Google: Backlink’ler Gelecekte Sıralama Faktörü Olarak Daha Az Önemli Olacak

Google, brightonSEO oturumlarında kaydedilmiş bir Search Off The Record podcast’inde, John Mueller’in “zaman içinde bir sıralama faktörü olarak backlink’lerin bugün olduğu kadar önemli ve büyük bir sıralama faktörü olmayacağına inandığını söylediğini” yayımladı. Kısacası, bağlantılar gelecekte Google’ın sıralama algoritmasında bugün olduğu kadar ağırlıklı olmayacak.

Söz konusu John Mueller olunca, bu sözlerin kişisel iyi dilek ve temennilerden ziyade, bizleri yeni oluşacak duruma alıştırmak ve ikna etmek için söylenmiş olduğunu düşünüyorum. Bilmem, siz ne düşünüyorsunuz?

Aslında son birkaç yılda Google’un yapay zeka algoritmalarını iyiden iyiye devreye sokması, E-A-T konusundaki gelişmeler ve en son yararlı içerik güncellemesi ile birlikte gidişat backlink’lerin etkisinin azalmakta olduğunu gösteriyor.

Elbette, bir sitenin Google tarafından keşfedilebilmesi için backlink almış olması daha uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor.

Haftanın en önemli SEO gelişmelerini değerlendirdiğim, 139. sayısını geçtiğimiz Pazar yayımladığım Dijital Pazarlama Notları bültenimi okumak için tıklayın.

Diğer Videolar