Google Penguen Algoritması Gerçek Zamanlı Oldu

SPAM içerikle savaşmak adına geliştirilen Google Penguen algoritması, uzunca bir zaman sonra yeni güncellemesini aldı.

google-penguin-in-real-time

 

SPAM içerikle savaşmak adına geliştirilen Google Penguen algoritması, uzunca bir zaman sonra yeniden güncellendi. Algoritma hem gerçek zamanlı hale dönüştü, hem de Google Arama algoritmasının çekirdeğine dahil oldu. Peki bu ne anlama geliyor? Google Webmaster Central Blog’da yayımlanan duyuruyu sizler için analiz ettik.

Google Arama Algoritması ve Google Penguen

Google Algoritmaları 200’den fazla tekil faktöre bağlı olarak arama sonuç sayfasında bulmayı beklediğiniz sonuçları göstermek için çalışıyor. Bulunduğunuz bölge, aramada kullandığınız kelimeler ve içeriğin tazeliği ve sıralamaya giren sayfaların PageRank değeri gibi etkenler, arama sonuç sayfasını şekillendirmekte. 2012 yılında ilk defa yayınlanan Penguen algoritması da bunlardan biriydi ve bugün bu algoritma yeni bir güncelleme aldı.

Google Webmaster Central Blog’da yapılan duyuruya göre, uzun bir geliştirme ve test sürecinden sonra Penguen Algoritması yeni güncellemesini aldı ve gerçek zamanlı olarak yayına girdi. Algoritmanın gerçek zamanlı çalışacağından daha önce bahsetmiştik ancak bu sefer yeni güncellemenin etkisini daha hızlı bir şekilde göreceğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca normal şartlarda bu tür güncellemeler öncelikle sadece İngilizce diliyle ilgili sayfa ve aramaları ilgilendirirken, bu güncelleme tüm dilleri kapsayacak şekilde hazırlanmış.

Penguen Algoritmasının getirdiği belirli kurallara uyum sağlayamayan Web siteleri, zamanla organik performans kaybı yaşarken, yeni güncellemeyle birlikte artık bu süreç çok daha hızlı işleyecek. Yani eğer “spam” içerikli bir Web siteniz varsa, sitenizi birkaç gün içinde Google dizinlerinden çıkmış halde bulabilirsiniz. Ayrıca Penguen Algoritması çekirdek algoritmaya dahil edildiği için Google yetkilileri “Şimdilik Penguen hakkında yeni bir güncelleme duyurusu beklemeyin” diyorlar. Yani eğer Google Penguen sebebiyle siteniz cezalandırılırsa, bir sonraki güncellemede sitenizi kurtarma şansınız ortadan kalkmış olabilir.

Daha önceki yazılarımızda “Google Penguen Cezalarından Korunma Yöntemleri“nden bahsetmiştik, sitenizde bu yazımızda yer alan SPAM içerik ve benzeri içeriklerden herhangi biri varsa, geri dönülmez bir noktada duruyor olabilirsiniz. Sitenizin iç işlerinde ve dış dünyayla olan bağlantılarında herhangi bir sorun olmadığından emin olana kadar incelemeler yapmanızı tavsiye ederiz.

Hepsi Bu Kadar Mı? Hiç İyi Haber Yok Mu?

Tüm bunların yanında ufak da olsa bir iyi haberimiz var; Eğer sitenizin belli sayfalarında “SPAM” kategorisine girebilecek içerik olduğu tespit edilirse, siteniz Google dizinlerinden tamamen kalkmıyor, sadece o sayfalarınız SPAM olarak işaretleniyor ve Google cezası alıyor. Böylece kurtarmak için çabalamak durumunda kalacağınız çok daha az sayıda sayfanız olacağından, hızlıca düzeltmeler yapma fırsatınız olacak. Ancak bu sayfaların Google dizinlerine olması gerektiği gibi geri dönmesi için gereken sürenin az buz bir süre olmadığını yine de belirtmek isteriz, o yüzden Penguen Algoritmasından etkilenmeden önce düzeltmeler yapmaya başlamanızı tavsiye ederiz.

SPAM içeriğin tam tersine; rekabetçi, özgün, güncel ve harika içerikler yaratmaya devam eden Web siteleri ise bunun faydasını fazlasıyla görmeye devam ediyor. Duyuruda üstü kapalı olarak verilen mesajlardan biri olarak dikkatimizi çektiği için aktarmak istedik; Google rekabetçi, özgün, güncel ve harika içerikler yaratmaya odaklanan Web yöneticilerinin organik trafikteki payının artacağının mesajlarını vermiş. Bu yüzden zamanınızı cezalandırılmış sayfalarınızı kurtarmaya harcamak yerine, elinizdeki en önemli koz olan içeriği daha da iyileştirmek için kullanmanız büyük öneme sahip.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar