Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü Müdür?

Eskiden tam eşleşen bir alan adına sahip olmak SEO çalışmalarında büyük bir avantaj sağlardı.

Örneğin 2010 yılında CarInsurance.com 49,7 milyon dolara satıldı. Halen tüm zamanların en pahalı alan adı satın alımı olabilir. Türkiye’de bu tür domain satın alımlarının örnekleri bolca mevcuttur.

SEO sektöründeki insanların EMD’leri (Exact Match Domain — Tam eşleşen alan adı) savunması yaygındı. Bu konudaki iddialar genellikle anında güvenilirlik sağladıkları ve rekabet avantajı yarattıkları yönündedir. Bir arama kelimesi ile eşleştiklerinden dolayı, domain adına verilen backlink’lerin arama kelimesi üzerinden verilmesi de tüm bunların üzerinde tuz biber olarak düşünülür.

Filmin sonunda Google, bu tür sitelerin anahtar sözcüklerle doldurulmuş URL’lerini fark etti ve algoritmasını güncelleyerek bu URL’lerin etkisini azalttı. Ancak bu, web sitenizin alan adının SEO’yu hiç etkilemediği anlamına gelmiyor.

Alan Adınız Bir Sıralama Faktörü Değildir, Ancak Yine de Önemlidir

Alan adı seçiminiz, kullanıcı deneyiminizin ve genel marka imajınızın önemli bir göstergesi olabilir. Alan adınız genellikle işletmenizin en tanınabilir yönü olmalıdır. Bazen bu, işletmenizin adı değil, belirli bir marka veya ticari marka adıdır.

Farklı mülkler için alt alan adlarını veya hatta ayrı alan adlarını düşünebilirsiniz. Bayilerin taşıdığı ürünleri satıyorsanız bu, müşterilerinizin sizi daha kolay bulmasına da yardımcı olabilir.

Alan adınızda anahtar kelimeler kullanmak arama sıralaması açısından yardımcı olmaz; doğru yapılmazsa SEO’nuza zarar bile verebilir.

Ancak, markanız ağırlıklı olarak belirli bir hizmet veya ürüne odaklanıyorsa, alan adına bir anahtar kelime eklemek, kullanıcıların bir bakışta ne hakkında olduğunuzu anlamalarına yardımcı olabilir. Dikkatlice yerleştirilmiş bir anahtar kelime, dönüşüm sağlaması muhtemel kitleleri çekmenize de yardımcı olabilir.

Son derece alakalı veya markanızın bir parçasıysa anahtar kelime kullanmaktan korkmayın.

Özetlemek gerekirse, alan adınız Google sıralamanızı doğrudan etkilemez ancak deneyimli web pazarlamacılarına markalarının değerlerini yansıtma ve daha olumlu kullanıcı deneyimleri yaratma fırsatları sunar.

Haftanın en önemli SEO gelişmelerini değerlendirdiğim, Dijital Pazarlama Notları bültenime abone olmak için tıklayın.

Diğer Videolar