Arama Motoru Optimizasyonu

Güncel SEO Gelişmeleri – 07.10.2015

SEO dünyasında gelişmeler adeta başımızı döndürüyor. SEO ajansı olarak biz dahi gelişmeleri takip etmekte güçlük çekerken, sizlerin halini düşünemiyoruz. Ekip olarak güncel SEO gelişmelerini bir araya getirip sizlerle paylaşalım istedik.…
123 kere okundu

Google Search Console

SEO dünyasında gelişmeler adeta başımızı döndürüyor. SEO ajansı olarak biz dahi gelişmeleri takip etmekte güçlük çekerken, sizlerin halini düşünemiyoruz. Ekip olarak güncel SEO gelişmelerini bir araya getirip sizlerle paylaşalım istedik. Özellikle son bir kaç haftalık dönemde karşılaştığımız değişiklikleri ve ilginç haberleri bu yazımızda topladık.

Google Authorship Geri Mi Dönecek?

Google Authorship, İnternette yayınladığınız makalelerin arama sonuçlarında yazar profilinizle görüntülenmesini sağlayan bir özellikti. Google Plus profiline bağlanmasıyla katkıda bulunduğunuz Web sitesinde yayınladığınız bir makalenin, arama sonucunda sizin profilinizle beraber görüntülenmesini sağlayan Google Authorship, Ağustos 2014 tarihinde kaldırılmıştı. Ancak yakın zamanda, Google yetkililerinin Google Authorship özelliğiyle ilgili yaptığı ufak açıklama, bu özelliğin tekrar kullanılmasının gündemde olabileceğini bize gösteriyor.

Google’dan Gary Illyes, sitenize eklediğiniz Google Authorship kod parçacığının olduğu gibi bırakılmasını tavsiye etti. Google Arama Takımının Authorship özelliğini tekrar kullanıma açabileceği konusunda ipucu olarak değerlendirdiğimiz bu açıklamayı size de iletmek istedik.

Google Search Console’daki Ufak Değişiklik

Google Search Console, her Web yöneticisinin kullanması gereken faydalı ve ücretsiz bir araçlar bütünü. Google’ın sitenizi nasıl taradığını, sitenizle ilgili bulguları ve diğer detayları görüntüleyerek teknik düzenlemeler yapmak konusunda yol göstericilik görevini üstlenen Search Console, “URL’leri Kaldır” bölümünde ufak bir değişiklik yaptı. Daha önce bu bölüme girdiğinizde “Bağlantıları Kaldır” şeklinde yer alan buton, artık “Geçici olarak gizle” şeklinde karşımıza çıkıyor. Konuya çok fazla hakim olmayan Web yöneticileri için akıl karıştıran bir ifade olan “Bağlantıları kaldır” butonu, belki de bağlantıların tamamen kaldırılacağı düşüncesiyle pek kullanılmıyordu. Şimdiki haliyle daha iyi bir anlam ifade eden bu özelliğin kullanılmasının daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz.

Google Search Console bağlantıları kaldır

“URL’leri Kaldır” ne işe yarıyor?

Google Search Console Yardım sayfasında yer alan açıklamaya göre;

“Sitenizdeki bir URL’yi engellerek Google’ın söz konusu web sayfasını, Google arama sonuçlarında görüntülenmek üzere dizine eklemesini engelleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, Google Arama sonuçlarına göz atan kişiler, engellenen bir URL’ye gidemez veya böyle bir URL’nin içeriğini göremezler.”

şeklinde ifade edilen URL kaldırma servisi, Google botlarının tarayıp dizine eklediği sayfaları veya robots.txt dosyasındaki kısıtlamalara rağmen dizine eklenen sayfaları veya dizinleri Google Dizinlerinden tamamen kaldırmaya yaramakta. Gizlemek istediğiniz sayfalar bu bölümde listeleniyor ve o sayfaları geri döndürmek isterseniz aynı özelliği kullanarak sayfaların dizine tekrar eklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Böylece arama sonuçlarında görüntülenmesini istemediğiniz sayfa veya sayfalarınız varsa, Google URL Kaldırma servisini kullanabiliyorsunuz.

Google Güvenlik Problemlerini Daha Hızlı Ele Alacak

Resmi Google günlüğü Google Webmaster Central Blog‘da ele alınan güvenlik konusu, giderek büyüyen güvenlik problemlerine karşı hızlı bir inceleme sürecini de beraberinde getiriyor. Sadece 2015 yılında 2014 yılına göre güvenlik problemlerinin %180 oranında arttığı belirtiliyor. Yani bir bilgisayar korsanı tarafından “hack”lenen sitelerde kısa sürede büyük artış var. Aynı süreçte, hack’lenen ve problemi düzeltip tekrar inceleme için Google’a başvuran site sayısında da %300 oranında bir artış olduğu ifade edilmekte.

Google Search Console Manuel Web Spam

Yine Google Search Console’da yer alan “Manuel İşlemler” bölümünde sitenizle ilgili problemleri görüntüleyebilirsiniz. Eğer bir korsan tarafından hack’lendiyseniz, burada sitenizle ilgili durum mesajını alabiliyorsunuz. Ancak hack’lenmiş sitelerle ilgili sayının bu kadar hızlı artması sebebiyle Google Arama Kalitesi takımının yetişemediğini tahmin edebiliriz. Bu sebeple yeni özellikler kazanan Google Search Console, “Google Gibi Getir” özelliğine “Getir ve Oluştur” fonksiyonunu ekledi. Böylece Google Botlarının sitenizi nasıl gördüğü ve nasıl işlediği hakkında bilgi alabilmenizi sağlamasının yanı sıra, işlenen kodlar içerisine gizlenmiş zararlı kodlar varsa onları da görmenizi sağlamakta.

Google Search Console Google gibi getir

Böylece sitenizin ya da sayfalarınızın içine haberiniz olmadan eklenmiş ve “spam” özelliği taşıyan zararlı içeriği çıkarmanız mümkün olabilir.

Not: Bu işlemleri yaparken çok dikkatli olmalısınız! Sitenizin genel yapısını bozmadan ve en ufak problemi tespit edecek şekilde dikkatli bir şekilde incelemeniz büyük fayda sağlayacaktır. Yapılan açıklamada, 2015 yılında gelen yeniden inceleme başvurularının %70’ine yakınının reddedildiği ifade edilmekte.

Problemler arasında en çok gözden kaçırılan noktanın şu olduğunu söyleyebiliriz:

Bilgisayar korsanları, sitenize erişimi tam olarak ele alamadıkları sürece sizin kontrolünüzü de ortadan kaldıramıyorlar. Ancak bir virüs gibi sitenizin her yanına yayılan zararlı kod parçalarının kalıcılığını garantilemek için sitenizdeki her detaya dikkat etmeniz gerekmekte. Özellikle gözden kaçırılan nokta, belirli bir sayfanın “www” olmayan versiyonlarında da bu zararlı kod parçacıklarının yer alıyor olmasıdır.

Örneğin:
https://www.sitenizinadresi.com/index.php?zararli-icerik=33
adresinde yer alan zararlı kod parçacıkları aynı zamanda
https://sitenizinadresi.com/index.php?zararli-icerik=33
adresinde de yer alıyor olabilir.

Google, yeniden gözden geçirme taleplerinin çoğunun bu yüzden reddedildiğini ifade ettiği için, saldırıya uğradığınızda sitenizdeki her detayı incelemeniz faydalı olacaktır. Oldukça zaman alan zahmetli bir süreç olsa da, internetteki görünürlüğünüzü olumsuz etkileyen bu faktörleri sitenizden uzak tutmanızı tavsiye ederiz.

Siteniz henüz saldırıya uğramamışsa ve hiç önlem almadıysanız, hemen harekete geçmenizi ve güvenlik önlemleri almanızı öneririz. Ayrıca WordPress kullanıcıları için “WordPress Güvenlik Tedbirlerinizi Aldınız Mı?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner
Menü

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar