Wikipedia Google Cezasına Çarptırılmış Olabilir Mi?

Dünyanın en çok ziyaret edilen Web sitelerinden biri olan Wikipedia, Panda 4.1 ve Mobil Uyumluluk güncellemesinden olumsuz etkilenmiş görünüyor. Gelin bunun sebeplerini hep beraber inceleyelim.

google and wikipedia

Google algoritma güncellemesi yaptığında Web sitelerinin büyük bir kısmının bundan etkilendiğini gözlemliyoruz. Özellikle güncelleme sonrasında arama sonucu sayfasındaki yerini kaybeden Web siteleri, doğal olarak organik trafik kaybı yaşamakta. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın ilk sayfasında yer almayan bir Web sitesinin yaşadığı trafik kaybı ciddi düzeydedir.

Wikipedia’nın bu durumdan etkileneceğini söylemek zormuş gibi gelse de, son dönemde yapılan analizler Wikipedia’nın da gözle görülür şekilde trafik kaybı yaşadığını göstermekte. SearchMetrics Suite ile yaptığımız analizde, hem Panda 4.1 hem de Mobil Uyumluluk güncellemesinden olumsuz etkilendiğini görmekteyiz.

Searchmetrics wikipedia Seo visibility

Grafikte de görebileceğiniz gibi, yaşanan düşüş özellikle güncellemelerden sonra dikkat çekmekte. Özellikle mobil uyumluluk konusunda Google Sayfa Hızı testinden sınıfta kalan Wikipedia, artan mobil internet kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap veremiyor gibi görünmekte:

wikipedia sayfa hızı testi mobil

Sayfa hızı testinin mobil kısmından 55 puan alan Wikipedia, aynı testin “Kullanıcı Deneyimi” bölümünden 79 puan almakta ancak “Bu sayfa Google’ın Mobil Uyumluluk Testi’ni geçemeyebilir.” uyarısıyla da karşılaşmakta:

wikipedia sayfa hızı testi kullanıcı deneyimi

SimiliarWeb tarafından yapılan bir araştırmaya göre, güncellemeden sonraki dönemde Wikipedia’dan gelen trafikte yaklaşık olarak %40 civarında kayıp yaşamış. Bu durum da akıllara “Acaba Wikipedia Google penaltısına mı maruz kaldı?” sorusunu getiriyor. Aynı araştırmada, Wikipedia’nın son 3 ayda 250 milyon masaüstü trafik kaybı yaşadığı iddia edilmekte.

wikipedia referral traffic

wikipedia desktop traffic

Bu durumda şunu söyleyebiliriz; Google, Wikipedia’da da sayfası olan ancak kendi Web sitesi olan kurum ya da kişinin sitesini ön plana çıkarıp, Wikipedia’yı alt sıralara itiyor. Wikipedia’nın uzun yıllar sahip olduğu otoritenin son güncellemeyle beraber Google tarafından cezalandırılması, Wikipedia’nın içerik kalitesi konusundaki durumunun sorgulanmasına yol açabilir.

Uzun süre kendine has bir standart geliştiren ve “Özgür Ansiklopedi” sloganıyla herhangi bir kar amacı gütmeden hizmet veren Wikipedia, çok sayıda kullanıcının gönüllü katkısıyla büyüyerek İnternette kayda değer bir yere sahip oldu. Birçok dilde içeriğe ulaşabileceğiniz Wikipedia’nın Türkiye’de de birçok kullanıcısı ve okuru var. Birçok konuda sıklıkla başvurulan bir kaynak olan Wikipedia’nın otoritesi, Google standartlarına uymadığı için sarsılmış olabilir mi?

Nihayetinde Wikipedia’nın istatistiklerini tam olarak görmemiz ve nasıl bir kayıp yaşandığını ve bunun neden kaynaklandığını gözlemlememiz mümkün değil. Ancak çoğu SEO uzmanının da merak ettiği bu durum hakkında birkaç söylenti daha var. Özellikle Google’ın hizmete soktuğu “Hızlı Cevap Kutucuğu”nun kullanımının yaygınlaşmasından sonra, Wikipedia kullanımının azaldığı yönünde birkaç söylenti mevcut. “Hızlı Cevap Kutucuğu”, Google’a sorduğunuz bazı soruları arama sonuçlarında hızlıca göstererek herhangi bir Web sitesine giriş yapmanıza gerek bırakmıyor. Örneğin seçim döneminde “nerede oy kullanabilirim?” diye sorduğunuzda, eğer daha önce giriş yapmamışsanız Google adresinizi güncellemenizi istiyor ve seçim sandıklarının bulunduğu en yakın yerleri gösteriyor. Veya Google’a bir matematik işlemini sorabilirsiniz:

hızlı cevap kutucuğu matematik

Ya da hava durumunu sorduğunuzu varsayalım:

hızlı cevap kutucuğu hava durumu

Bu ve bunun gibi hızlı fonksiyonlar, Google’ın kullanıcıya hızlıca yanıt verme sorumluluğunu göstermekte. Benzer fonksiyonların yaygınlaşmasıyla birçok Web sitesine ihtiyaç duymayan kullanıcı, bu sitelerin organik trafiğinin olumsuz etkilenmesine de sebep olmakta.

Bir başka söylenti de, Wikipedia’nın, Google’ın 6 Ağustos 2014 tarihinde yayına aldığı “Https / SSL” güncellemesinden etkilendiği yönünde.  Yine SearchMetrics Suite ile yaptığımız kontrolde, güncellemenin ilan edildiği tarihten hemen önce başlayan düşüş, zamanla etkisini gösteriyor ve Wikipedia, SEO görünürlüğünü kaybetmeye başlıyor:

Pigeon Https ssl

Google algoritmaları güncellendikçe, özellikle de son dönemde çıkan Panda 4.2 güncellemesiyle beraber, Wikipedia’nın trafik kaybı yaşamaya devam edip etmeyeceğini önümüzdeki haftalarda daha iyi gözlemleyebiliriz. İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan Wikipedia, algoritma güncellemelerinden böyle etkileniyorsa, diğer Web sitelerinin nasıl etkileneceğini düşünmek dahi istemeyebilirsiniz. Ancak acı gerçek bu; arama motorları algoritmalarını daha iyi bir kullanıcı tecrübesi sunmak için güncelledikçe, her Web sitesi olumsuz etkilerle karşılaşabiliyor. Wikipedia bunun en görünür örneği. Peki ya sizin Web siteniz bu güncellemelerden nasıl etkileniyor?

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner