Bir Çok SEO Aracında Bulunan Domain Otoritesi Bir Google Sıralama Faktörü Müdür?

Birçok şirket ve SEO uzmanı Domain Otoritesi’nin çok önemli olduğuna inanıyor. Pek çok site ve blogda, arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmek için web sitenizin Domain Otoritesi nasıl artırabileceğinize dair kılavuzlar var. Ancak daha yüksek bir Domain Otoritesi gerçekten daha iyi sıralamalarla sonuçlanır mı? Gelin birlikte göz atalım.

Bu metriği ilk ortaya atan Moz’un web sitesi otoritesini ölçmek için bir metrik geliştiren tek SEO platformu olmadığını belirtmek gerekir.

  • Ahrefs’in bir Ahrefs Sıralaması ve Domain Derecelendirmesi vardır. AR, Ahrefs veri tabanındaki web sitelerini geri bağlantılarının boyutuna ve kalitesine göre sıralarken, Etki Alanı Derecelendirmesi, 100 puanlık bir ölçekte Ahrefs veri tabanındaki diğerlerine kıyasla bir web sitesinin backlink profilinin gücünü gösterir.
  • Semrush, bir alan adının veya web sayfasının genel kalitesini ve SEO performansını ölçen bir Otorite Puanına sahiptir.
  • Majestic, bir web sitesinin sahip olduğu bağlantı sayısını ve web sitesinin içeriğinin kalitesini ölçen Akış Metrik Puanlarına sahiptir.

Moz’un Alan Adı Otoritesi (DA), Ahrefs’in Alan Adı Sıralaması (DR), Semrush Otorite Puanı ve Majestic’in Akış Metrik Puanlarına benziyor.

Bunların hepsi, arama motoru sıralamaları üzerinde gerçek bir etkisi olmayan üçüncü taraf araçlar tarafından hesaplanan otorite ölçümleridir.

John Mueller bir keresinde Google’ın Etki Alanı Yetkisi ile benzer şeylerle eşleşen metriklere sahip olduğunu öne sürerken, Twitter ve Reddit’te Moz tarafından hesaplanan Etki Alanı Yetkisinin kullanılmadığını defalarca yineledi.

Ayrıca, Google içinde dahili olarak hesapladıkları hiçbir şeyi “alan adı otoritesi” olarak adlandırmadıklarını da belirtti.

Bu nedenle, SEO araçları tarafından hesaplanan bu tür metriklerin Google açısından bir anlam ifade etmediklerini, bunlara bağlı olarak strateji oluşturmanın ve sıralamalarda olumlu bir beklenti içine girmenin gerçekçi bir yaklaşım olmadığını söyleyebiliriz.

Haftanın en önemli SEO gelişmelerini değerlendirdiğim, Dijital Pazarlama Notları bültenimi okumak için tıklayın.

Diğer Videolar