Merhaba Stradiji takipçileri! Bugün sizlerle birlikte SEO Projelerinde kullanabileceğiniz çok faydalı bir tarama aracı olan Screaming Frog yazılımını inceleyeceğiz. Açıklamada da bulabileceğiniz adresten ücretsiz olarak indirebileceğiniz kurulum dosyasını, Windows, Mac Os X ve Linux – Ubuntu işletim sistemlerine göre seçebiliyorsunuz.

İndirdiğiniz dosyayı kurduğunuzda, site başına maksimum 500 URL’ye kadar tarama yapan ücretsiz versiyonu kullanabiliyorsunuz. Eğer lisans satın almak ve programı sınırsız kullanmak isterseniz, aynı sayfadan 99 Euro’luk bir yıllık lisans satın alabilir ve programı bir yıl boyunca sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Stradiji olarak biz lisanslı kullanıcısı olduğumuz için bu ve takip eden videolarda yazılımın tüm hünerlerini size gösterebileceğiz.

Screaming Frog tarama aracının bize göre en büyük artısı mobil ya da masaüstü arama motoru robotlarını taklit edebilme yeteneğinin olması. Bu şu anlama geliyor; yapım aşamasında bir siteniz olsa dahi, bu araç ile bir test linki üzerinden sanki siteniz yayımlanmış gibi kontrol edebilir, tespit ettiğiniz hataları düzeltebilirsiniz. Mevcut sitenizin temel SEO hatalarını çok kısa sürede tespit edebilir, geliştirici ekibinizin çok hoşuna gideceğini düşündüğümüz aksiyon planları oluşturabilirsiniz.

Oldukça fazla sayıda özelliğe sahip olan bu yazılımı 3 videoda inceleyeceğiz; birinci videomuz genel tanıtım, ikinci videomuz temel SEO taramasında dikkat edilmesi gerekenler ve üçüncü videomuz ise gelişmiş özellikler olarak planladık.

Screaming Frog ile Web sitemizi taratırken, programın faydalarından kısaca bahsedelim. Screaming Frog, site üstü SEO incelemesi yaparken kullanabileceğiniz oldukça faydalı bir program. Ücretsiz versiyonunda küçük ölçekli Web sitelerini analiz edebilir ve site üstü SEO eksikliklerini tespit edebilirsiniz.

Site üstü temel SEO eksikliklerini hatalı yönlendirmeler, hatalı meta etiket kullanımı, 404 veya 500 hata kodları vererek açılmayan sayfalar, yanlış yazılmış sayfa adresleri, eksik ya da yinelenen sayfa başlıkları, çok uzun olan sayfa açıklamaları şeklinde kısaca özetleyebiliriz. Tüm bunları ve çok daha fazlasını Screaming Frog ile birkaç dakika içinde kontrol etmeniz ve gerekli iyileştirmeleri yapmaya başlamanız mümkün!

İkinci videomuzda daha gelişmiş özelliklerden bahsedeceğiz. Siz de hemen kendi sitenizi taratın ve tespit ettiğiniz sorunları iyileştirmeye başlayın! İkinci videomuzda Screaming Frog’u biraz daha detaylı bir şekilde tanıtacağız. Aklınıza takılan soruları yorum olarak eklemenizi rica ediyoruz. Böylece ikinci ve üçüncü videolarda onları da cevaplandırabiliriz. Bizi izlemeye devam edin!

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Emre Ercan
1983 Eskişehir doğumludur.
Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 6 sene boyunca Vodafone Türkiye bünyesinde çeşitli görevlerde yer almıştır. Buradaki görevinden sonra Medya / Reklam sektörüne geçiş yapıp People Initiative bünyesinde raporlama ve planlama görevlerini üstlenmiştir.
2013 yılından bu yana Stradiji'de SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı görevini yürütmektedir.
Bağımsız olarak fotoğrafçılık ve müzisyenlik de yapmaktadır.