Organik Ziyaretçi Trafiği Neden Önemlidir?

Ödemeli reklamlar ya da Sosyal Medya, sitenize trafik çekmek için oldukça verimli yöntemler olarak değerlendirilebilir. Ancak ortada doğal arama motoru trafik artışı yoksa, bu işin sonu nereye varır? Gelin hep birlikte irdeleyelim.

seo ödemeli arama sosyal medya

Web sitenizle ilgili yaptığınız ya da yapacağınız her eylemin belli sonuçları var. Yeni bir tasarım, yeni sayfalar eklemek, düzenlemeler yapmak, altyapı değişikliği ve benzeri eylemler, öncelikle belli bir bütçeyle ifade edilmekte. Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde zaman ve para harcamak gerektiğini muhtemelen bizden daha iyi biliyorsunuzdur. Bir de sitenizi kullanıcılara ulaştırmak konusunda yapabilecekleriniz var ve bu konuda da zaman ve para harcamanız gerekebilir. Peki hangisi daha verimli ve ekonomik? Biz, kullanıcıların bir Web sitesine organik arama aracılığıyla ulaşmasının daha verimli ve daha ekonomik olduğunu düşünüyoruz.

Geçmişte, ödemeli arama veya Sosyal Medya platformlarının olmadığı ve “Arama Motoru” kavramının yeni yeni ortaya çıktığı dönemlerde kimsenin bu türden kaygıları yoktu. Bir Web Sitesi,  diğer Web siteleri sayesinde İnternette bir otoriteye sahip olabiliyordu. O zamanlarda arama motorları vardı ancak şimdiki gibi karmaşık algoritmalar kullanmıyorlardı, böylece sayfanızın bir kenarına yüzlerce anahtar kelime serpiştirerek arama motorları tarafından da bulunabilir hale gelmek mümkün olabiliyordu.

ödemeli arama platformu

Bugünler çok gerilerde kaldı ve dönem değişti. Trafik elde etmek için ödemeli arama platformları yoğun bir şekilde kullanılır hale geldi.  Google AdWords, Bing Ads gibi platformlar, ödenecek miktarın belirlenmesini serbest hale getirerek İnternet reklamcılığının kapsamını genişletmeyi başardı. Ödemeli arama platformları hedef kitle, coğrafik bölge, yaş, dil gibi belirlemeleri yapmayı da mümkün kıldı ve “yeniden pazarlama” faktörünün de işin içine dahil olmasını sağladı. Böylece kullanıcıların ilgisini çekmek için yeni bir platform kullanmak mümkün oldu.

sosyal medya ve diğer şeyler

Sosyal Medya da bu süreçte bir diğer önemli trafik sağlayıcı haline dönüştü. Sosyal Medya hesabınızda ister ödemeli ister organik paylaşımlar olsun, fark etmez. Sosyal Medya için de belli bir zaman harcamanız ve belli bir bütçe ayırmanız gerekmekte. Sosyal Medyada herhangi bir reklam vermiyorsanız yeni kullanıcılarla karşılaşma ihtimaliniz sorgulanabilir durumda. Marka bilinirliği ve isminize duyulan güven ve sadakat yüksek düzeyde değilse, hitap ettiğiniz kitle çok geniş değilse, Sosyal Medyada “kendi çapında” bir şeyler yapmaktan öteye gidemeyebilirsiniz. Reklam verdiğinizdeyse hedeflediğiniz kitlenin bir kısmı Sosyal Medya etkinliklerinizi beğenebilir ancak beğenmeyenler de olacaktır, reklamınızı görmek istemeyen insanların sayısının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Veya verdiğiniz reklamın düzgün hazırlanmamasından kaynaklanan negatif dönüşler almanız da söz konusu olabilir.

Öncelikle SEO, Ödemeli Arama ve Sosyal Medya arasındaki farkları kısaca sıralayalım:

SEO:

 • Yapacağınız her şey özünde organik trafiği (doğal trafik) artırmak içindir
 • Çalışmanızın sonuç vermesi zaman almaktadır
 • Gelişimi kademeli olarak gerçekleşmektedir
 • Sürekliliği olan çalışma gerektirmektedir
 • Belirli bir konuyu veya konuların tümünü hedefleyebilirsiniz
 • SEO projenizi sonlandırsanız dahi sitenizden dönüşüm elde etmeye devam edersiniz.

Ödemeli Arama:

 • Kurulumunu yaptığınız andan itibaren sonuç almaya başlarsınız
 • Belirli bir konuyu hedefleyebilirsiniz; Marka bilinirliği, belli bir ürün / hizmet veya ürün-hizmet grubu
 • Bütçe ve teknik yönetiminin çok sıkı yapılması gerekir
 • Ödemeli Arama projenizi sonlandırdığınızda sonuç alma ihtimaliniz yoktur.

Sosyal Medya:

 • Sosyal Medya hesabını takip edecek kullanıcılara uğraşmak için uzun süreli efor sarf edilmesi gerekir
 • Çalışmanızın sonuç vermesi zaman almaktadır
 • Gelişimi kademeli olarak gerçekleşmektedir
 • Sosyal Medya projenizi sonlandırdığınızda sonuç alma ihtimaliniz kademeli olarak ortadan kalkmaktadır

Özetlediğimiz maddeler haricinde aklınıza birçok madde gelebilir. Ancak özetle bu şekilde ifade etmemiz yanlış olmaz. Her iki yöntemin son maddesine özellikle dikkat etmenizi rica ederim; bir proje sona erdiğinde neler oluyor?

SEO çalışmasını sona erdirdiğinizde sonuç almaya devam edersiniz çünkü Web Siteniz belli düzeyde arama motoru optimizasyonu ihtiyacını karşılayabilecek hale gelmiştir. Ancak Ödemeli Arama için aynı şeyi söyleyemiyoruz, bütçeniz bittiği anda görünürlük konusunda herhangi bir sonuç almanız mümkün olmuyor. Sadece dönemlik kampanyalarınız için yüksek düzeyde görünürlük sağlaması dışında bir faydası olmadığını söyleyebiliriz. Tabi Ödemeli Arama bir kampanyanın olmazsa olmazıdır, sağladığı destek tartışılmazdır, ancak bütçesi tükendiği anda görünürlük kaybı yaşanmaktadır.

Bir SEO çalışmasını Sosyal Medya ile karşılaştırmamız gerekirse, yukarıdaki temel maddelerin ilki ve sonuncusu çok önemlidir. SEO’da olduğu gibi Sosyal Medya’da başarıya ulaşmanın ilk koşulu sabırlı olmaktır. Ödemeli Arama projesinde olduğu gibi Sosyal Medyada da bir proje sonlandırıldığında sonuç alma ihtimali ortadan kalkmaktadır.

Hem Arama Motoruna hem de Kullanıcıya hitap eden öğelerle bezenmiş bir Web sitesinin aldığı trafiğin en büyük kısmını organik trafik oluşturmaktadır. Aşağıda vereceğimiz örneklerde, Sosyal Medya ve Ödemeli Arama etkinliği gayet yüksek olan projelerden istatistikler görebilirsiniz:

oturum kanalları

 

Yukarıdaki örnekte, 30 günlük dönemde gerçekleşen organik trafiğin ödemeli arama ve sosyal medya trafiğine oranını gözlemlediğimizde, karşılaştırılması komik olabilecek bir tabloyla karşılaşıyoruz.

oturum kanalları-2

 

Yukarıdaki örnekte hem ödemeli arama hem görüntülü reklam birlikte kullanılmış, sosyal medya etkinliği de oldukça yüksek görünüyor. Ancak organik trafiğin oranı tartışılmaz düzeyde.

oturum kanalları-3

 

Yukarıdaki örneğimiz, SEO çalışması yaklaşık bir yıl önce sonlanmış olan bir Web Sitesine ait. Gördüğünüz gibi organik trafik diğer tüm trafik kanallarının kat kat üzerinde kullanıcıyı Web Sitesiyle buluşturmakta. Ödemeli arama, görüntülü reklam ve Sosyal Medya platformlarında çalışması devam eden projedeki verimlilik, SEO çalışması kadar yüksek değil.

Düzgün yapılan bir SEO çalışması ile sadece trafik artışı yakalamazsınız. Aynı zamanda gelen trafiğin kalitesi de artar. Bunun göstergeleri ise sitede geçirilen süre, ziyaret başına sayfa görüntüleme ve hemen çıkma oranı gibi parametrelerde gerçekleşen gözle görülür iyileşmelerdir. En nihayetinde bu kalite artışı sitenizden beklediğiniz hedeflerin de artmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki, organik trafik bir Web Sitesi için hayati önem taşımakta. Ödemeli Arama ve Sosyal Medya da büyük önem taşıyor ancak fiyat/performans karşılaştırması yaptığınızda SEO aracılığıyla elde ettiğiniz verim, hepsinin önüne geçmekte. Bu nedenle Ödemeli Arama ya da Sosyal Medya’nın büyüsüne çok kendiniz kaptırmadan işinize asıl değer katacak olan SEO çalışmalarına ağırlık vermenizi tavsiye ederiz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner