Google Mobil Arama Sonuçlarında URL Güncellemesi

Dün Google tarafından yapılan açıklamaya göre, Google, mobil arama sonuçlarındaki URL gösteriminde değişiklik yaptı. Böylece, mobil arama sonuçlarındaki URL’ler klasik versiyondan ziyade, çok daha rahat görünüme olanak veren “breadcrumb” versiyon şeklinde görüntülenmeye başlandı.

 

google mobil algoritma güncellemesi

Bu durum sadece mobil aramaya yansıyacak olsa da, etkisi büyük olacağa benziyor. Özellikle de 21 Nisan 2015’te yayına girecek olan Mobil Uyumluluk Güncellemesi öncesi, önemli bir adım olduğunu söylersek, abartmış olmayız.URL’lerde daha iyi gösterim amacıyla yapılan düzenleme bugün gerçekleşti ve neredeyse tüm dünyadaki kullanıcılara aynı anda gösterilmeye başlandı.

Google, arama sonuçlarında görüntülenen Web sitesi ismi ve URL yapısının daha rahat algılanabilmesi için bu değişikliği yaptığını belirtiyor. Benzer düzenlemeler 2011 ve 2013 yıllarında test amaçlı yapılmıştı ve test edilmeye devam ediyordu. Ancak bu değişiklik bir sürpriz oldu.

Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi Google’ın “Arama sonuçlarına site ismi ekleme” ve “Breadcrumbs” adlı makalelerine göz atarak alabilirsiniz. Eğer URL yapınız bu tür görüntülemeyi desteklemiyorsa, mobil Web’deki organik trafiğinizde ve tıklama oranınızda düşüklük yaşanabilir. URL yapınızı uygun hale getirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz!

İşte aradaki fark:

Bu ekran görüntüsü, 26 Mart 2015 tarihinde alınmıştı:

classic URL

Bu ekran görüntüsünü de az önce aldım:

Breadcrumb URL

Gördüğünüz gibi, URL’lerin içerisindeki ifadeler daha rahat okunabilir duruma gelmiş durumda. 21 Nisan tarihi ve sonrasında mobil arama sonuçları çok daha büyük değişikliklere gebe durumda. Mobil arama sonuçları ile ilgili güncellemeleri takip etmeye ve sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Biz bir sonraki değişikliği tespit etmekteyken, siz de daha önce mobil SEO ile yazmış olduğumuz aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz:

1) Sitenizin mobil versiyonlarını test etmeniz için test araçları:Mobil Uyumluluk Testi İçin Kullanabileceğiniz 8 Araç

2)  Google’ın 21 Nisan 2015’te hayata geçireceği Mobil Uyumluluk Güncellemesiyle ilgili soruları, cevapları ve gelen yeni bilgileri derledik: Google Mobil SEO Güncellemesi – Sıkça Sorulan Sorular

3) Mobil SEO performansı analizini basit bir şekilde nasıl yapabileceğinize göz atalım: Mobil SEO Performans Analizi

4) Google mobil siteye geçişte en sık yapılan 7 hatayı açıkladı: Google: Mobil Uyumlu Siteye Geçişte Sık Yapılan 7 Hata

5)  Google uyumlu mobil site tasarımına adım atmak üzere olan Web sitesi sahiplerine yardımcı olalım istedik: Google Uyumlu Mobil Site, Kullanılabilirlik ve SEO

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner