Google Search Console Yenilendi

Google’ın Web sitesi yöneticilerinin kullanımına sunduğu ücretsiz ve faydalı bir araç olan Google Web Yöneticileri – Search Console yeni yüzüyle karşımızda.

google search console yenilendi

Bir dönem Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmasters Tools) olarak bildiğimiz Google Search Console, yeni giriş sayfasıyla kullanım oranlarını da arttırmayı planlıyor. Yenilenen Search Console’u sizler için değerlendirdik.

SEO Projelerinin olmazsa olmaz araçlarından biri olan Google Search Console, yeni tanıtım stiliyle heyecan yaratıyor. Tanıtım sayfasının ana teması Google Search Console’un çok faydalı bir araç olduğu ve insanların Web sitenizi internette bulmasını kolaylaştıracağı şeklinde. Bizim için de kullanması çok faydalı ve zevkli olan Google Search Console, yeni yüzüyle birlikte yepyeni bir özelliğe de kavuşmuş. Aşağıda yeni Search Console’un tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

  • Siteniz İçin Destek Alın

search console - google web yöneticisi araçları

Search Console, arama sıralamaları, güvenlik sorunları veya sitenizdeki içerikle ilgili sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz “Siteniz İçin Destek Alın” isimli yeni bölümü oldukça faydalı bulduk. Daha önce keşfedilmesi güç olan bazı konuların kullanıcılara derli toplu bir şekilde sunulması büyük kolaylık sağlıyor. Rutin SEO çalışmalarınızda sıklıkla kullanabileceğiniz oldukça faydalı bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

  • Başarılı Siteler Yapmayı Öğrenin

google web yöneticisi akademisi

Google’a göre “kaliteli site” ne anlama gelir? Google Kalite Yönergeleri Nelerdir? Web sitenizin Google kriterlerini sağladığından nasıl emin olabilirsiniz?  Bu soruların ve çok daha fazlasının cevabını bu bölümde bulabilirsiniz. Web tasarımı, kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi ve tüm bunların Google açısından ne ifade ettiğini öğrenmek istiyorsanız, bu bölüm önemli başvuru kaynaklarınız arasında yer almalı diye düşünüyoruz. Özellikle “Mobil Uyumluluk” ile ilgili bölüm mobil web sitelerini tasarlamak isteyen Web yöneticileri için oldukça faydalı bir rehber niteliğinde.

  • Bağlı ve Güncel Kalın

google webmasters connect

Bu bölüm sayesinde Google Web Yöneticileri Google+ topluluğuna katılabilir, Twitter hesabını takip edebilir ya da Web Yöneticisi Yardım Forumuna sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca Google’ın Web Yöneticilerine özel organize ettiği etkinliklerden haberdar olabilir ve bunlara katılabilirsiniz. SEO ile ilgileniyorsanız bu tür kanalları düzenli takip etmenizde fayda var.

  • Hızlandırılmış Mobil Sayfalar                                                                                                                                                                                                           

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenmek üzere tasarlanmış hafif sayfalardır. AMP uyumlu sayfalar, birkaç uzantıyla bir HTML alt grubunu kullanır. AMP raporunun Search Console’a eklenmiş olduğunu görüyoruz. Henüz bu raporun hedefine uygun sayfaları test etme fırsatımız olmasa da, Mobil Uyumluluk konusunda faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar hakkında detaylı bilgi almak için Search Console Yardım sayfasına göz atabilirsiniz.

Web sitenizin organik arama performansını, teknik hatalarını ve iyileştirme fırsatlarını, kısacası sitenizin İnternetteki genel sağlık durumunu Google gözünden görmek istiyorsanız, Google Search Console’u düzenli kullanmanızı öneririz. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan Search Console ücretsiz bir araçtır ve Google Analytics hesabıyla bağlanarak ek özellikler kazandırılabilmektedir. Web sitesi sahibi de olsanız bir SEO projesi yürüttüğünüzde sitenizin performansını incelemek için Google Search Console hesabını oluşturmanızı ve incelemenizi de tavsiye ederiz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar