Marka Adınızdan Bahsettirerek Link Alımınızı Hızlandırın

İnsanlar İnternette markanızdan bahsediyor, markanız ve ürünleriniz hakkında tartışma yapıyorlar. Bunları takip ederek link alımınızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Gelin hep birlikte göz atalım.

marka adınızdan bahsettirerek link almak

Bu yazıyı size link alımı ile ilgili hiçbir yerde bulamayacağınız bir takım yöntemleri göstermek için hazırlamadık. Eğer böyle bir düşünceniz varsa bundan sonrasını okumanıza gerek yok. Biz daha ziyade İnternette marka adınızı düzenli takip ederek link alımınızı da hızlandırabileceğiniz iddiasındayız.

İnternet, büyük miktarda bilgi akışının gerçekleştiği bir mecra. Herhangi bir kavram hakkında bulabileceğiniz binlerce ifade mevcut. Kimisi doğru, kimisi yanlış, bazen objektif, bazen taraflı olabilen bu ifadelerin analizini nasıl yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? İnsanlar İnternet aracılığıyla markalar ve ürünler hakkında görüş bildiriyorlar ve bu görüşler markaların pazarlama stratejisini doğrudan etkileyebilecek düzeyde. Söz konusu görüşlerin izlenmesi ve kategorize edilmesi sayesinde ürünlerinize dair eksiklikleri, şikayetleri veya memnuniyet bildiren görüşleri daha net gözlemleyebilirsiniz. Eğer dijital pazarlama için büyük miktarda kaynak ayırdıysanız, birazdan bahsedeceğimiz yönteme göz atmak size hiçbir şey kaybettirmeyecek.

Markanız Hakkında Konuşulanları İzlemenin Önemi

Markanız hakkında konuşulduğunda ve konuşulanları okuma şansınız olduğunda, kendinizi büyük bir madenin içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Sokakta konuşulanları duymak konusunda yapabileceğiniz çok bir şey yokken, İnternet ortamında kendiliğinden ortaya çıkan ve markanız veya ürününüz hakkında görüş bildiren bu ifadeleri gözlemleme şansınız var.

İlk olarak ürününüzün hangi Web sitelerinde ne şekilde incelendiğini görmek için ürün isminizle bir Google araması yapabilirsiniz. Arama sonuçları, basitçe ürün hakkındaki görüşleri gösterecektir. Türkiye’de belli başlı ürünlerin tartışıldığı forumlar, sözlükler, bloglar oldukça yaygınken, Sosyal Medya’da da ürünler hakkındaki görüşleri yakalamanız mümkün. Arama motorunda yapılan arama ile ulaşılan sonuçlar, buz dağının görünen yüzünden ibaret.

Ulaşabileceğiniz her mecrayı bir arada gözlemlemek istemez miydiniz? Bu konuda kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz araçlar var. Aşağıda bunlardan bahsedelim;

Ayrıca, Google’ın temel arama fonksiyonu yanında Gelişmiş Arama fonksiyonunu da kullanmanız mümkün. Mention ve Moz’s Fresh Web Explorer çok iyi araçlar ancak ücretli oldukları için çok çekici görünmeyebilirler. Google Gelişmiş Arama fonksiyonunu kullanırken dikkat etmenizde fayda olan birkaç nokta var:

Gelişmiş arama yaparken sadece marka veya ürün ismi kullanmak yerine, farklı detayları da işin içine katarak daha fazla sonuca ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bir liste oluşturup marka ve ürünle ilgili terimleri aratarak, İnternette sizin hakkınızda yazılmış yazılara ulaşma şansınızı artırabilirsiniz.

  • Önemli çalışanlarınızın isim – soyisimleri
  • Markanızın tüm ürünleri
  • Markalaştırılmış ürün isimleri
  • Firmanızın sponsor olduğu yarışmalar veya diğer ürünler
  • Firmanızın düzenlediği etkinlikler
  • Çalışanlarınızın söylemleri
  • Ürün sloganları
  • Varsa eski marka veya ürün isimleri
  • Varsa marka veya ürününüze dair reklam filmlerinin yayınlandığı video sayfaları

Ayrıca Arama operatörlerini kullanarak aramanızı daraltabilir veya genişletebilirsiniz; arama operatörleri, farklı kombinasyonlarda arama yapmanızı sağlar. Örneğin, Google’ın arama operatörleri yardım sayfasında bahsettiği gibi;

“Bir kelimenin veya sitenin önüne tire eklediğinizde o bilgiye sahip siteler sonuçlarınızdan hariç tutulur. Bu yöntem, otomobil markası olan Jaguar ile hayvan olan jaguar gibi birden çok anlamlı kelimelerde yararlıdır.”

Bu yöntemlerle üreteceğiniz her arama kombinasyonu, sizi Web’in farklı noktalarına götürecektir. Hem markanız, hem ürününüz hakkında söylenmiş her şeye ulaşmanız, insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü anlamanız mümkün olacaktır. İnternetin bir köşesinde firmanız hakkında belirtilmiş pozitif veya negatif bir görüşe dikkat ederek yanıt verebiliyor olmanız, marka ve kullanıcı arasındaki bağı güçlendirecek, güven ve sadakat hissi uyandıracaktır. Unutmayın, insanlar kendilerini değerli ve önemli hissettiren anları hiç unutmazlar.

Sadece insanlarla etkileşim içinde olmak değil, markanızın ne kadar başarılı olduğu konusunda da fikir alabileceğiniz bu yöntemler ışığında kampanyalarınızın, reklamlarınızın, halka ilişkiler çalışmalarınızın ne kadar başarılı olduğunu ölçmeniz de mümkün. Televizyonda yayınladığınız bir reklam filmi, yayınlanmasından hemen sonra İnternette izlenebilir duruma geliyorsa ve yüksek izlenme rakamlarına ulaşıyorsa, video sayfası altında yüksek sayıda yorumla karşılaşıyorsanız, çalışmanız başarılı olmuş demektir. Ayrıca reklam filminizin yayınlandığı sayfada görebileceğiniz yorumların içeriği de çalışmanızın nasıl bir etki yarattığı konusunda fikir verecektir.

Markanızın Twitter hesabından gönderdiğiniz bir tweet nasıl tepki çekiyor, bunu gözlemleyebilirsiniz. Atılan Tweet’e verilen yanıtlar, tweet’in kaç kullanıcı tarafından favorilere eklendiği ya da re-tweet edildiği gibi istatistiki bilgiler, çalışmanızın niteliği hakkında kolayca bilgi verebilir. Bir noktada sözünü ettiğimiz kullanıcı hareketlerine seyirci kalmak, kullanıcı tarafında “dikkate alınmamak” algısı yaratabilir. Kullanıcılarınızın görüşlerine önem vermeniz, markanız hakkında söylenenleri takip etmeniz kadar önemlidir.

1: Saygınlığınızı Artırmak İçin Her Fırsatı Değerlendirin

İnternetin her mecrasında, forumlarda, sözlüklerde, bloglarda, kişisel sayfalarda, Sosyal Medya’da; Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google Plus gibi platformlarda firmanız, markanız ve ürünleriniz hakkında söylenenleri izleyin. Düzenli bir takip sistemi oluşturarak hakkınızda söylenen her şeyi periyodik olarak takip edip analiz raporu hazırlayın.

2: İyi İzlenim Bırakmak İçin Samimi Geri Dönüşler Yapın

Firmanız hakkında söylenenlerin niteliğine bakmadan, -olumlu, olumsuz, nötr- geri dönüş yapmaya gayret edin. İnsanlar hem mevcut müşteriniz hem de potansiyel müşteriniz olarak görüşlerine önem verdiğinizi gördüklerinde sizi daha da ciddiye alacak ve sonraki hareketlerinde daha samimi olacaklardır. Böylece markanız hem İnternette hem de sosyal medya platformlarında daha canlı ve hareketli görünecektir.

3: İnsanların Marka veya Ürününüze Yaklaşımını Anlama Fırsatını Yakalayın

Çalışmalarınızın en büyük ürünü, insanların marka ve ürünlerinizi nasıl ele aldığını anlamak olacaktır. Kullanıcıları, ürününüzün iyi ve kötü taraflarını, eksikliklerini, ürünle ilgili verdiğiniz hizmetle ilgili yaşanmış aksaklıkları veya yaptığınız jestlerin onları nasıl mutlu ettiğini ifade etmekten hiç çekinmeyeceklerdir. Böylece hizmet ve ürün hakkındaki tüm detaylara hakimiyet sağlayacaksınız.

Müşteri hizmetleri, iletişim kanalları, ulaştırma yöntemleri, garanti ve bakım süreci, pazarlama stratejisi, fiyat, ürün stoğu, satış öncesi ve sonrası hizmetler gibi saymakla bitiremeyeceğimiz detay hakkında kullanıcının fikrini almak sizin için çok büyük önem taşımaktadır.-

Bire Bir Diyalog ve BackLink Alma Fırsatı

İnternette firmanız, markanız veya ürününüz hakkında yapılan bir tartışma veya değerlendirme, ürün sayfanızın link almasını sağlayacak olaylardan sadece bir tanesidir. İster çoklu bir platform ister kişisel bir blog olsun, başka web sitelerinden link almanız çok büyük öneme sahiptir. Aldığınız linkler yeni kullanıcıların trafik yaratmasına yardımcı olacak ve hatta başka sitelerden de link almanızı sağlayacaktır. Böylece sadece link çalışmanızı değil güven kavramını da sağlamlaştırmış olursunuz.

İnsanlarla online platformlar aracılığıyla kurmuş olduğunuz diyalog, kullanıcılarınızın fikirlerini daha net şekilde anlamanızı sağlar. Online diyalog, bir problemini dile getiren kullanıcının o anda çözüme ulaşmasını sağlayarak ne kadar hızlı ve duyarlı olduğunuzu gösterir. Almış olduğu hizmetten memnun olan kullanıcı bu durumu dile getirdiğinde, diğer kullanıcıları da etkileyecektir.

Sonuç

İnternette hakkınızda söylenen her şeyi görme şansınız var ve bu şansı kullandığınızda verdiğiniz hizmeti çok daha iyi noktalara taşıyabilirsiniz. Müşterilerinizle doğrudan irtibata geçebilir ve onları daha çok memnun etme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca firmanız hakkında söylenenleri anında takip ve analiz edebilirsiniz. Sosyal Medya hesaplarınız bildik şekilde yönetilmekle kalmasın, kullanıcıların reaksiyonlarını da takip ettiğinizde müşterilerinizi memnun etme fırsatınız var ve bu fırsatı kullanmak, müşterilerinizin gözündeki yerinizi daha da sağlamlaştıracaktır. Bu ise doğal bir şekilde link almanızı sağlayacaktır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar