good-bad-mobile app

İyi bir mobil uygulama nasıl olmalıdır diye sorduğumuzda, aklınıza ne geliyor? Kullanışlılık, fayda, özelleştirilebilirlik gibi şeyler geliyorsa, haksız sayılmazsınız. Ancak bir mobil uygulamanın sahip olması gereken özellikler çok daha esnek ve çok daha fayda odaklı olmalıdır. Başarılı bir mobil uygulamanın sahip olması gereken özelliklere gelin hep birlikte bakalım.

Aşağıda bir mobil uygulamada olması gereken özellikleri sıraladık:

 • Kullanışlı olması
 • Özelleştirilebilir olması
 • Platforma özel deneyim sağlaması
 • Hata toleransına sahip olması
 • Kapsamlı yardım dökümanlarına sahip olması
 • Başlangıç ekranı içermesi
 • Tıklama yoluyla fiziksel etkileşime izin vermesi
 • Sık kullanılan tipografiye sahip olması

Yukarıdaki özellikler bir mobil uygulamada mutlaka olması gereken maddeler olarak sıralanabilir. Ancak daha fazlası var; bir uygulamanın “popüler olmasını” sağlayan ilk şey, uygulamanın olabildiğince mükemmel olmasıdır. Yukarıdaki maddelere karşılık olarak, bir uygulamanın mükemmele yakın olmasını sağlayacak unsurları da aşağıda sıraladık:

 • Keyif vermesi
 • Kişiselleştirilebilir olması
 • Her platformda aynı deneyimi sağlaması
 • Hataya yer olmaması
 • Yardım dökümanına sahip olmayacak şekilde tasarlanması
 • Başlangıç ekranı yerine mikro etkileşimler içermesi
 • Tıklama dahil her türlü fiziksel etkileşime izin vermesi
 • Markalaştırılmış yazı tipine sahip olması

İlk olarak sıraladığımız maddeler bir uygulamanın “iyi” olmasını sağlayabilir. İkinci sırada yer alan maddeler ise bir uygulamanın “daha iyi” olmasını sağlayabilecek unsurları içermektedir. Bir uygulamanın popüler olması uygulamanın ne kadar iyi olduğuna ve kullanıcılar tarafından nasıl karşılandığıyla ilgili olduğundan, kötü bir mobil uygulama için gereğinden fazla yatırım yapmak oldukça anlamsız olacaktır.

Uzun dönem iOS uygulamaları geliştiren ve sonrasında Apple’da çalışmaya başlayan yakın bir arkadaşıma “bir mobil uygulamanın popüler olmasını neler sağlar?” diye sorduğumda, tek bir yanıt almıştım: “Uygulamanın çok iyi olması”. Kesinlikle haksız değil ve bir uygulamanın çok iyi olmasını sağlayabilecek oldukça fazla faktör var.

Yukarıda da sıraladığımız gibi, fayda sağlamaya odaklı olacak şekilde kullanıcıya keyif vermesi, kişiselleştirilebilir olması, her platformda aynı hızı ve deneyimi sağlaması çok önemli. Örneğin gereksiz düzeyde kapsamlı bir yardım dökümanı oluşturmak yerine uygulamanızı kullanıcının yardım dökümanına bakmasına gerek kalmayacağı şekilde tasarlayın. Ya da kullanıcı bir hatayla karşılaştığında bunu tölere edeceğini düşünmeden, hataya yer vermeyen bir tasarım şeması oluşturun. Başlangıç ekranı ya da “splash screen” olarak da bildiğimiz giriş ekranını mikro etkileşimler içerecek şekilde tasarlayın ve etkileşimlere her zaman önem verin.

Bu tür bir uygulama, “çok iyi” veya “mükemmele yakın” olarak değerlendirildiğinde, kullanıcıya tam olarak fayda sağlayabilir ve kullanıcının yaşayabileceği tüm pozitif deneyimleri içerebilir. Aynı zamanda oldukça yüksek bütçeye ve zamanlamaya sahip olacağını söylemek de mümkün. Yani her firmanın ya da her geliştiricinin çok iyi ya da mükemmele yakın bir mobil uygulamaya normal şartlarda sahip olması mümkün olmayabilir.

Böyle bir durumda ne yapmayı düşünürsünüz? Çok iyi olacağını düşündüğünüz bir uygulamaya yatırım yapacak kadar bütçeniz yoksa hiç olmamasını mı tercih ederdiniz? Bize sorarsanız alternatifiniz var. Size mükemmel uygulama yerine kullanışlı bir uygulamaya sahip olmanın yolundan bahsetmek istiyoruz; GoodBarber. GoodBarber, mobil uygulamanızı kısa sürede ve çok düşük bir bütçeyle, istediğiniz her platformda yayınlamanızı sağlayan bir uygulama geliştirme platformudur. Uygulamanın içinde ne yer alacağına ve kullanıcıya nasıl bir hizmet sunulacağına siz karar verirsiniz ve uygulamanızı hemen yayınlayabilirsiniz.

goodbarber layouts

GoodBarber uygulama geliştirme platformuyla istediğiniz görünümü ve istediğiniz içeriği hazırlayabilir, kullanıcılarınıza kolaylıkla sunabilirsiniz. Her platformda ve her cihazda hızlı şekilde çalışması için optimize edilmiş hazır temalarıyla GoodBarber, yüksek bütçe ve zaman ayırma şansı olmayan firma ve geliştiricilerin yardımına koşuyor. Hemen deneyin!

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Ben Emre Ercan,
Stradiji Dijtal Pazarlama bünyesinde SEO Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Geçmişten beri teknoloji ve internet dünyasıyla olan yakından ilişkim sayesinde SEO'nun olumlu etkilerini müşterilerimize yansıtmak için canla başla çalışmaktayım.