ChatGPT İşinizi Elinizden Alacak Mı?

ChatGPT teknolojik bir oyun değiştirici olmanın tüm işaretlerine sahip. Peki ChatGPT işinizi elinizden alacak mı?

Makine öğrenimi ve büyük miktarda veri ile desteklenen bir sohbet robotu, kullanıcılarla inanılmaz derecede gerçekçi bir şekilde etkileşime giriyor.

Ancak OpenAI tarafından yaratılan bu model sanal sohbetlerden çok daha fazlasını yapıyor. Şiirler veya dönem ödevleri gibi içerikler üretebilir, kodda hata ayıklayabilir, sorguları yanıtlayabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Bu heyecan verici bir gelişme. Ancak kişisel düzeyde, özellikle de iş güvenliği üzerindeki etkisi açısından biraz endişe verici.

Teknoloji, işinizi sizin kadar ya da sizden daha iyi yapabilecek bir düzeye ulaşırsa, yaşamak için ne yapacaksınız?

Çoğu insan tüm kariyerini tek bir alanda çalışarak geçirdi. Hepsinin marangoz ya da masaj terapisti mi olması gerekiyor? Ve eğer öyleyse, bu roller için rekabet yoğun olmayacak mı? Nasıl hayatta kalacağız?

Sadece bu düşünce bile panik atak geçirmek için yeterli.

Ama rahatlayın. Gerekirse bir kese kağıdının içine nefes alın.

İşler o kadar da umutsuz değil.

Her şey yoluna girecek. Uçaklar karmaşık bir oto pilot sistemine sahiptir ve uçuş sırasında çoğunlukla bilgisayarlar tarafından kontrol edilir, ancak pilotlar orada oturur ve gerektiğinde bilgisayarın kontrollerini ayarlar.

Evet, yeterince uzun bir zaman ölçeğinde, teknoloji eninde sonunda mevcut rolünüzü üstlenecektir. Ancak bunun yakın zamanda gerçekleşmesi pek olası değil.

Makine öğrenimi ve yapay zeka henüz emekleme aşamasında ve makineler işiniz için gelmeden önce siz (umarım) çoktan emekli olmuş olacaksınız.

Ve bu gerçekleşmeden önce, ChatGPT gibi araçların gücü, rolünüzü çok daha fazla verimlilik ve etkinlikle yerine getirmenize olanak tanıyacaktır.

Search Engine Journal’de yayımlanmış yazıda, ChatGPT’den etkilenmesi en muhtemel işlerden bazılarına bir göz atılmış.

Doğal olarak SEO çalışmaları ile ilgili olan bölüm ilgimi çekti:

SEO Danışmanı Olarak ChatGPT İşimizi Elimizden Alacak Mı?

ChatGPT ben de dahil olmak üzere sektördeki profesyoneller tarafından zaten kullanılıyor. ChatGPT, anahtar kelime araştırması ve stratejisinden içerik oluşturma ve raporlamaya kadar büyük bir potansiyel gösteriyor. Ancak bu sizin işinizden alınacağı anlamına gelmiyor.

Yapay zeka destekli programlar ne kadar güçlü olursa olsun, asla insan olamayacaklar, yani asla bizim yaratıcı yeteneğimize veya zihinsel tuhaflıklarımıza sahip olamayacaklar (ChatGPT bazı etkileyici yaratıcı işler üretiyor olsa da!).

Mevcut AI sistemleri hem insanlardan rehberli eğitime hem de eğitmek için insan girdisine ihtiyaç duyuyorlar. Bu da mevcut ve yakın tarihli olaylar hakkındaki bilgilerini sınırlıyor ve insanlar tarafından üretilen çalışmaları nasıl çalıştıklarının temel bir parçası haline getiriyor.

Ayrıca insan doğruluk kontrolörlerine de ihtiyaç duymaktalar.
Ve unutmayalım ki artık Google, yapay zeka tarafından üretilen içeriği kendi yönergelerine aykırı olarak değerlendiriyor. Yine de, yapay zeka karşıtı tespit algoritmalarının kullanımı hatasız değildir.

Öngörülebilir gelecekte, insanların yapay zeka odaklı SEO çalışmalarını denetlemesi, yaratıcı girdiler sunması, stratejik yönlendirme sağlaması ve değişen arama gelgitlerine göre ayarlamalar yapması gerekecek gibi görünüyor.

Bu konuda çok uzun vadeli projeksiyon yapmak pek olası görünmüyor. Ancak en azından önümüzdeki bir kaç yıl daha işinizi korumaya devam edeceksiniz.

Şahsen yapay zekayı bir tehdit olarak değil, beni daha iyi bir SEO uzmanı haline getirecek bir fırsat olarak görüyorum. Yapay zeka ile kapışmak niyetiyle değilse bile, sürekli kendimi geliştirerek yaratıcılık potansiyelimin limitlerini zorlamaya çalışıyorum. Şunu biliyorum ki, günümüzde herkesin yapay zeka kullanması mümkün; asıl farkı yaratan yaratıcı insanlar ve onların ChatGPT gibi araçlara sordukları yaratıcı sorular olacak. Baltayı bilemek için ChatGPT konusunda blog sayfası bile açtım, beklerim 🙂

Diğer Videolar