Google Algoritma Güncellemeleri – 2015

SEO çalışmalarınızı sürdürürken bir yandan da SEO dünyasındaki gelişmeleri sıklıkla incelemeniz, algoritma değişikliklerini ve güncellemelerini takip etmeniz gerekir.

google algoritma ve güncellemeleri

Arama motorları arasında en yüksek kullanım oranına sahip olan Google, algoritmalarında sıklıkla güncellemeler yapıyor ve kullanıcıların daha iyi arama sonuçlarına ulaşmasını sağlamaya çalışıyor. Bu yazımızda dikkate almanız gereken önemli Google algoritma güncellemeleri ile ilgili önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Google Panda 4.2 güncellemesi

Google Panda 4.2

İlk olarak, Temmuz 2015 tarihinde devreye gireceği duyurulan Google Panda 4.2 güncellemesinden bahsedelim. Panda 4.2 alışık olmadığımız şekilde anında hayata geçen bir güncelleme olmadı. Google Panda 4.2 Güncellemesi Analizi ve Öneriler başlıklı yazımızda daha detaylı ele aldığımız güncelleme, yavaş yavaş etkisini gösteren bir yapıya sahip. Yani güncellemenin etkisi bir anda hissedilmeyecek, birkaç aylık süreye yayılacak şekilde gözlemlenmesi mümkün olabilecek. Google yetkilileri bu sürecin biraz daha zaman alabileceğini, tamamlandığı zaman duyurulacağını ifade etmekteler.

Özellikle “kaliteli içerik” üreten Web sitelerinin ön planda olması, “kalitesiz içerik” kapsamında içerik üreten Web sitelerinin gerilere düştüğü Panda güncellemesi, kullanıcı deneyiminin en üst seviyede tutulmasını amaçlamakta. Eğer Web sitenizdeki içerik “kaliteli içerik” kavramına uygun değilse, arama sonuçlarındaki yeriniz olumsuz etkilenebilir. “Kaliteli İçerik” kavramının içerdiği önemli noktaları öğrenmek için “Google Panda 4.2 İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular” başlıklı yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Google Penguin Algoritması

Gerçek Zamanlı Penguen Güncellemesi

Google “spam” kavramıyla savaşmak için Penguen Algoritmasını duyurduktan sonra, “Black Hat” adı verilen illegal içerik üretim ve haksız trafik sağlama yöntemlerini kullanan Web siteleri birer birer Google dizinlerinden çıkmaya başladılar. Böylece kullanıcıları yanıltan ve arama sonuçlarını manipüle eden Web sitelerinin sayısı giderek azaldı. En son 2014 Ekim ve Aralık aylarında güncelleme alan Penguen algoritması, artık gerçek zamanlı çalışmaya başlayacak.

Güncellemenin yakın zamanda devreye girip çalışması bekleniyor, gerçek zamanlı olup olmadığı konusunda Google’dan Gary Illyes “planladığımız şekilde giderse gerçek zamanlı olarak çalışmaya başlayacağını umuyoruz” diyor. Güncelleme gerçek zamanlı çalışmayacak olsa da, devreye girmesine az bir zaman kaldı diyebiliriz. Google herhangi bir tarih vermedi ancak eğer Web sitenizde “spam” olarak algılanabilecek içerikler varsa, bir an önce kaldırmanızı tavsiye ederiz.

Google Caffeine Güncellemesi

Yenilenen Dizin Sistemi ve Caffeine Aloritması

Caffeine algoritması, Web sitelerinin Google dizinlerine daha hızlı ve etkili şekilde eklenmesini sağlayan güncellemeler içeriyor. Gittikçe büyüyen internet dünyasında, dizine eklenebilecek Web sitelerinin sayısı sürekli artmakta. Her gün binlerce sayfa Google botları tarafından taranıyor ve Google dizinlerine ekleniyor.

“Bu güncellemenin SEO ile ilgisi nedir?” diye soracak olursanız, açıklamaya çalışalım:

Arama motoru botları sitenizi bir kere taradıktan sonra Arama motorunun dizinlerine eklenmesini sağlar. Süreç burada sona ermez, botlar sitenizi belirli aralıklarla ziyaret etmeye devam ederler. Ziyaretin hangi sıklıkta yapılacağına kendiniz karar verebilirsiniz, isterseniz her gün, isterseniz haftada bir, isterseniz ayda bir. Botların ziyaretleri, sitenizdeki değişiklikleri tespit etmeyi amaçlar ve her değişiklik sitenizin dizinine kaydedilir. Yeni veriler, önceki dönemde kaydedilmiş verilerle karşılaştırılır ve aradaki farklar değerlendirilir.

Örneğin bir önceki taramadan itibaren geçen zamanda sitenizdeki bulunamayan (404) sayfa sayısı artmışsa, Arama motoru bunu fark edebilir. Çok sayıda bulunamayan sayfanın olması, sitenizin kullanılabilirliğini olumsuz etkiler ve o sayfalara verilen dış linklerin çalışmayacağı anlamına gelir. Bu ve buna benzer değişikliklerin hızlı ve gerçek zamanlı tespit edilmesi, arama sonuçlarındaki yerinizin hızlı şekilde değişmesine sebep olabilir. Google Botlarının sitenizle ilgili tarama raporlarını Google Search Console‘a göz atarak inceleyebilirsiniz.

Yeni güncelleme belki Google Caffeine Algoritmasına dahil olacak, belki de ayrı bir algoritma olarak duyurulacak. Bu konuda emin olmasak da, emin olduğumuz bir şey var: “5xx server error” (sunucu hatası) uyarısı veren site ve sayfaların daha hızlı şekilde olumsuz etkilenmesi söz konusu. Oldukça taze verilerle donatılan güncellemenin çok hızlı çalışacağını ve etkilerinin arama sonuçlarına çok hızlı yansıyacağını söyleyebiliriz.

Bu sebeple, sunucunuzdan kaynaklanan hataları en aza indirgemek için monitörünüze daha sık bakmanız gerekebilir. Sunucu hatalarının yanında bulunamayan sayfalarınızı periyodik olarak taramanız ve düzeltmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Google Algoritma Güncellemeleriyle İlgili Diğer Detaylar

Google Algoritmaları en çok kafa yorduğumuz ve en çok soru işaretiyle karşı karşıya kaldığımız konular olabilir. Arama Motoru Optimizasyonu projesini yürütürken dikkat etmemiz gereken birçok detay var ve bunların büyük kısmı Google’ın uyguladığı kurallardan ibaret. Aşağıda, hakkında bilgi vermeye çalıştığımız Google Güncellemelerinin bir listesini bulabilirsiniz. Faydası olursa, ne mutlu…

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar