Google Ziyaretçilerinizi Rahatsız Eden Reklamları Tespit Ediyor

Google son birkaç yıldır Web sitesi sahiplerini sitelerine ziyaretçilerini rahatsız edici reklam yerleştirmemeleri konusunda ciddi şekilde uyarıyor. Ancak gelin görün ki, pek çok Web sitesinin sürdürülebilirliği bu reklamların varlığına bağlı…
double-click-inline-ad

Google son birkaç yıldır Web sitesi sahiplerini sitelerine ziyaretçilerini rahatsız edici reklam yerleştirmemeleri konusunda ciddi şekilde uyarıyor. Ancak gelin görün ki, pek çok Web sitesinin sürdürülebilirliği bu reklamların varlığına bağlı durumda ve site sahipleri iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ile reklam geliri elde etmek konusunda orta yolu bir türlü bulamıyorlar. Nihayet Google geçtiğimiz günlerde Web sitelerinde yer alan reklamların ziyaretçileri ne kadar rahatsız ettiğini tespit edebileceğimiz yeni bir araç yayımladı.  Haziran ayı başında Google Blog’unda duyurulan bu yeni özellik sayesinde kullanıcılarınıza sunduğunuz reklamların durumunu gözlemleyebilirsiniz. Belki de sitenizin SEO performansının düşüşü Google’ın onaylamadığı reklam yerleşiminden kaynaklanıyordur? Gelin hep birlikte hem bu aracı tanıyalım, hem de Google’ın önerdiği reklam yerleşimlerine bir göz atalım.

Reklam Deneyimi Raporu

Günümüzde internet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği öğelerden biri, sitede yer alan reklamlardır desek yanlış olmaz. Bir Web sitesine girdiğinizde sağdan soldan fırlayan veya ekranı kaplayıp sitedeki içeriği birkaç saniyeliğine de olsa görmenizi engelleyen reklamlar oldukça can sıkıcı olmaya başlıyor. Kendi kendine oynamaya başlayan videolar, reklam engelleyici kullandığınız için açılmayan siteler ve benzeri birçok uygulama kullanıcıları canından bezme noktasına kadar getirebiliyor. Özellikle Online Reklamların bloke edilme oranlarının artmasının birincil sebebi de bu tür reklam uygulamaları. Google bu konuda çok sayıda güncelleme ve duyuru yapmış olsa da, bize göre Web siteleri halen bu tür uygulamalardan vazgeçmek istemiyor, çünkü milyonlarca Web sitesinin tek gelir kaynağı dijital reklam. Peki bu işin bir oluru yok mu? Bizce var ancak nasıl yapılabileceği konusunda bir fikriniz yoksa, buyrun hep beraber inceleyelim.

Öncelikle şunu söylemek isteriz ki, Google’ın Phantom İçerik Kalitesi Güncellemesi, yukarıda bahsettiğimiz türden reklamlarla kullanıcılara “kalitesiz” hizmet veren Web sitelerinin bir numaralı düşmanıdır. Kullanıcı deneyimini hiçe sayacak türden reklamlar yayınlayan Web siteleri, Google algoritmaları tarafından tespit edilip “kalitesiz” olarak işaretlenebilir. Bu durumda karşılaşacağınız tablo açık ve nettir: bariz bir organik trafik kaybı. Bunun önüne geçmek için öncelikle sitenizdeki reklamların durumunu inceleyebilirsiniz. Google, Search Console’da yer alan yeni bir araçla bu konuda size biraz yardımcı olmayı amaçlıyor.

Reklam Deneyimi Raporu adı verilen bu araçla birlikte sitenizdeki masaüstü ve mobil reklamları incelemeye gönderebilir ve gelen sonuçlara göre bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Reklam-Deneyimi-Raporu-Mobil

Henüz yeni bir araç olduğu için yaptığımız testlerin sonuçları henüz gelmemiş olsa da, tahmin ediyoruz ki birkaç gün içerisinde test sonuçlarını alabileceğiz. Sonuçlar geldiğinde de burada güncelleme yapacağız.

Google Chrome da Reklam Engelleyecek

Bu duyuruyla beraber aldığımız en önemli haberlerden biri de, günümüzün popüler internet tarayıcısı Google Chrome’un da reklam engelleme kervanına katılıyor olması. Google Chrome, 2018 itibariyle yukarıda bahsettiğimiz reklam standartlarına uymayan, can sıkıcı ve kullanıcı dostu olmayan reklamları otomatik olarak engellemeyi planlıyor. Evet, kullanıcılar bir reklam engelleyici eklentiye ihtiyaç duymadan, bazı reklamlar tarayıcı tarafından otomatik olarak engellenecek. Google Chrome bu konudaki en son adımını, kendi kendine başlayan ses ve videoların kullanıcıyı rahatsız etmemesi adına atmıştı ve “Sekmenin sesini kapat” özelliğini devreye almıştı.

google-chrome-sekmenin-sesini-kapat

Hem bir Web sitesini en iyi tanıyan araç olan Search Console aracılığıyla hem de dünyanın en popüler internet tarayıcısı olan Google Chrome’un bu özellikleri devreye alması, Web sitesinde garip reklamlar barındıran yayıncılar için çok büyük ihtimalle baş ağrıtan hamleler olacak.

Buna ek olarak, bu yılın ilerleyen aylarında Google, yayıncılara “Finansman Seçenekleri” sunacak. Bu seçenekler yayıncılara bir sitedeki tüm reklamları kaldırmak için ziyaretçilerin bir ücret ödemesine izin verecek. Finansman Seçenekleri, Google’ın yayıncılara daha fazla para kazandırırken reklam engelleyicilerinin kullanılmasını önlemeye yönelik bir önlemidir.

DoubleClick Ufak İpuçları Veriyor

Google’ın dijital reklam çözümlerinden DoubleClick Web sitesinde yayınladığı kısa bir makalede, dijital reklamların türüne göre rahatsız edici olma oranlarını incelemiş. Bu grafiklere göz atarak Web sitenizde bulunan reklam türlerini karşılaştırabilir ve bu reklamların ne kadar can sıkıcı olabileceğine dair fikir sahibi olabilirsiniz. Asıl olan reklamın gösterilmesi ancak doğru şekilde gösterilmesi. Kimse size “Web sitenizdeki reklamlar çok kötü, hemen kaldırın” demiyor, aksine reklamların varlığının sürmesi gerekiyor ancak bu reklamların kullanıcılara doğru bir şekilde gösterilmesi gerekiyor.

double-click-inline-ad

Yukarıdaki küçük örnekte, bir mobil sitede yer alan ve içeriğin önüne geçen dijital reklamın aslında ne kadar rahatsız edici olduğu konusunda fikir verilmeye çalışılmaktadır. Web yöneticisi olarak reklamlarınızı çok rahatsız edici bulmayabilirsiniz ancak kullanıcılarınızın gözünden bakamadığınız sürece bunu bilemezsiniz. Henüz Türkçe yardım makalesi olmayan bu yeni araç hakkında İngilizce ve diğer dillerde bilgi almak isterseniz, “Reklam Deneyimi Raporu yardım” sayfasına göz atabilirsiniz.

Kullanıcılarınıza Daha İyi Reklamlar Sunabilmek İçin

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, dijital reklamlar büyük bir gelir kaynağı. Ancak doğru kullanıldıklarında çok daha büyük bir gelir kaynağı olma yolunda gidebilirler. Yanlış kullanıldıklarında ise hiçbir işe yaramayacaklardır.

  • İçeriğin üzerinde yer alan, içeriğin bir bölümünü ya da tamamını kapatan
  • Geriye doğru sayım yapan ve bitmek bilmeyen
  • Reklam engelleyiciler yüzünden içeriğin de açılmasını engelleyen
  • Tam ekran çalışan, sürekli ses çalan
  • Dikkat dağıtan ve / veya gereğinden fazla dikkat çeken
  • Sayfanın çerçevelerinde (üst, alt, sağ, sol) yapışık şekilde duran, kapatılamayan
  • Her hareket veya tıklamayla tetiklenip açılır pencereyle gelen
  • Sayfa açıldığında gösterilmeyen ancak kısa bir süre sonra kendi kendine açılan

Türden reklamlar, kullanıcıları en çok rahatsız eden reklam türleri olarak ele alınabilir. Bu reklamların kullanıcıya olan yansımalarını anlatmamız oldukça uzun sürer ancak özetle şunu söyleyebiliriz; bu tür reklamlardan herhangi biriyle karşılaşan kullanıcıların büyük çoğunluğunun ortak hareketi: siteyi terk etmek olacaktır. Hem bu durumun gerçekleşmesini önlemek hem de reklam gelirlerinizi düşürmemek adına daha sade, kullanıcıyı rahatsız etmeyen türden reklamlar ve reklam yerleşim alanları ayarlamanız hem site trafiğinizi hem de reklam verenle ilişkilerinizi olumsuz etkilemeyecektir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner