Google’ın Üretken Yapay Zeka Destekli Yeni Arama Deneyimi

Bu örneklerle Google SGE’nin arama sorgularını nasıl ele aldığını, yayıncılara nasıl öncelik verdiğini ve bilgi keşfinin geleceğini nasıl yeniden şekillendirdiğini keşfedin.

Google, Search Labs bekleme listesindeki kişilere yeni Google Arama deneyimini (Search Generative Experience ya da kısaca SGE) sunmaya başladı. Maalesef şuan için sadece Amerikalı kullanıcılar ile sınırlı. Yakın bir zamanda Türkiye için de aktif olmasını umuyorum.

SGE, Google Arama sonuçlarına üretken yapay zeka özellikleri ekliyor. Search Engine Journal tarafından oluşturulan makalede masaüstü ve mobil cihazlarda SGE’ye ve SGE sonuçlarının tipik Google SERP özelliklerine kıyasla nasıl olduğuna dair ilk izlenimleri aşağıdaki blog yazısında görebilirsiniz.

Barry Schwartz’nın ilk izlenimlerini derlediği makaleyi okumanızı öneririm. Ayrıca Aleyda Solis’ da attığı tweet ile ilk izlenimlerini şu şekilde paylaştı:

SEO uzmanı Brodie Clark bu yeni deneyimin e-ticaret sitesi sahiplerine sunduğu fırsatlardan bahseden LinkedIn paylaşımını inceleyebilirsiniz.

SEO uzmanı Michael King bu yeni deneyimde reklamların nasıl görüneceği hakkında yapmış olduğu paylaşımı incelemenizi öneririm.

Örneğin Google SGE, “what is Bard?” sorusunu yanıtlarken 6 referans site vermiş. Google Bard ile ilgili altı kaynağın beşi yayıncılardan gelirken, biri resmi Google Bard Yardım sayfasıymış.

Gördüğünüz üzere yakın bir gelecekte kullanıcılar Google arama sonuçlarında üretken yapay zeka destekli sonuçlar ile karşılaşacaklar. Bu durumun sitelere gelen organik trafiğin düşmesine yol açacağını tahmin etmek için kahin olmamıza gerek yok. Danışmanlık verdiğimiz müşterilerimize bu durumu çok iyi açıklamamız ve sitelere gelen ziyaretçileri sadık birer kullanıcıya dönüştürmek için alternatif yöntemler aramalıyız.

Bunlardan birisi, her şirketin web sitesine kendi ChatGPT destekli sohbet robotunu yerleştirmesi ve kullanıcıların sadece şirketleri ile ilgili değil, sektörel tüm sorularını cevaplandırmaya çalışması olabilir. Şüphesiz bu, sadık ziyaretçi sayısını hızla artıracaktır.

Önümüzdeki haftalarda bu konular ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Craving more SEO knowledge? Extend your learning with #SEOSDINERSCLUB

Subscribe to our newsletter for weekly SEO insights, join the discussion in our community, or engage with professionals on our Twitter group.