Google, Ağustos 2023 Çekirdek Algoritma Güncellemesini Başlattı

Google’ın Ağustos 2023 çekirdek algoritma güncellemesi SEO dünyasını nasıl etkileyecek? Sıralamalar, toparlanma stratejileri ve daha fazlası.

Google 22 Ağustos tarihinde, uzun süredir beklediğimiz çekirdek algoritma güncellemesini gerçekleştirdi.

Google’ın çekirdek algoritma güncellemeleri SEO dünyasında büyük depremler gibidir. Sıklıkla küçük sarsıntılar hissederiz, sıralamalardaki küçük değişiklikler, ufukta daha büyük bir şeyin olduğuna işaret eder. Son zamanlarda, sıralamalar tektonik plakalar kadar hareketliydi!

Eğer siteniz olumsuz etkilendiyse, panik yapmayın. Depremin şiddetini ancak deprem bittikten bir süre sonra sağlıklı ölçebilirsiniz.

Güncellemenin tam olarak ne zaman tamamlanacağı henüz belli değil, fakat Google, tüm süreç bittiğinde “Google Search Status Dashboard” sayfasında bir duyuru yayımlayacağını belirtti.

Bu tür çekirdek algoritma güncellemeleri, Google’ın kullanıcılara en yararlı ve güvenilir sonuçları sunabilmesi için düzenli olarak yapılmakta. Ancak unutmayın, çekirdek güncellemeler belirli siteleri veya sayfaları hedeflemek için tasarlanmamıştır. Yani, daha önce düşük sıralamada olan sayfalar yükselebilirken, yüksek sıralamalı sayfalar düşebilir.

Google’ın çekirdek algoritma güncellemelerinden sitenizin etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek için ücretsiz Chrome eklentisi GSC Guardian’ı kullanmayı deneyebilirsiniz. Önemli algoritma güncellemelerini performans raporuna getiriyor ve bu güncellemeler ile çakışan performans artışlarını ya da azalışlarını net olarak görebiliyorsunuz.

Etki ve Toparlanma

Bir çekirdek algoritma güncellemesi, bir web sitesinin arama performansını olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Eğer sıralamalarınızda bir düşüş görüyorsanız, bu mutlaka web sitenizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Google, sıralamalardaki düşüşleri görenleri, teknik çözümler aramak yerine web sitesi kalitesini artırmaya odaklanmaya teşvik ediyor.

Nasıl Toparlanılır?

Google, çekirdek bir algoritma güncellemesi sonrası düşen arama performansınızı nasıl iyileştireceğinize dair birkaç öneride bulunuyor:

Bu, içeriğinizin insanların sorularını nasıl yanıtladığı konusunda size bir fikir verecektir. Öğrendiklerinizi, içeriğinizi arama yapanların ihtiyacına göre iyileştirmek için bir öncelik haline getirin.

Toparlanma Süresi

Genellikle, bir çekirdek algoritma güncellemesi nedeniyle kaybedilen sıralamaları geri kazanmak birkaç ay sürebilir. Ancak, Google algoritmalarını sürekli olarak ayarlamaktadır ve daha geniş çekirdek güncellemeleri arasında, sayfalar üzerinde olumlu etkiler yaratabilecek daha küçük güncellemeler yapabilir.

İleriye Dönük Olarak Ne Yapmalıyız?

Google’ın Ağustos 2023 çekirdek algoritma güncellemesinin etkisi henüz tam olarak anlaşılmamışken, işletmeler ve SEO profesyonelleri sabırlı olmalı, web sitesi kalitesini iyileştirmeye odaklanmalı ve hızlı çözümlerden kaçınmalıdır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner