Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Mobil Öncelikli İndekslemede Son Durum

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Google Webmasters Hangouts toplantısında soruları yanıtlayan John Mueller, 2016’nın sonlarında duyurulan Mobile Öncelikli İndeksleme konusunda bazı ipuçları vererek ilerlemelerden bahsetti.

Google’ın Mobile-First Indexing olarak adlandırdığı bu yenilik Google sıralamalarında ciddi değişikliklere sebep olabilir. Mobil öncelikli indekslemede son duruma gelin hep birlikte bakalım.

Bilindiği üzere, web siteleri Google dizinlerinde sadece masaüstü sürümlerine göre sıralamaya konuluyor. Mobil sürümünüz varsa bile o sürüm için ayrıca bir Google sıralaması gerçekleşmiyor. Kasım 2016’da duyurulan ve 2017’de hizmete gireceği söylenen mobil dizin sayesinde websitelerinin mobil uyumlu sürümleri ciddi önem taşıyacaktır. Mobil Öncelikli İndeksleme hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Google mobil öncelikli indekslemeyi devreye aldığı zaman, ilk başta sadece mobil indekslemeye hazır olan siteleri dikkate alacaktır.

Bu cümleden anlaşılacağı üzere, Google direkt olarak siteleri mobil indekslemeye dahil edip sıralama kaybına uğratmayacak. Peki mobil sürümü olan siteler sıralamada nasıl yükselecek yoksa ilk aşamada sıralama değişiklikleri meydana gelmeyecek mi? bunu zamanla göreceğiz…

Google Hangouts toplantısında mobil indeksleme ile ilgili konuşmasından elde ettiğimiz bir diğer önemli nokta ise, Google’ın bu özelliği devreye alırken site sahiplerine duyuru yapıp yapmayacağıyla ilgili. Mueller’in söylediğine göre, Google gizli bir şekilde de mobil öncelikli indekslemeyi devreye alabilir. Bu demek oluyor ki, Google Analytics raporlarında görülen ani değişikliklerin sebebini araştırırken mobil uyumluluk konusu çok kulak arkasına atmamalıyız.

Google’ın bu değişikliği adım adım hayata geçirmesi mobil sürümü mevcut olan websitelerinin herkesten önce indekslenmesine yarayacak olup, diğer taraftan mobil sürümü henüz olmayanların ise Google tarafından biraz daha bekletileceği anlamına geliyor.

Şirket tarafından detaylı açıklamaların ileri tarihlerde yapılacağını belirten Mueller, Mobil öncelikli indekslemenin hayata geçeceği tarih olarak ise 2018’i işaret etti.

Stradiji olarak tavsiyemiz Google’ın bu duyurusu üzerine bir rahatlama duygusuna kapılmamanızdır. Şuan dahi müşterilerimizin hedef keyword’lerinin mobil ve desktop sıralama durumlarında ciddi farklılıklar gözlemliyoruz. Mobil siteniz performans ve kullanıcı deneyimi anlamında desktop sitenizin çok gerisinde kalıyorsa, çanlar sizin için çalıyor demektir. 2018 başına kadar mobil sitenizin Google kriterlerini karşılayabilmesi için şimdiden hazırlık yapmaya başlamalısınız. İlk olarak Mobil SEO Rehberimize göz atmaya ne dersiniz?

 

 

Paylaş!