Araştırmacılar Yapay Zeka Araması İçin Nasıl SEO Yapılacağını Keşfetti

Araştırmacılar birden fazla yapay zeka arama optimizasyon stratejisini test etti ve yapay zeka arama sıralamalarında görünürlüğün nasıl artırılacağını keşfetti.

Araştırmacılar, AI arama motorları için SEO stratejilerini nasıl optimize edebileceklerini keşfetmek için kapsamlı bir çalışma yürütmüş.

Princeton, Georgia Tech, Allen Institute for AI ve IIT Delhi’den gelen bu ekip, düşük sıralamalı sitelerin görünürlüğünü %115 oranında artırarak, genellikle arama sonuçlarını domine eden büyük kurumsal siteleri geride bırakmayı başarmış.

Test edilen dokuz teknik, farklı bilgi alanları ve karmaşıklık seviyelerindeki 10,000 arama sorgusunu içeren bir veritabanı üzerinde uygulandı. Bu tekniklerin bazıları belirli bilgi alanları için özellikle etkili olurken, üç tanesi tüm site türleri için özellikle iyi sonuçlar vermiş.

Araştırmacılar, Perplexity.ai ve Bing Chat tabanlı bir AI arama motoru modeli üzerinde testler yaptı. Test edilen yöntemler arasında şunlar var;

  • Otorite kazandırma
  • Anahtar kelime optimizasyonu
  • İstatistik ekleme
  • Kaynak gösterme
  • Alıntı ekleme
  • İçeriği anlaşılır kılma
  • Akıcılık optimizasyonu
  • Nadir ve benzersiz kelimeler eklemek
  • Teknik terimler eklemek

En etkili üç strateji kaynak gösterme, alıntı ekleme ve istatistik ekleme olmuş. Bu stratejiler, baz temellere kıyasla %30–40 arasında bir iyileşme sağlamış.

Diğer yandan, otoriter ve ikna edici tonlar veya daha fazla anahtar kelime eklemek gibi bazı yöntemler AI arama motorlarında sıralamayı genel olarak iyileştirmemiş.

İlginç bir şekilde, içeriğin hangi bilgi alanına ait olduğuna bağlı olarak hangi optimizasyonun en iyi çalıştığı değişiklik göstermiş. Örneğin, tarihsel içerikler otoriter bir tonla daha iyi sıralanmış, otoriteye dayalı kaynaklarla geliştirilen içerikler gerçek arama sorguları için en iyi artışı sağlamış, hukuk ve hükümetle ilgili sorular için istatistik eklemek iyi sonuçlar vermiş.

Bu çalışma, düşük sıralamalı web sitelerinin, AI arama motorları için bu optimizasyon stratejilerinden önemli ölçüde yararlanabileceğini gösteriyor. Özellikle, kaynak gösterme yöntemi, SERP’te (Arama Motoru Sonuç Sayfası) beşinci sıradaki web sitelerinin görünürlüğünü %115,1 oranında artırmış, buna karşılık en üst sıradaki web sitelerinin görünürlüğü ortalama %30,3 azalmış.

Bu, küçük içerik oluşturucuların Generative Engine (Yaratıcı Motor) yanıtlarında görünürlüklerini önemli ölçüde artırarak dijital alanda daha büyük kuruluşlarla daha etkin bir şekilde rekabet etmelerine olanak tanıyan bir fırsat sunuyor. Bu çalışma, AI tabanlı arama motorları için SEO’nun yeni bir yolunu gösteriyor ve AI Aramasının SEO’yu yenilgiye uğratacağını iddia edenlerin erken konuştuklarını gösteriyor. Araştırma, SEO’nun gelecek nesil AI arama motorlarında rekabet edebilmek için nihayetinde GEO’ya (Generative Engine Optimization) evrileceğini ortaya koyuyor. Araştırmanın PDF dökümanına buradan ulaşabilirsiniz. 2024 yılında SEO alanında başarılı olmayı planlıyorsanız, işi gücü bırakın, bu dökümanı anlamaya çalışın.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner