:

ilk 100 sitede mobil uyumluluk

Mobil Uyumluluk Güncellemesinin Etkileri

Aşağıda SearchMetrics Suite ile incelediğimiz birkaç web sitesinin mobil uyumluluğa nasıl tepki verdiğini ve trafik değişimini görebilirsiniz;

dict cc mobi ve masaustu
Kaynak: SearchMetrics Suite

Bir online sözlük olan Dict, mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını anında karşılayabilecek durumdayken, mobil uyumluluk kriterlerini reddediyor ve yükselen masaüstü trafiğine rağmen mobilde düşük performans gösteriyor.

Bir başka örneğimiz, Reddit. Mobil uyumluluk güncellemesinden sonra büyük düzeyde trafik kaybı yaşayan Reddit, mobil sitesini ayrıştırarak m.reddit.com adresini devreye alıyor ve trafik kaybındaki sürekliliğin önüne geçmeyi başarıyor:

reddit mobil ve masaustu
Kaynak: SearchMetrics Suite

Daha önce “Mobil İnternet Stratejisi Oluşturmak Neden Önemli?” başlıklı yazımızda incelediğimiz gibi, Last.Fm bu örnekler arasına giriyor ve Web sitesini mobil uyumlu hale getirene kadar trafikte kayıplar yaşanıyor:

Lastfm mobil performans
Kaynak: SearchMetrics Suite

Gördüğünüz gibi, genel olarak çok hızlı etki etmediğini düşündüğümüz Mobil Uyumluluk güncellemesi, yüksek trafik alan Web sitelerini anında etkilemiş durumda.

Mobil Aramanın Diğer Yönleri

Yazımızın son bölümünde inceleyeceğimiz bir başka konu da, bilgisayar ve mobil cihazlar arasındaki arama terimi dağılımı. Genel olarak şunu söyleyebiliriz; bilgisayar başındayken yapılan aramalarla mobil cihazlarda yapılan aramalar arasında farklar var. Hem bilgisayar hem de mobil cihaz kullanıcılarının her iki platformda yaptıkları aramalar birbirinden tamamen farklı ve bu farkı anlayarak Web sitemizi ve Mobil sitemizi birbirinden ayırmamız gerekiyor.

searchmetrics device distribution
Kaynak: SearchMetrics Suite

Örnek olarak yukarıda sıralanan arama terimlerinin daha çok mobil cihazlarda kullanıldığını görmekteyiz. Ayakkabı çeşitleriyle ilgili yapılan bu aramalarda kullanıcılar ne görmek istiyor olabilir? Bizim aklımıza iki önemli ifade geliyor; “fiyat” ve “satın al”.

Bazı markalar Web sitelerindeki ürünlerin fiyatlarını göstermek konusunda cimri davranıyor olabilirler, ancak markanın mağazasına gittiğinizde fiyatları görebiliyorsunuz ya da telefon açıp sorduğunuzda fiyat alabiliyorsunuz. Artık kullanıcıların bir çoğu mağazaya gitmeyi ya da telefon açmayı tercih etmiyor, İnternet üzerinden sipariş verip ürüne sahip olmak istiyorlar. Bu yüzden ürünlerin fiyatlarını Web sitenizde göstermenizi tavsiye ederiz.

Kullanıcılar mağazaya gitmeyi ya da telefon açmayı tercih etmiyorlarsa, satın alma süreci nasıl gerçekleşiyor? Günümüzde yüksek güvenliğe sahip ve kolay satın alma yöntemleri mevcut, kullanıcılar “satın al” butonuna tıkladığında -ya da dokunduğunda- süreç başlamış oluyor. Buraya kadar kullanıcılarınızın size nasıl ulaştığını, açılış sayfanıza geldiklerinde nasıl davrandıklarını, satın alma sürecinin nasıl gerçekleştiğini anlamanız çok önemli. Özellikle mobil cihaz kullanıcılarının davranışlarını analiz etmek ve elde ettiğini sonuçlar doğrultusunda mobil açılış sayfalarınızı optimize etmek, satın alma sürecinin sekteye uğramaması için hayati önem taşımakta. Web sitelerimizi üzerine kurduğumuz o çok önemli kavrama dikkatlice bakın: “dönüşüm“. Kullanıcı davranışlarını anlamadan ve Web sitenizdeki problemleri gidermeden bir ziyareti satın almaya dönüştürmek gerçekten çok zor hale gelebilir.

Yukarıda “fiyat” ve “satın al” ifadelerinden bahsetmiştik, bu iki ifadeye birkaç tane daha ekleyelim; “en yakın mağaza”, “mağaza çalışma saatleri”, “kampanya”, “sezon indirimi”, “yılbaşı hediye paketi” ve uzar gider. Özellikle “en yakın mağaza” ve “mağaza çalışma saatleri” arama terimleri; kullanıcının lokal arama yaptığını, bulunduğu lokasyona en yakın mağazayı tespit edip eğer açıksa oraya gitmeyi düşündüğünü gösteriyor. Bu durumda, eğer lokal arama sonuçlarında bu bilgileri kullanıcıya gösteremiyorsanız, bir arama aktivitesini satışa dönüştürme fırsatını kaçırdığınızı söyleyebiliriz.

Kullanıcıları anlamaya çalışırken sıraladığımız arama terimlerini çoğaltarak kullanabilirsiniz. Örneğin “mağaza çalışma saatleri” yerine “mağaza kaça kadar açık” sorusuna cevap vermeyi deneyebilirsiniz. Ya da “yılbaşı hediye paketi” gibi dönemlik arama terimlerini diğer dönemlerde de kullanabilirsiniz. Buna benzer, kullanıcıyı Web sitenize ya da mağazanıza çekebileceğiniz çok sayıda farklı arama terimi ve eylem çağrısı kullanmanız mümkün.

Yazımızın ilk bölümünde 2015 yılı içinde mobil İnternet kullanımıyla ilgili önemli noktalara değinmeye çalıştık. Yazımızın ikinci bölümünde rakamların konuşmasına izin vereceğiz ve kapsamlı bir analiz yapacağız. Bizi izlemeye devam edin =)

to be continued…

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar