ChatGPT ile Öne Çıkan Snippet’leri Nasıl Ele Geçirebilirsiniz?

ChatGPT’nin ipuçları ve püf noktalarıyla öne çıkan snippet’leri (featured snippets) kontrol altına alın ve web sitenizin SEO performansını artırın.

Öne çıkan snippet’ler (featured snippets), içeriğinizin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) görünürlüğünü önemli ölçüde artırabilen arama motoru optimizasyonunun (SEO) önemli bir yönüdür. Son zamanlarda Google, öne çıkan snippet ekranlarında kayda değer bazı değişiklikler yaptı. Bu blog yazısında, bu değişiklikleri ve bunlardan yararlanmak için içeriğinizi nasıl optimize edebileceğinizi tartışacağız.

Google’ın öne çıkan snippet’larda yaptığı en dikkat çekici değişikliklerden biri daha büyük yazı tipleri kullanmasıdır. Bu, snippet’teki metnin artık daha kolay okunabildiği ve daha dikkat çekici olduğu anlamına geliyor. Ayrıca, Google artık snippet’in en önemli kısımlarını arka planın farklı bir tonda görünmesini sağlayacak şekilde vurguluyor. Bu, öne çıkan snippet’e dikkat çeker ve SERP’te öne çıkmasını sağlar.

Peki, bu değişikliklerden yararlanmak için içeriğinizi nasıl optimize edebilirsiniz?

İlk adım, içeriğinizin Google’ın öne çıkan snippet’ler için bilgi çekmesini kolaylaştıracak şekilde yapılandırıldığından emin olmaktır. Bu, içeriğinizin taranmasını kolaylaştırmak için net başlıklar, madde işaretleri ve diğer biçimlendirme tekniklerini kullanmak anlamına gelir.

Ardından, hedeflediğiniz anahtar kelimeler için öne çıkan snippet’leri yakından inceleyin. İçeriğinizde Google’ın bilgileri aldığı bölümü not edin ve bu bölümün snippet için optimize edildiğinden emin olun. Bu, alanı daha kısa ve öz olacak şekilde yeniden yazmak veya önemli bilgileri kalın veya italik kullanarak vurgulamak anlamına gelebilir.

Ayrıca, öne çıkan snippet’lerin arama sorgusuna bağlı olarak değişebileceğini de belirtmek gerekir. Bu, farklı sorgular için farklı içerik bölümlerini optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir. İçeriğinizin performansını izlemek ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemek için Google Search Console ve Google Analytics gibi araçları kullanın.

Bu optimizasyon tekniklerine ek olarak, öne çıkan snippet’lerle ilgili hatırlanması gereken bazı genel en iyi uygulamalar vardır. Her şeyden önce, içeriğinizin yüksek kaliteli ve arama sorgusuyla alakalı olduğundan emin olun. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa, snippet’te öne çıkarılma olasılığı da o kadar artar.

Ayrıca, arama sorgusunu mümkün olduğunca açık ve kısa bir şekilde yanıtlamayı hedeflemeniz en iyisi olacaktır. Öne çıkan snippet’ler kullanıcılara hızlı ve kolay yanıtlar verir, bu nedenle içeriğiniz ne kadar açık ve anlaşılır olursa o kadar iyi olur.

ChatGPT Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Google’da öne çıkan bir snippet ile karşılaşırsanız ve içeriğini geliştirmek veya yeniden yazmak istiyorsanız, ChatGPT size yardımcı olabilir. İnsan benzeri metni anlamak ve üretmek için eğitilmiş bir dil modeli olarak ChatGPT, arama sorgunuza daha doğru ve etkili bir şekilde cevap verebilecek snippet’in daha iyi bir sürümünü oluşturmanıza yardımcı olabilir. ChatGPT ile içeriğinizi öne çıkan snippet için optimize edebilir ve web sitenize veya platformunuza daha fazla trafik ve etkileşim çekme şansınızı artırabilirsiniz.

ChatGPT Kullanarak Öne Çıkan Snippet Bölümünde Görünen Gönderiyi Yeniden Yazın

“İyi bir SEO uzmanı nasıl olunur?” arama sorgusunda öne çıkan snippet pozisyonuna aday bir içerik üretmek istediğimizi varsayalım. Şu adımları takip edebiliriz:

  1. Öne çıkan snippet bölümünde görünen URL şu şekildedir: https://www.kariyer.net/pozisyonlar/arama+motoru+optimizasyonu+seo+uzmani/nedir
  2. Bu, Google’ın vurguladığı ifadedir: “Çeşitli akademiler tarafından SEO Uzmanlığı sertifika eğitimi verilmektedir.”

Öne çıkan snippet bölümündeki cümlenin tamamı şöyledir: “Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı olmak için resmi bir eğitim zorunluluğu yoktur. Çeşitli akademiler tarafından SEO Uzmanlığı sertifika eğitimi verilmektedir. Meslek profesyonellerinin başarı için kişisel tecrübe sağlamaları ve ilgili alana yönelik yüksek bir meraka sahip olması beklenir.”

(Not olarak şunu ekleyeyim; SEO konusunda Google sertifika vermeye yanaşmamaktadır, zira bu ortalığı karıştırabilir! Dolayısıyla bu featured snippet arama yapan kullanıcıları yanlış yönlendirme potansiyeline sahip. Herneyse, şuan konumuz bu değil!)

  1. ChatGPT’ye giriş yapın ve alternatif bir makale oluşturmak için bu yönlendirmeleri kullanın:

Bu makaleyi aşağıdaki kurallarla yeniden yazın: [https://www.kariyer.net/pozisyonlar/arama+motoru+optimizasyonu+seo+uzmani/nedir]

Kurallar:

  1. Makale benzer bir ifade içermelidir: “Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı olmak için resmi bir eğitim zorunluluğu yoktur. Çeşitli akademiler tarafından SEO Uzmanlığı sertifika eğitimi verilmektedir. Meslek profesyonellerinin başarı için kişisel tecrübe sağlamaları ve ilgili alana yönelik yüksek bir meraka sahip olması beklenir.”
  2. Yeniden yazılan makale en az 1000 kelime uzunluğunda olmalı ve benzer alt başlıklar içermelidir.
  3. İlgi çekici bir sayfa başlığı ve 150 karakter içinde çekici bir meta açıklama oluşturun.

Ve işte sonuç. Bir iki ek komut ile sayfa başlığı ve açıklamasında değişikliğe gidebilirsiniz. Hepsi sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Elbette, ChatGPT tarafından yazılan yazıyı bir okuyucu gözüyle okuyarak kontrol etmenizde ve ufak dokunuşlar yaparak daha da iyi hale getirmenizde fayda var.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir