2016 Ocak Google Güncellemesi SEO Analizi

SEO dünyası 2016 yılına hızlı bir giriş yaptı. 10 Ocak 2016 tarihinde Google’ın da teyit ettiği önemli bir güncelleme gerçekleşti. Searchmetrics Suite analiz aracını kullanarak Google güncellemesinin önemli yabancı ve yerli Web sitelerine etkilerini analiz ettik.

google algoritma güncellemesi - Ocak 2016

Web sitenizin organik trafiğinde ya da önemli keyword’lerinizin sıralama durumlarında Ocak ayından itibaren dalgalanma yaşanıyorsa, bu analizimizi dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz.

 Arama Motoru Optimizasyonu dünyasına şöyle bir bakacak olursak, 2016 yılına hızlı girdiğimizi söyleyebiliriz. 2015 yılı beklentilerimiz ve gerçekleşenler biraz farklı olsa da aslında oldukça hareketli bir yılı geride bıraktığımızı görüyoruz. 2016 yılı ise 2015 yılında çok hareketli olacak gibi görünüyor. Google, Panda algoritmasını Google’ın çekirdek arama algoritmasına (ana sıralama algoritması) dahil ettiğini -ismini vermek istemeyen- yetkilileri aracılığıyla duyurdu. (Bakınız Google Panda Google Sıralama Kriteri Oldu)

Panda algoritmasının çekirdek algoritmaya entegre olmasıyla, çekirdek algoritmada da bazı değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Bu entegrasyonun çekirdek algoritmadaki değişiklikle doğrudan ilgisi olup olmadığı bilinmiyor olsa da, çekirdek algoritmadaki bu değişikliğin bir takım sonuçlara yol açtığı şimdiden belli oluyor.

Panda algoritması ile ilgili düzenlemenin nasıl planlandığı ve gerçekleştiği bilinmese de, çekirdek algoritmada yapılan değişiklikler Google yöneticileri John Mueller ve Gary Illyes tarafından onaylandı. Yetkililerin açıklamaları algoritma değişikliğinin nelere yol açacağı konusunda bilgi vermiyor, Web sitelerini analiz ettiğimizde de çok az sayıda eş örnekle karşılaşıyoruz. Yani henüz elimizde tam olarak tanımlanmış bir sebep yok.

Öncelikle şunu söyleyebiliriz; çekirdek algoritmada meydana gelen değişiklikler ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren web sitelerini etkiledi. ABD sonrası -tahmin edebileceğiniz gibi- İngilizce konuşulan ülkelerdeki Web sitelerini etkileyecek. Çekirdek algoritmadaki değişikliğin global çapta etkisini göstermesi biraz zaman alacağı için, Türkçe hizmet veren web sitelerinin bu güncellemeye adapte olmak için halen zaman var. Ancak hiç zaman yokmuş gibi hızlı bir planlamayla içerik ve teknik güncellemelerin yapılması hazırlıklı olmak adına büyük fayda sağlayacaktır.

Daha önce Mobil Uyumluluk Güncellemesi gibi dil ayrımı yapmadan devreye giren teknik ve altyapı güncellemeleri için çok fazla zamanımız olmuyor fakat yazım diliyle doğrudan ilgisi olan güncellemelerde, ilk olarak İngilizce Web siteleri etkilenmekte. Bu açıdan çekirdek algoritmada yapılan güncelleme Türkçe diliyle deklare edilmiş Web siteleri için hemen devreye girmeyecek diyebiliriz fakat bu, birkaç gün sonra etkilenmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. O yüzden hazırlıklı olmanızda fayda var.

Şu an içerik kalitesiyle ilgili ön plana çıkan algoritma Google Phantom. İçerik kalitesi güncellemesi olarak da bildiğimiz Phantom algoritması, Panda’nın yokluğuyla ön plana çıkmış durumda. Düşük kaliteli, güncellenmemiş, kısa ve doyurucu olmayan içeriğin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü azaltmak için çalışan algoritma, artık çok daha fazla etkiye sahip. Kendi kendimize “kalitesiz” özelliğe sahip içeriğin kullanıcı beklentilerini karşılamayacağını söyleyebiliyorsak Google da bu içeriği organik arama sonuçlarında sunmamayı tercih ediyor. Bu noktada belirtmek istediğimiz önemli bir detay var; Web sitenizde yer alan “kalitesiz” nitelikli içeriği silmek yerine, düzenlemeler yaparak içeriği güncellemeniz ve yayına yeni haliyle devam etmesini sağlamanız çok önemli. Eğer söz konusu içerikleri sitenizden kaldırırsanız, negatif etkiyle karşılaşma ihtimaliniz çok çok yüksek.

Yeni düzenlemelerin etkilerini incelemek için birkaç web sitesini SearchMetrics Suite ile inceledik. Amerika’da ilk 500 web sitesi içinde bulunan The Atlantic, son güncellemeden sonra büyük oranda trafik kaybı yaşamış durumda; tarih aralığı 6 Aralık 2015 ve 10 Ocak 2016’yı kapsamakta:

the atlantic seo visibility
Kaynak: SearchMetrics Suite

Buna benzer bir durumu, ülkemizde yüksek sayıda ziyaretçisi olan Web sitelerinde de gözlemledik. Örneğin online seri ilan konusunda en bilinen Web sitelerinden biri olan Sahibinden.com, yeni yıla girdikten sonra, 10 Aralık 2016 ile 14 Ocak 2016 arasında trafik yaşamış:

sahibinden com seo visibility
Kaynak: SearchMetrics Suite

Ek olarak, sitenin en çok hangi arama terimlerinde sıralama ve dolayısıyla organik trafik kaybı yaşadığını incelemek de mümkün:

sahibinden kaybeden arama terimleri
Kaynak: SearchMetrics Suite

Bir seri ilan sitesi için çok önemli olan taşıt, tüketici elektroniği ve emlak – konut gibi anahtar kelimelerde yaşanan trafik kaybı, Web sitesinin genel trafiğini de olumsuz etkileyerek görünürlüğünü azaltmış durumda.

Yine Türkiye’de sıklıkla ziyaret edilen portallardan biri olan Mynet de güncelleme sonrası trafik kaybından nasibini alan siteler arasında:

mynet com seo visibility
Kaynak: SearchMetrics Suite

Mynet’in hangi anahtar kelimelerde kayıp yaşadığını incelediğimizde bir haber portalı için büyük öneme sahip olan “hava durumu”, “haber”, “finans” gibi anahtar kelimelerdeki düşüşün, sitenin genel trafiğini olumsuz etkilemiş olduğunu tespit ettik:

mynet kaybeden arama terimleri
Kaynak: SearchMetrics Suite

Yurt dışından birkaç çarpıcı örnek daha verelim;

Bir şarkıyı gitarla çalmak için ihtiyacınız olan notaları bulmak için, şarkının adını ve akorlarını ya da “tab” olarak da adlandırılan anahtarları bulmak için arama yapabilir ve şarkıyı çalmamızı sağlayacak bilgilere ulaşabiliriz. Ancak bu aramayı yaptığımızda karşımıza aynı içeriğe sahip birçok web sitesi çıkabilir. Bunlardan ikisi, Ultimate Guitar.com da çekirdek algoritmanın güncellenmesiyle ciddi oranda trafik kaybı yaşamış ve hatta bazı alt domainlerinin Google indekslerinden çıkarılması da söz konusu olmuş:

ultimate guitar com seo visibility
Kaynak: SearchMetrics Suite

Şu an için ülkemizde çok büyük etkisi olmayan Google çekirdek algoritmasında yapılan güncellemenin görünür etkilerini çok yakın zamanda gözlemleme ihtimalimizin yüksek olduğunu düşünmekteyiz. Yinelenen sayfalar, düşük kaliteli içerik ve domain otoritesine ve yüksek trafiğe duyulan aşırı güven, sitenizin trafik kaybı yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca SEO projesiyle yüksek performans gösterip sonrasında herhangi bir çalışma yapılmayan Web siteleriyle birlikte, yeni açılan ve herhangi bir SEO ve içerik stratejisine sahip olmayan Web sitelerinin de arama motorlarında görünürlük kazanmak konusunda sıkıntı yaşacayacaklarını düşünmekteyiz. Bu açıdan Web sitenizi ve içeriğinizi bir an önce gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar