Google’ın Üretken Arama Deneyimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google’ın yeni üretken arama deneyimi (Search Generative Experience — SGE) SEO sektöründe devrim yaratacak.

Yapay Zekanın ortaya çıkışı, SEO dünyasını bunun teknoloji üzerindeki tüm etkileri ve genel insan ırkı için ne anlama geldiği konusunda heyecanlandırıyor. Verimliliği on kat artırmaktan yeni fikirlerin ve yeni yönelimlerin yaratılmasına yardımcı olmaya kadar, yapay zekanın etkileri çok sayıda ve büyüleyici.

Yapay zeka dünya için ne kadar olumlu olsa da, araştırmacıların ve çok sayıda akademisyenin bizi uyarmaya devam ettiği gibi, bu yeni paradigmanın ortaya çıkışının çok daha karanlık bir tarafı var. Öyle ki, potansiyel olarak insan türünün yok olmasına neden olabilir. Ancak karanlık tarafına rağmen, pek çok parlak yönü de var.

Hiçbir alan bu gelişmiş paradigmaya arama kadar hazırlıksız olamazdı. Google ve Microsoft’un mücadeleye girmesiyle birlikte, özellikle Google’ın SGE’si (Search Generative Experience) söz konusu olduğunda, arama dünyasında dönüştürücü değişiklikler gördük. Yapay zeka tarafından desteklenen bu yeni kullanıcı arayüzü, arama deneyimini yaşamak için yepyeni bir yol yaratıyor.

Search Generative Experience’ın Google’ı nasıl etkileyeceği ve SEO dünyası üzerindeki tüm etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Tomasz Rudzki tarafından yazılmış makaleyi okuyabilirsiniz.

Makaleyi özetlemek gerekirse;

  • SGE, aramanın nasıl çalıştığı ve nasıl göründüğü konusunda önemli değişiklikler getiriyor. Yapay zeka tarafından üretilen yanıtlar arama sonuçlarının en üstünde gösteriliyor.
  • Şu anda erişim, bekleme listesine katılan beta test kullanıcılarıyla sınırlı. Dünya çapında kullanıma sunulursa, bunun önemli bir etkisi olacağını düşünüyoruz.
  • SEO uzmanlarının yapay zeka kullanan rakiplerine ayak uydurabilmek için arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaya yönelik stratejiler bulmaları gerekecek. Bu uygulamanın yerini hiçbir şey tutamayacak.
  • Web sitesi sahipleri insanların web’de nasıl arama yaptığını büyük ölçüde etkileyebilecek SGE’ye hızlı adapte olmak zorundalar. Web sitesi sahiplerinin bunun sitelerinin nasıl görüntüleneceğini nasıl etkileyeceğini ve bu değişikliklerden nasıl yararlanacaklarını bilmeleri faydalı olacaktır.
  • Geçimini sağlamak için Google Arama ile çalışan herkes için SGE, gelir elde etme yöntemlerini büyük ölçüde değiştirebilir. Eski yöntemler artık işe yaramayabilir, bu da sadece SEO uzmanlarının değil, arama alanındaki herkesin tetikte olması gerektiği anlamına geliyor.

Önümüzde oldukça zorlu bir süreç var. Yapay Zeka sohbet tabanlı arama motorları çok hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Sıradan kullanıcıların çoğu henüz eski arama alışkanlıklarını sürdürüyorlar. Ancak SGE’nin Google aramanın standart bir özelliği haline gelmesi ile çok hızlı bir şekilde bu yeni aramaya adapte olmaya başlayabilirler. Bu ise, sitelere gidecek olan trafiğin giderek azalması anlamına gelecek.

Bundan sonraki işimiz, bu yeni arama deneyimini anlamak ve burada pozisyon kapmaya çalışmak olacak gibi görünüyor. Eğer bir SEO uzmanıysanız, bu gelişmenin bu yıl içinde olmasının kaçınılmaz olduğunu bilmenizde yarar var. Bu, “bu yıl sesli aramanın yılı olacak!” gibi, SEO uzmanlarının sonradan yanlış çıkan bir öngörüsü değil, gerçeğin ta kendisi.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir