Arama Motorları İçin ChatGPT Uygulaması

ChatGPT’nin Aralık ayı başından itibaren estirmeye başladığı rüzgar dinmek bilmiyor. İşte size SEO çalışmalarında ChatGPT’nin bir başka ilginç ve faydalı kullanım seçeneği.

ChatGPT for Search Engines Google Chrome eklentisi ile ChatGPT yanıtını Google, Bing, DuckDuckGo Arama sonuçlarıyla birlikte görüntüleyebilirsiniz. Bu uzantı, göz attığınız her yerde bunu mümkün kılıyor.

Örneğin aşağıda “Patatesin faydaları nelerdir” arama sorgusuna Google’ın ve ChatGPT’nin verdiği yanıtları görebilirsiniz. Siz Google’da bir arama yaparken, ChatGPT’ye de giriş yapmışsanız, yaptığınız sorgu ChatGPT’nin de cevap vermesini sağlıyor. Düzenli olmasa da bazı arama sorguları için kullanmayı tercih edebilirim.

Bu Google Chrome eklentisini linke tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi kullandıkça göreceksiniz ki, Google her zaman en doğru cevabı vermiyor. Özellikle soru bazlı aramalarda, ChatGPT’nin gayet başarılı bir iş çıkarttığını görebiliyoruz.

ChatGPT, Büyük Öğrenme Modeli (Large Learning Model) olarak adlandırılan bir makine öğrenimi türüdür.

Büyük bir öğrenme modeli, bir cümle içindeki bir sonraki kelimenin ne olduğunu tahmin edebilen büyük miktarda veri üzerinde eğitilmiş bir yapay zekadır. Ne kadar çok veri üzerinde eğitilirse o kadar çok türde görevi yerine getirebilir (makale yazmak gibi).

Bazen büyük dil modelleri beklenmedik yetenekler geliştirir. İşte ChatGPT’nin yarattığı fark burada. Bizler arama yaptıkça ve geribildirim verdikçe kendisini geliştirmeye devam ediyor. Sadece şunu unutmamamızda fayda var; mevcut sürümü 2021 yılındaki verilere sahip. O yüzden güncele dair sorularda çuvallayabilir.

ChatGPT’yi mevcut haliyle bir asistan gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz bir YouTube videosunun senaryosunu yazdırın, dilerseniz bir sayfanız için ürün açıklaması yazdırın. Son kontrolün siz de olması durumunda, verimliliğinizi artıran bir araca dönüşecektir.

Haftanın en önemli SEO gelişmelerini değerlendirdiğim, Dijital Pazarlama Notları bültenimi okumak için tıklayın.

Diğer Videolar